ТЕМА 15. СУТНІСТЬ І ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ
15.1. Сутність та завдання управлінського обліку
15.1.1. Сутність управлінського обліку
Сьогодні українським підприємствам надається право самостійно розробляти власні виробничі програми, плани виробничого і соціального розвитку, визначати стратегії цінової політики, отже, суттєво зростає відповідальність керівників за прийняті ними управлінські рішення.
Для прийняття оперативних і ефективних рішень керівникам необхідна достовірна інформація про фінансово-господарську діяльність підприємства.
Основними факторами, що сприяють зростанню ролі управлінського обліку, є:
o посилення конкуренції;
o розвиток автоматизації виробничих процесів, а також нових методів управління;
o використання комп'ютерної техніки для управління та автоматизація облікових робіт.
Управлінський облік - це процес виявлення, вимірювання, накопичення, аналізу, підготовки, інтерпретації та передачі інформації, що використовується управлінською ланкою для планування, оцінки та контролю всередині підприємства.
Вимоги, які ставляться менеджерами до системи обліку відносно характеру та обсягу інформації, що їм надається, представлено табл.15.1.
Таблиця 15.1. Вимоги до управлінської інформації
Ознака | Характеристика |
Доступність форми та змісту | Оскільки інформація готується для менеджерів різних рівнів компетенції та освіти, вона повинна викладатися в доступній та корисній формі, а не у вигляді суворо регламентованих загальних документів звітності, як це робиться в системі фінансового обліку |
Варіативність | Інформація повинна забезпечувати можливість вибору варіанта управлінського рішення з декількох взаємовиключних альтернатив |
Компактність | Звітні форми мають бути максимально спрощені, але до меж, які дозволятимуть контролювати не тільки підсумкові показники, а й їх складові |
Диференційованість | Інформація має бути достатньо повною, але водночас такою, що відповідала б тільки запиту менеджера на конкретне завдання. Це дасть можливість скоротити загальні інформаційні потоки |
Своєчасність | Інформація повинна упереджати будь-які управлінські рішення, а тому порядок і частота надання такої інформації мають відповідати характеру та періодичності завдань, що розв'язуються менеджером |
15.1.2. Завдання управлінського обліку
Основними завданнями управлінського обліку є:
1. Збір, обробка, узагальнення, зберігання та передача необхідної інформації для оперативного управління підприємством та прийняття оптимальних управлінських рішень з оптимізації процесу управління шляхом регулювання структури активів та пасивів підприємства. При цьому аналізується робота підприємства за центрами відповідальності з точки зору прибутку, рентабельності, собівартості, капітальних інвестицій тощо.
2. Перевірка законності та доцільності господарських операцій, забезпечення збереження господарських засобів та коштів, ефективне використання майна.
3. Визначення підсумків господарської діяльності та оцінка ефективності діяльності підприємства в розрізі реалізованих виробів, центрів відповідальності, управлінських і технологічних рішень. При цьому потрібно проводити порівняння загального фінансового результату за даними фінансового обліку з даними управлінського обліку з метою контролю за маркетинговою діяльністю.
4. Складання внутрішніх звітів, інформація яких призначена для власників підприємств та керівників (менеджерів) й інших внутрішніх користувачів бухгалтерської інформації. Зміст звітів може змінюватися залежно від їх цільового призначення і посади управлінця, для якого вони призначені.
15.1. Сутність та завдання управлінського обліку
15.1.1. Сутність управлінського обліку
15.1.2. Завдання управлінського обліку
15.2. Етапи розвитку управлінського обліку та його сучасні концепції
15.3. Предмет, метод, принципи і функції управлінського обліку
15.3.1. Принципи управлінського обліку
15.3.2. Функції управлінського обліку
15.4. Відмінності та взаємозв'язок між управлінським та фінансовим обліком
15.5. Організація управлінського обліку