Стаття 115. Збори суддів
1. Збори суддів - це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань.
2. Збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду.
3. Збори суддів місцевих та апеляційних судів скликаються у міру потреби, але не рідше одного разу на три місяці.
4. Збори суддів е повноважними, якщо на них присутні більше половини від загальної кількості суддів даного суду. На збори суддів можуть запрошуватися працівники апарату суду, інші особи. У голосуванні беруть участь лише судді цього суду.
5. Збори суддів місцевих та апеляційних судів:
1) обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, які в обов'язковими для суддів та працівників даного суду;
2) визначають спеціалізацію суддів з розгляду конкретних категорій справ відповідної судової юрисдикції за пропозицією голови суду;
3) заслуховують звіти суддів, які обіймають адміністративні посади в даному суді, та керівника апарату суду;
4) подають відповідній раді суддів пропозиції щодо делегатів на конференцію суддів;
5) здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом.
6. Збори суддів можуть звертатися з пропозиціями щодо питань діяльності суду до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які 30-бов 'язані розглянути ці пропозиції і дати відповідь по суті.
7. Збори суддів можуть обговорювати питання щодо практики застосування законодавства, розробляти відповідні пропозиції щодо вдосконалення такої практики та законодавства, вносити свої пропозиції на розгляд вищого спеціалізованого суду та Верховного Суду України.
Коментована стаття визначає поняття і конкретизує порядок та періодичність скликання зборів суддів місцевих та апеляційних судів, а також порядок їх проведення і повноваження.
У місцевих та апеляційних судах збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду. Збори суддів місцевих та апеляційних судів скликаються у міру потреби, але не рідше одного разу на три місяці.
Повноваження зборів суддів зазначених судів викладено у частинах 5-7 коментованої статті. Рішення з означених питань приймаються після обговорення шляхом відкритого або таємного голосування більшістю голосів від присутніх на зборах суддів конкретного суду.
Стаття 116. Збори суддів Верховного Суду України та збори суддів вищого спеціалізованого суду
1. Збори суддів Верховного Суду України, збори суддів вищого спеціалізованого суду скликаються за пропозицією голови відповідного суду або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду.
2. Збори суддів Верховного Суду України, збори суддів вищого спеціалізованого суду скликаються у міру потреби, але не рідше одного разу на три місяці.
3. Збори суддів Верховного Суду України, збори суддів вищого спеціалізованого суду є повноважними, якщо на них присутні більше половини від загальної кількості суддів даного суду. На збори суддів можуть запрошуватися працівники апарату суду, інші особи. У голосуванні беруть участь лише судді даного суду.
4. Збори суддів Верховного Суду України, збори суддів вищого спеціалізованого суду:
1) обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду або роботи конкретних суддів чи працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, які є обов'язковими для суддів та працівників даного суду;
2) заслуховують звіти суддів, які обіймають адміністративні посади в суді, та керівника апарату суду;
3) здійснюють інші повноваження, визначені законом.
5. Збори суддів вищого спеціалізованого суду визначають спеціалізацію суддів з розгляду конкретних категорій справ відповідної судової юрисдикції за пропозицією голови вищого спеціалізованого суду, приймають рішення про утворення та склад судових палат вищого спеціалізованого суду та призначають секретарів судових палат.
6. Збори суддів Верховного Суду України та суддів вищого спеціалізованого суду можуть звертатися з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності суду до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і дати відповідь по суті.
7. Збори суддів Верховного Суду України в порядку, встановленому цим Законом, подають відповідній раді суддів пропозиції щодо делегатів на конференції суддів та обирають делегатів на з'їзд суддів України.
8. Збори суддів вищого спеціалізованого суду в порядку, встановленому цим Законом, подають відповідній раді суддів пропозиції щодо делегатів на конференцію суддів.
Коментована стаття визначає періодичність і порядок проведення зборів суддів Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів та їх компетенцію.
Повноваження зборів суддів зазначених судів викладено у частинах 4-8 коментованої статті. Рішення з означених питань приймаються після обговорення шляхом відкритого або таємного голосування більшістю голосів від присутніх на зборах суддів конкретного суду.
Рішення зборів суддів Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року було затверджено Положення про збори суддів ВСУ. Відповідно до нього, збори суддів Верховного Суду України (далі - збори) є органом суддівського самоврядування, який вирішує питання внутрішньої діяльності суду, не пов'язані зі здійсненням правосуддя.
Збори, зокрема, можуть:
1) Обговорювати питання, пов'язані:
- зі створенням належних умов для праці й відпочинку суддів, соціальним захистом суддів та їхніх сімей;
- з визначенням потреб кадрового, фінансового, організаційного, матеріально-технічного, інформаційного забезпечення діяльності Верховного Суду України та контролем за додержанням установлених нормативів цього забезпечення;
- із представленням суддів до державних нагород України.
2) Звертатися до органів державної влади та місцевого самоврядування з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності Верховного Суду України, в разі необхідності висувати Раді суддів України вимогу про скликання позачергового з'їзду суддів України.
3) Створювати тимчасові комісії для вивчення окремих питань внутрішньої діяльності Верховного Суду України.
Збори обговорюють:
1) Питання, що стосуються роботи конкретних суддів Верховного Суду України чи працівників його апарату.
2) Пропозиції суддів Верховного Суду України щодо необхідності надання роз'яснень з питань застосування законодавства, що виникли в судовій практиці.
Збори заслуховують звіти суддів, які обіймають адміністративні посади у Верховному Суді України, та керівників структурних підрозділів апарату суду про їх діяльність із виконання законів, указів Президента, інших нормативних актів, що стосуються кадрового, фінансового, організаційного, матеріально-технічного, інформаційного забезпечення судової діяльності, гарантій незалежності суддів.
Збори обирають делегатів від Верховного Суду України на з'їзд суддів України.
Збори затверджують Положення про збори та Положення про тимчасові комісії суддів.
Збори скликаються Президією Верховного Суду України в міру необхідності, але не рідше одного разу на три місяці.
У пропозиції Голови чи у вимозі суддів наводиться перелік питань, які пропонується внести на розгляд зборів.
Зазначена пропозиція чи вимога розглядається не пізніше 10 днів із дня її надходження.
У рішенні про скликання зборів визначається перелік питань, які вносяться на їх розгляд.
За розпорядженням Голови Верховного Суду України чи його заступника керівник апарату цього суду організовує проведення зборів не пізніше 10 днів з дня прийняття рішення про їх скликання. Матеріально-технічне забезпечення роботи зборів здійснюється за рахунок коштів Верховного Суду України.
Відкриває збори Голова Верховного Суду, його заступник або найстарший за віком суддя з числа присутніх на зборах.
Збори вважаються повноважними, якщо на них є присутніми понад половину від загальної кількості суддів Верховного Суду України. На збори можуть запрошуватися працівники апарату суду, інші особи.
Головуючий і секретар зборів обираються шляхом вільного висунення кандидатур відкритим голосуванням. Головуючий веде збори і є відповідальним за оформлення їх рішення та направлення його на виконання. Перебіг зборів фіксується в протоколі, який підписують головуючий і секретар зборів.
За результатами обговорення внесених на розгляд питань збори приймають рішення, які в передбачених законодавством межах є обов'язковими для всіх суддів Верховного Суду України та працівників його апарату.
Рішення зборів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на них суддів. Рішення про затвердження Положення про збори та Положення про тимчасові комісії суддів, про внесення змін до цих положень чи їх скасування приймаються 2/3 присутніх на зборах суддів.
Рішення зборів підписують головуючий та секретар зборів.
Виконання рішень зборів покладається на голову Верховного Суду України.
Стаття 116. Збори суддів Верховного Суду України та збори суддів вищого спеціалізованого суду
Стаття 117. Виконання рішень зборів суддів
Стаття 118. Конференції суддів
Стаття 119. Види конференцій суддів та порядок їх формування
Стаття 120. Порядок скликання конференцій суддів
Стаття 121. Порядок проведення конференції суддів
Стаття 122. Ради суддів
Глава 3. Вищі органи суддівського самоврядування
Стаття 123. З'їзд суддів України