ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ
9. Загальні положення досудового провадження
105. Початок досудового розслідування
Досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, яке здійснюється негайно після завершення огляду. У випадку виявлення ознак кримінального правопорушення на морському чи річковому судні, що перебуває за межами України, досудове розслідування розпочинається негайно; відомості про нього вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань при першій можливості.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Слідчий невідкладно у письмовій формі повідомляє прокурора про початок розслідування, підставу початку розслідування та інші відомості, передбачені ч. 5 ст. 215 КПК.
Якщо відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов'язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування.
Досудове розслідування злочинів відбувається у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому КПК.
106. Підслідність
107. Об'єднання і виділення справ
В одному провадженні можуть бути об'єднані досудові розслідування щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень, а також досудові розслідування, у яких не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами).
Не можуть бути об'єднані в одне провадження досудові розслідування щодо кримінального проступку та щодо злочину.
У разі необхідності досудове розслідування щодо одного або кількох кримінальних правопорушень може бути виділене в окреме провадження, якщо одна особа підозрюється у вчиненні кількох кримінальних правопорушень або дві чи більше особи підозрюються у вчиненні одного чи більше кримінальних правопорушень.
Матеріали досудового розслідування не можуть бути виділені в окреме провадження, якщо це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Рішення про об'єднання чи виділення досудового розслідування приймається прокурором, в межах територіальної юрисдикції якого було вчинено останнє кримінальне правопорушення. Таке рішення про об'єднання чи виділення досудового розслідування не може бути оскаржене.
Об'єднуються в одне провадження справи по обвинуваченню співучасників злочину. Це робиться з метою повного, всебічного й об'єктивного дослідження обставин вчиненого злочину, правильного визначення ролі і ступеня вини кожного з учасників.
Можуть бути об'єднані в одне провадження зустрічні обвинувачення в справах, які порушені за скаргою потерпілого.
Передбачено об'єднання справ у випадку притягнення до кримінальної відповідальності осіб за заздалегідь не обіцяні переховування злочинця і приховання злочину, за недонесення про злочин. Спільне розслідування і подальший розгляд цих діянь у одній справі сприяє повноті розслідування та судового розгляду.
На практиці також досить поширене об'єднання справ про службову недбалість ( ст.367 КК) зі справою про злочин, вчиненню якого така недбалість сприяла.
Виділення справи можливе у випадках, викликаних необхідністю, і коли це не може негативно відбиватися на всебічності, повноті і об'єктивності дослідження і вирішення справи.
Питання про виділення постає: коли у справі притягнуто кількох обвинувачених, а підстави до її зупинення стосуються не всіх; якщо розслідування справи у повному обсязі у наданий законом строк тримання обвинуваченого під вартою закінчити неможливе і якщо відсутні підстави для зміни запобіжного за ходу, прокурор, який здійснює нагляд за виконанням законів при провадженні розслідування у даній справі, має право дати згоду про направлення справи до суду в частині доведеного обвинувачення; коли суд під час судового розгляду порушує справу за новим обвинуваченням або щодо нової особи; якщо неповнолітній брав участь у вчиненні злочину разом з дорослим.
106. Підслідність
107. Об'єднання і виділення справ
108. Строки досудового розслідування
109. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення
110. Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування до його завершення
10. Слідчі (розшукові) дії
111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій
112. Вимоги до проведення слідчих (розшукових) дій
113. Допит