З метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках такі дії по підготовці справи до розгляду:
1) вирішує питання про залучення до участі у справі іншого відповідача та про виключення чи заміну неналежного відповідача;
2) виключено
3) викликає представників сторін (якщо сторони знаходяться у тому ж населеному пункті, що й господарський суд) для уточнення обставин справи І з'ясовує, які матеріали може бути подано додатково;
4) зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії (звірити розрахунки, провести огляд доказів у місці їх знаходження тощо); витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору, чи знайомиться з такими матеріалами безпосередньо в місці їх знаходження;
5) вирішує питання про призначення експертизи;
6) провадить огляд І дослідження письмових та речових доказів у місці їх знаходження;
7) вирішує питання про визнання явки представників сторін у засідання господарського суду обов'язковою;
8) вирішує питання про виклик посадових та інших осіб для дачі пояснень по суті справи;
9) вирішує питання про розгляд справи безпосередньо на підприємстві, в організації;
10) вирішує питання про вжиття заходів до забезпечення позову;
11) вчиняє інші дії, спрямовані на забезпечення правильного І своєчасного розгляду справи.
(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із законами України від 13.05.97 р. N 251/97-ВР, від 17.05.2001 р. N 2413-ІІІ, від 23.06.2005 р. N 2705-ІУ)
КОМЕНТАР:
1. Після надходження позовної заяви, суддя ознайомившись з матеріалами справи, поданими доказами може застосувати підготовчі дії для своєчасного та обґрунтованого вирішення справи.
1) Відповідно до ст. 24 ГПК України, господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Про залучення іншого відповідача чи заміну неналежного відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.
3) вчинення підготовчих дій щодо виклику представників сторін для уточнення обставин справи і з'ясування можливості додаткової подачі матеріалів у випадку, передбаченому у п. 3 ст. 65 ГПК України, формально сприяє підвищенню якості підготовки матеріалів до розгляду у засіданні господарського суду, що це є однією з основних умов своєчасного і правильного вирішення спору. Водночас це 6 дозволило зменшити кількість випадків відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю необхідних документів. Однак на практиці цей захід судами має не використовується, а тому практичного значення не має.
4) зазвичай на практиці суд в ухвалі про порушення провадження у разі необхідності витребовує у всіх сторін справи, інших організацій докази, які необхідні суду для правильного вирішення справи. Слід зазначити, що дані вимоги є важливими, оскільки невиконання їх сторонами може понести негативні наслідки для них - для позивача залишення позову без розгляду (ст. 81 ГПК України), для інших сторін штраф за невиконання вимог суду.
5) На підставі пункту 5 коментованої статті судову експертизу може бути призначено судом як у порядку підготовки справи до розгляду. Відповідно до ч. 2 ст. 41 ГПК учасники судового процесу вправі пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені експертом. Ці питання можуть бути запропоновані у позовній заяві, у відзиві або в окремому письмовому клопотанні сторони. Проте остаточне коло питань судовому експерту визначається господарським судом.
У процесі підготовки справи до розгляду суддя не позбавлений можливості, викликавши представників сторін (п. З ст. 65 ГПК), з'ясувати їх думку щодо питань, які слід поставити перед експертом.
Вирішуючи питання про призначення судової експертизи, господарському суду необхідно витребувати у сторін пропозиції стосовно конкретних державних спеціалізованих експертних установ та/або судових експертів, у тому числі тих, які не є працівниками зазначених установ. Господарський суд не зв'язаний цими пропозиціями, але має враховувати їх у вирішенні питання про призначення і проведення судової експертизи.
Про призначення судової експертизи виноситься ухвала, яка повинна містити перелік питань, що потребують висновку судового експерта (ч. 2 ст. 41 ГПК).
6) при підготовці справи до розгляду, суд може провести огляд і дослідження письмових та речових доказів у місці їх знаходження
Дане право суду передбачене ст. 39 ГПК України.
Господарський суд може провести огляд та дослідження письмових і речових доказів у місці їх знаходження в разі складності подання цих доказів.
За результатами огляду та дослідження складається протокол, який підписується суддею. Протокол приєднується до матеріалів справи.
7) у разі якщо суд прийде до висновку, що для повного та всебічного розгляду справи йому буде необхідна обов'язкова явка представників сторін_
суд в ухвалі про порушення провадження може вирішити дане питання.
8) у разі необхідності суд може вирішити питання при підготовці розгляду справи щодо виклику посадових осіб та інших осіб для дачі пояснень по суті
9) вирішує питання про розгляд справи безпосередньо на підприємстві, в організації;
Даний захід хоч і закріплений в даній статті, однак чинний ГПК не містить норми, яка б регулювала порядок розгляду справи безпосередньо на підприємстві. Наразі дана норма на практиці не застосовується.
10) вирішує питання про вжиття заходів до забезпечення позову Вирішення питання про вжиття заходів забезпечення позову регулюється ст.ст. 66-67 ГПК України.
Так, господарський суд з своєї ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Відповідно до ст.. 67 ГПК України, позов забезпечується:
o накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві;
o забороною відповідачеві вчиняти певні дії;
o забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
o зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку;
o зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
Про забезпечення позову виноситься ухвала, яка може бути оскаржена за загальними правилами подання апеляційної скарги на ухвалу. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Не допускається забезпечення позову шляхом заборони проводити загальні збори акціонерів або учасників господарського товариства та приймати ними рішення; надавати емітентом, реєстратором, зберігачем, депозитарієм реєстр власників іменних цінних паперів, інформацію про акціонерів або учасників господарського товариства для проведення загальних зборів товариства; участі акціонерів або учасників у загальних зборах товариства, визначення правомочності загальних зборів акціонерів або учасників господарського товариства.
11) Зазначений в коментованій статті перелік підготовчих заходів не є вичерпним і суд у разі необхідності може застосувати інші заходи, які на його думку є необхідними.
Втім, слід зазначити, що підготовчі дії перш за все не є обов'язком суду, а його правом і суд може їх застосовувати на власне переконання.
Стаття 66. Підстави забезпечення позову
Стаття 67. Заходи до забезпечення позову
Стаття 68. Скасування забезпечення позову
Розділ XIІ. ВИРІШЕННЯ ГОСПОДАРСЬКИХ СПОРІВ У ПЕРШІЙ ІНСТАНЦІЇ
Стаття 69. Строк вирішення спору
Стаття 70. Виключена.
Стаття 71. Виключена.
Стаття 72. Виключена.
Стаття 73. Виключена.