Відповідно до ст. 95 Господарського кодексу України, виробничим кооперативом визнається добровільне об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на їхній особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків, участі в управлінні підприємством та розподілі доходу між членами кооперативу відповідно до їхньої участі у його діяльності.
Виробничі кооперативи можуть здійснювати виробничу, переробну, заготівельно-збутову, постачальницьку, сервісну і будь-яку іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом.
Виробничий кооператив є юридичною особою і діє на основі статуту.
Виробничі кооперативи створюються та здійснюють свою діяльність за такими принципами:
— добровільність членства громадян у кооперативі та вільний вихід з нього;
— особиста трудова участь членів кооперативу у діяльності підприємства;
— відкритість і доступність членства для тих, хто визнає статут кооперативу та бажає брати участь у його діяльності на умовах, встановлених статутом кооперативу;
— демократичний характер управління кооперативом, рівні права членів кооперативу при прийнятті рішень;
— розподіл доходу між членами кооперативу відповідно до їхньої трудової та майнової участі в діяльності кооперативу;
— контроль членів кооперативу за його роботою в порядку, визначеному статутом.
Засновниками (членами) виробничого кооперативу можуть бути громадяни, іноземці та особи без громадянства. Чисельність членів виробничого кооперативу не може бути меншою, аніж три особи.
Виробничий кооператив відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном. Члени виробничого кооперативу несуть за зобов'язаннями кооперативу субсидіарну (додаткову) відповідальність своїм майном у розмірі, не меншому за їхній пайовий внесок, якщо більший розмір відповідальності не передбачено законом або статутом кооперативу. Виробничий кооператив не несе відповідальності за зобов'язаннями членів кооперативу.
Підприємства споживчої кооперації, підприємства об'єднань громадян, релігійних організацій. Відповідно до ст. 111 Господарського кодексу України, споживчі товариства, їх спілки (об'єднання) можуть утворювати для здійснення своїх статутних цілей підприємства відповідно до вимог Господарського кодексу та інших законів.
Підприємствами споживчої кооперації визнаються унітарні або корпоративні підприємства, утворені споживчим товариством (товариствами) або спілкою (об'єднанням) споживчих товариств відповідно до вимог Господарського кодексу та інших законодавчих актів з метою здійснення статутних цілей цих товариств, спілок (об'єднань).
Відповідно до ст. 112 Господарського кодексу України, підприємством об'єднання громадян, релігійної організації є унітарне підприємство, засноване на власності об'єднання громадян (громадської організації, політичної партії) або власності релігійної організації для здійснення господарської діяльності з метою виконання їх статутних завдань.
Засновником підприємства об'єднання громадян є відповідне об'єднання громадян, що має статус юридичної особи, а також об'єднання (спілка) громадських організацій у разі, якщо його статутом передбачено право заснування підприємств. Політичним партіям та юридичним особам, що ними створюються, заборонено засновувати підприємства, за винятком засобів масової інформації, підприємств, що здійснюють продаж суспільно-політичної літератури, інших пропагандистсько-агітаційних матеріалів, виробів з власною символікою, проведення виставок, лекцій, фестивалів та інших суспільно-політичних заходів.
Релігійні організації мають право засновувати видавничі, поліграфічні, виробничі, реставраційно-будівельні, сільськогосподарські та інші підприємства, необхідні для забезпечення діяльності цих організацій.
Підприємство об'єднання громадян, релігійної організації діє на основі статуту і є юридичною особою.
Приватні підприємства.
Фермерські господарства. Відповідно до ст. 113 Господарського кодексу України, приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці, чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта підприємництва — юридичної особи.
Відповідно до ст. 114 Господарського кодексу України, фермерське господарство є формою підприємництва громадян з метою виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 р., фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону. Членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їхні батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени родини, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
Фермерське господарство має своє найменування, печатку і штамп; діє на основі статуту.
Фермерське господарство несе відповідальність щодо своїх зобов'язань у межах майна, яке є його власністю. Члени фермерського господарства за його зобов'язаннями несуть ризик втрати своїх вкладів.
4.7. Заснування підприємництва
4.8. Передумови для здійснення підприємництва
4.9. Спеціальні умови здійснення підприємництва. Ліцензування, патентування та квотування підприємницької діяльності
4.10. Припинення підприємницької діяльності
Розділ 5. ОСНОВИ ТРУДОВОГО ПРАВА УКРАЇНИ
5.1. Трудове право як галузь вітчизняного права
5.2. Трудовий договір: поняття, види
5.3. Поняття та види робочого часу
5.4. Час відпочинку: поняття та види