Право - Оуенз К. - 15.3. Час виконання

Якщо для виконання передбачений певний термін, то час "є істотним" у разі, що це відповідає намірам сторін. Якщо виконання пропонується в будь-який інший час, крім належного, безвинна сторона не зобов'язана прийняти виконання і може припинити дію контракту.

У комерційних контрактах діє загальне правило, за яким час виконання контракту є істотним. Наприклад, у справі Бовес проти Шенда (1877 р.), в якій товари були продані за контрактом, згідно з яким вони мали бути поставлені в березні — квітні, більшість товарів надійшла в лютому. Рішення: покупці не були зобов'язані приймати доставлені товари.

У праві справедливості, яке займалося, головним чином, пов'язаними з часом умовами в контрактах продажу прав на нерухомість, час не мав істотного значення. Так, не завершення контракту продажу землі в терміни, визначені в контракті, не давало права безвинній стороні розірвати контракт. Однак, хоч безвинна сторона й не може відмовитися прийняти пізнє виконання контракту, в якому час не є істотним чинником, сторона-порушник зобов'язана відшкодувати іншій стороні збитки (див. справу Райнері проти Майлса (1981 p.)).

Якщо час спершу не мав істотного значення, сторона контракту може зробити так, щоб він трактувався як чинник з істотним значенням, повідомивши заздалегідь, що вимагає виконання контракту в конкретний час. У справі Чарльз Рікардс проти Оппенхейма (1950 р.) Р. продав О. шасі "ролс-ройса". О. зажадав, щоб на шасі був побудований корпус, і Р. погодився замовити цю роботу в субпідрядника. Планувалося, що робота забере шість, щонайбільше сім місяців і, отже, буде виконана до кінця березня. Роботи не були завершені до кінця березня, але О. продовжував наполягати на виконанні замовлення. Врешті-решт він написав Р. листа, в якому зазначив, що якщо автомобіль не буде готовий до 25 липня, то він придбає замість нього іншу машину. Автомобіль не був готовий, і О. придбав інший. Р. завершив виготовлення машини в жовтні, а згодом подав позов, звинувативши О. у відмові прийняти доставлену йому машину, і заявивши, що після скасування умови стосовно початкового терміну він був зобов'язаний завершити роботу у виправданий термін. Апеляційний суд ухвалив рішення, що О. відмовився від початкового терміну поставки, але мав право відновити своє право на отримання машини за умови завчасного повідомлення про свої наміри і виділення часу на виконання замовлення, що він і зробив.

15.4. Припинення угоди шляхом прямо висловленої домовленості

У центрі проблем, що виникають внаслідок припинення угоди шляхом прямо висловленої домовленості, як правило, лежить зустрічне задоволення у зв'язку з припиненням угоди. Якщо Кейт домовляється продати Брендану машину за 5 тис. фунтів стерлінгів, і обидві сторони домовляються скасувати трансакцію, то ніякої проблеми не виникає. Обидві сторони звільняються від договірних зобов'язань за угодою, і звільнення від зобов'язань однієї сторони є зустрічним задоволенням для іншої.

Якщо попереднє зобов'язання замінюється новим, проблема зустрічного задоволення подолана: це називається "згода і задоволення". Наприклад, якщо Мік продає товари Тіму за 500 фунтів стерлінгів, і Тім платить 500 фунтів стерлінгів, контракт вважається припиненим шляхом виконання. Якщо, з іншого боку, Тім не має 500 фунтів стерлінгів, але пропонує Міку вимостити дорогу на погашення боргу, то мають місце згода і задоволення, за якими право Міка на 500 фунтів стерлінгів стає зустрічним задоволенням за укладення Міком нового контракту з Тімом, відповідно до якого Тім мостить йому дорогу.

Складніші проблеми виникають тоді, коли одна сторона погоджується звільнити іншу сторону від відповідальності, увільнивши її від деяких чи всіх зобов'язань і не одержуючи натомість нічого. Наприклад, уявімо, що Мік погодився пробачити Тімові борг, у результаті Тім нічого не заплатив за поставлені йому товари. Ця проблема розглядалася в розд. 5 "Зустрічне задоволення", де йшлося про доктрини права справедливості: доктрину позбавлення права заперечення на підставі даної обіцянки та доктрину відмови.

15.4. Припинення угоди шляхом прямо висловленої домовленості
15.5. Припинення угоди внаслідок порушення умов
Розділ 16. ЗАСОБИ СУДОВОГО ЗАХИСТУ ПРИ ПОРУШЕННІ КОНТРАКТУ
16.1. Відшкодування збитків
16.1.1. Номінальне відшкодування збитків
16.1.2. Штраф
16.1.3. Загальні збитки
16.1.4. Спеціальні збитки
16.2. Сума збитків
16.3. Втрата очікування та втрата покладання
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru