Судоустрій - Молдован В.В. - Тема № 12. Господарські суди України

1. Завдання і принципи діяльності господарських судів

Відповідно до Конституції України правосуддя в господарських відносинах здійснюється господарським судом. Господарський суд є незалежним органом у вирішенні всіх господарських спорів, що виникають між юридичними особами, державними та іншими органами, а також у розгляді справ про банкрутство.

Організація і діяльність господарського суду визначаються: Конституцією України, Законом "Про судоустрій і статус суддів", Господарським процесуальним кодексом, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та іншими законодавчими актами.

Завданнями господарського суду є: захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин; сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин; внесення пропозицій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.

Господарський суд здійснює правосуддя на принципах: законності; незалежності, в тому числі від органів законодавчої та виконавчої влади і підкорення тільки закону; рівності всіх учасників судового процесу перед законом і господарським судом; змагальності сторін та свободи в наданні ними господарському суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; гласності та відкритості розгляду справ, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної та комерційної таємниці або коли є обґрунтовані заперечення однієї із сторін; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень господарського суду, крім випадків, встановлених законом; обов'язковості виконання рішень, ухвал, постанов господарського суду.

Господарські суди займають дещо відокремлене становище в судовій системі України. Це пояснюється, в першу чергу, специфікою предмету їх діяльності. Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" здійснення правосуддя в господарських відносинах покладається на господарські суди, які при вирішенні всіх господарських спорів, що виникають між юридичними особами, державними та іншими органами, а також у розгляді справ про банкрутство, є незалежними ні від кого судовими органами.

Предмет діяльності господарських судів, - здійснення правосуддя лише в господарських правовідносинах і між юридичними особами, дає підстави для віднесення господарських судів до спеціалізованих судів загальної юрисдикції. Правовою базою для цього є діюча Конституція України, яка передбачає, що система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації.

Господарські суди, як і будь-які інші суди, виконують поставлені перед ними законодавцем завдання. Такими завданнями господарських судів є захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин, сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин та внесення пропозицій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.

В своїй діяльності господарські суди України, здійсненні правосуддя зобов'язані дотримуватися основних принципів судочинства. Ці принципи вироблені багаторічною судовою практикою, зусиллями наукових колективів та окремих науковців і закріплені в нормативних актах. Таке дотримання в практичній діяльності господарськими судами основних засад судочинства є свідченням демократизму судової системи і реальним фактором побудови правової держави України.

1. Завдання і принципи діяльності господарських судів
2. Організація господарських судів
3. Повноваження місцевих господарських судів
4. Повноваження апеляційних господарських судів
5. Статус судді господарського суду
Тема № 13. Вищі спеціалізовані суди
1. Види, склад і структура вищих спеціалізованих судів
2. Повноваження вищого спеціалізованого суду
3. Повноваження судді, голови та заступників голови вищого спеціалізованого суду
4. Пленум вищого спеціалізованого суду
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru