Тлумачення нормативно-правових актів може закінчуватися виданням відповідного акта інтерпретації, який роз'яснює і уточнює нормативно-правовий акт. Інтерпретаційні акти діють разом з нормативно-правовими актами.
Акт офіційного тлумачення (інтерпретаційний акт) — це акт-документ, який містить роз'яснення змісту і порядку застосування норми права, сформульоване уповноваженим органом у межах його компетенції, що має обов'язкову силу для всіх, хто застосовує певну норму.
Ознаки інтерпретаційного акта:
• має чинність у сукупності з тим нормативно-правовим актом, в якому містяться норми права, що тлумачать, залежить від нього та, як правило, розділяє його долю;
• є формально-обов'язковим для всіх, хто застосовує певну норму;
• не виходить за межі норми права, що тлумачиться, являє собою уточнювальне судження про норму права, а не новий нормативний припис;
• приймається тільки правотворчими або спеціальними уповноваженими суб'єктами;
• має спеціальну письмову форму вираження.
Акти тлумачення норм права можна поділити на види за різними критеріями.
1. За галузевою приналежністю норми, що тлумачиться: акти тлумачення конституційного, цивільного, кримінального права та ін.
2. За структурними елементами норми: акти тлумачення гіпотези; акти тлумачення диспозиції; акти тлумачення санкції.
3. За юридичною формою вираження: постанови; укази; накази; роз'яснення та ін.
4. За сферою дії: нормативні та казуальні.
5. За суб'єктами тлумачення: акти автентичного тлумачення та акти делегованого (легального) тлумачення.
6. За повноваженнями інтерпретатора: акти правотворчих органів (базуються на правотворчих повноваженнях інтерпретатора; мають певну форму; містять нормативні (загальні) роз'яснення; володіють такою самою юридичною силою, як і правотворчі акти цих органів) та акти правозастосовчих органів (ґрунтуються на правозастосовчих повноваженнях інтерпретатора; мають певну форму; містять правила застосування норм права, сформульованих у результаті узагальнення юридичної практики).
3.57. Поняття та види правомірної поведінки
Саме через правомірну поведінку здійснюється впровадження права в життя, його реалізація, досягнення передбачених цілей, забезпечується атмосфера законності та правопорядку. Соціальна цінність правомірної поведінки виявляється і в тому, що вона є органічною частиною цивілізованої поведінки, що включає: толерантність, відповідальність, порядність, вимогливість до себе.
Правомірна поведінка — це поведінка, яка не суперечить юридичним нормам або основним принципам права певної держави, тобто це соціально корисна діяльність в інтересах більшості членів суспільства.
її можна охарактеризувати як:
• соціально корисну діяльність;
• поведінку, що відповідає приписам норм права;
• поведінку, котра виражається зовні у формі діяння, яке має свідомо-вольовий характер;
• поведінку, яка має юридичні наслідки. Правомірна поведінка складається з:
• об'єкта (суспільні відносини, соціальні цінності);
• об'єктивної сторони (діяння, наслідки, причинний зв'язок між ними та умови вчинення діяння);
• суб'єкта (фізичні та юридичні особи, які здатні здійснювати свої права й обов'язки);
• суб'єктивної сторони (мотив, мета, правові установки та інші психічні фактори).
Класифікація правомірної поведінки здійснюється за різними ознаками.
1. За об'єктивною стороною діяння: діяльність та бездіяльність.
2. За формами реалізації норм права: дотримання (додержання); виконання; використання; застосування.
3. За суб'єктивною стороною: принципова поведінка (зумовлюється особистим внутрішнім переконанням у необхідності поводитися правомірно); конформістська (пристосувальна) (зумовлюється прагненням не відрізнятися від інших суб'єктів, які поводяться правомірно ("робити так, як роблять інші")); маргінальна (зумовлюється загрозою юридичної відповідальності у разі вчинення правопорушення).
4. За ступенем активності: пасивна (суб'єкти свідомо не використовують права, що їм належать), звичайна (зумовлюється особистою звичкою без роздумів і сумнівів виконувати будь-який державний припис) та активна (пов'язана з додатковими витратами часу, енергії тощо).
Здійснюючи правомірну поведінку, суб'єкт вступає у сферу дії права і виявляє свій вибір між різними варіантами вчинків (правових і неправових). Вибір правового варіанта забезпечує йому низку переваг; інші суб'єкти зобов'язані сприяти його діям або не втручатися в них; у разі невиконання ними своїх обов'язків держава в правовій формі примусу забезпечує відновлення порушеного права і виконання зобов'язаним суб'єктом відповідних обов'язків.
3.58. Поняття та види правопорушень
3.59. Соціальна природа та причини правопорушень у сучасному суспільстві
3.60. Склад правопорушення: поняття та характеристика його елементів
3.61. Поняття та види юридичної відповідальності
3.62. Принципи та підстави юридичної відповідальності
3.63. Цілі та функції юридичної відповідальності
3.64. Поняття та основні принципи законності
3.65. Співвідношення законності, правопорядку та суспільного порядку
3.66. Система гарантій законності та правопорядку