Установчими документами відповідно до організаційно-правових форм непідприємницьких товариств є статут, засновницький договір або протокол установчих зборів.
Статут непідприємницької організації оформляється у письмовому вигляді і має містити: 1) найменування непідприємницької організації та її організаційно-правову форму; 2) місцезнаходження організації (назву населеного пункту, де знаходиться виконавчий орган організації); 3) мету утворення та завдання організації; 4) структуру організації, порядок формування її органів управління, їх компетенцію, строки повноважень; умови і порядок набуття та припинення членства, права і обов'язки членів (для товариств); 5) джерела та порядок надходження коштів та іншого майна організації, права керівних органів та структурних підрозділів з його використання, порядок здійснення підприємницької діяльності відповідно до статутних завдань, форми внутрішнього контролю та звітності; 6) порядок припинення діяльності організації і вирішення майнових питань, пов'язаних з її ліквідацією; 7) порядок внесення змін до статуту/положення організації; 8) порядок призначення виконавчого апарату організації та визначення умов оплати праці його штатних працівників.
У статуті можуть бути передбачені й інші норми, необхідні для діяльності кожної конкретної організації. Якщо якась норма статуту суперечить обов'язковим вимогам закону, застосовується норма закону.
Наприклад, статут (положення) релігійних організацій приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях і повинен містити відомості про:
1) вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження;
2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об'єднання;
3) майновий стан релігійної організації;
4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів;
5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації;
6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації.
Статут (положення) може містити й інші відомості, пов'язані з особливостями діяльності даної релігійної організації.
Документи, які визначають віросповідну діяльність, вирішують інші внутрішні питання релігійної організації, не підлягають реєстрації в державних органах.
Статус (порядок формування та повноваження) органів управління конкретних видів непідприємницьких товариств визначається спеціальним законом та установчими документами цих організацій.
Структуру органів управління непідприємницьких організацій, якщо інше не передбачено установчими документами організації, становлять: вищий орган; виконавчий орган; керівник організації; контрольно-ревізійний орган.
Вищим органом для товариства є загальні збори (з'їзд, конференція). Управління товариством, заснованим однією особою, здійснюється засновником відповідно до установчого документа товариства. Вищим органом установи та фонду є Наглядова рада. У випадках, передбачених установчими документами організації, повноваження виконавчого органу можуть здійснюватись керівником організації, а повноваження контрольно-ревізійного органу - зовнішнім аудитом.
Загальні збори (з'їзд, конференція)
Періодичність скликання загальних зборів (з'їзду, конференції) визначається статутом товариства, але не може бути рідше одного разу на два роки. Загальні збори (з'їзд, конференція) є правочинними, якщо на них присутні більше половини членів (делегатів) товариства, якщо статут організації не передбачає іншого представництва. Порядок скликання зборів (з'їзду, конференції), обрання делегатів визначається статутом організації, а квота представництва встановлюється виконавчим органом, якщо інше не визначено статутом товариства. Якщо скликані збори, з'їзд чи конференція не може приймати рішення відповідно до вимог ч. 2 цієї статті, виконавчий орган зобов'язаний скликати нові збори (з'їзд, конференцію) протягом щонайбільше місяця з тим самим порядком денним, повідомивши членів (делегатів) про це письмово. Нові збори (з'їзд, конференція) мають право приймати рішення з питань, визначених порядком денним, за наявності будь-якої кількості членів (делегатів).
Рішення на загальних зборах, з'їзді (конференції) приймаються простою чи кваліфікованою більшістю голосів членів (делегатів) відповідно до вимог статуту.
Письмовим дорученням будь-який член товариства має право доручити іншому члену товариства представляти його на зборах і брати участь у голосуванні, якщо інше не передбачено статутом. Один член організації не може мати більше одного доручення.
Виконавчі органи непідприємницької організації
Контрольно-ревізійний орган
Виконавчий апарат
6. Власність непідприємницьких товариств
Джерела формування майна споживчого кооперативу
Підприємницька діяльність непідприємницьких товариств
7. Загальний порядок припинення діяльності непідприємницьких товариств
8. Особливості розпорядження майном непідприємницького товариства, що припинило свою діяльність
Глава 24. Участь держави, автономної республіки крим, територіальних громад у цивільних правовідносинах