Людина і світ - Юрій М.Ф. - ЄДНІСТЬ СВІТУ ДРЕВНІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

Новітні дані науки показують, що древні народи знаходилися в постійних контактах, у ході яких йшло взаємне збагачення культур. Незважаючи на географічну віддаленість, з давніх часів були налагоджені зв'язки Близького Сходу, Середньої Азії й Індії; вплив месопотамської цивілізації доходив до Аравії. Греки і римляни добиралися до Індії, рідше - до Китаю, індійські торгові колонії існували в Ірані і Єгипті. Наявність цих контактів підтверджують не тільки археологічні дані, але і результати експедицій Тура Хеєрдала на човнах, скопійованих із човнів древніх єгиптян (експедиція"Ра") і жителів Межиріччя (експедиція "Тигри").

Винятково важливу роль у поглибленні зв'язків Заходу і Сходу зіграли походи Олександра Македонського, утворення величезної держави, потім елліністичних держав і Римської імперії. У цих державах складалася самобутня культура, що з'єднала елементи різних культур в органічне ціле.

Свій внесок у становлення древніх цивілізацій внесли і нові народи, що освоїли неозорі простори степів, а також недоступні для землеробства пустелі і напівпустелі. Кочівники і хлібороби не могли існувати одне без одного, без взаємного обміну продуктами землеробства і скотарства - двох найважливіших елементів господарської системи Древнього світу.

Фундамент древніх цивілізацій закладали не тільки представники народів з високорозвинутою культурою, але і незлічима безліч невідомих трудівників. Багато видатних творців древньої культури були рабами. Твори раба Фрігії, байкаря Езопа були широко відомі в Греції, дуже вплинули на творчість представників набагато більш пізніших епох - М. Лютера, Ж. Лафонтена, Г. Лессінга, Л. Глібова. Від римського раба Теренція започатковуються джерела європейської драми. І цей ряд імен може бути продовжений.

Древні цивілізації - незгаслі світи, світло від яких іде до нас. їхні досягнення є частиною сучасної культури. Ми звертаємося до них не тільки заради естетичної насолоди від шедеврів літератури і мистецтва. Уроки минулого покликані служити благородним цілям сучасності - взаєморозумінню і взаємозбагаченню народів, взаємній повазі й усвідомленню себе спадкоємцями загального багатства древніх цивілізацій.

Основні поняття

Первісність. Стародавність. Древні цивілізації.

Терміни

Ритуал. Табу.

Питання для самоперевірки

1. Чим відрізняються древні цивілізації від первісного суспільства?

2. У чому полягають труднощі сучасного розуміння древніх цивілізацій?

3. Які зв'язки існували між древніми цивілізаціями?

4. Яке значення мала писемність і підготовка чиновника в стародавності? Знаннями з яких галузей людської діяльності він повинен був володіти неодмінно? Дайте відповідь на питання, залучаючи наступні дані:

Давньоєгипетський переписувач Хори задавав своєму колезі питання, бажаючи викрити того в неуцтві: "Який раціон війська на марші? Скільки потрібно цеглин для будівництва платформи заданих розмірів? Скільки потрібно людей для перевезення обеліска? Як поставити на п'єдестал колосальну статую? Як організувати військову експедицію?"

У життєписі одного з єгипетських чиновників на ім'я Уна говориться про те, що спочатку він був стражником і суддею, потім займався пошуком каменів (для царських пам'ятників) у далекій країні, будував кораблі, очищав канали, а коли вибухнула війна, став начальником штабу.

5. Які висновки про розвиток господарства і торгівлі можна зробити з зіставлення наступних фактів? У Вавілонії в II тисячоріччі до н.е. зерно в розрахунках відігравало таку ж роль, як срібло. Зерном виплачувалася винагорода сільськогосподарським робітникам, погоничам волів, пастухам, платили їм за наймання візків, болів, ослів.

Римська назва грошей "пекуні" походить від "пекус" - худоба. До IV ст. до н.е. мірилом вартості товару служила худоба (бики і барани). Наприклад, 10 баранів вартували стільки ж, скільки 1 бик.

Завдання

1. Надзвичайною популярністю серед греків користувалися вислови "семи мудреців", відомих усій Греції мислителів і державних діячів, що відрізнялися практичним життєвим досвідом і глибоким державним розумом. Свої думки мудреці виражали у формі афоризмів. Які висновки про чесноти, що сповідувалися в Древній Греції, можна зробити на основі аналізу висловів, зібраних у книзі Діогена Лаертського приблизно в 220 р.?

"Не багатій дурними засобами" (Фалес). "Чим підтримав ти своїх батьків, такої підтримки чекай і від дітей" (Фалес). "Заводь друзів не поспішаючи, а завівши, не кидай" (Солоній). "Не лихомань про ближнього, щоб не почути такого, чому сам не порадієш" (Хілон зі Спарти). "Тільки хвора душа може бути глуха до чужого лиха" (Біант).

2. На стіні одного з будинків у Помпеях - місті, засипаному попелом під час виверження вулкана Везувію в 79 р., виявлені записи витрат сім'ї з трьох чоловік. Записи охоплюють 8 днів. У них повторюються ті самі товари: хліб, цибуля, маслинова олія, сир, вино... Звичайно, витрати сім'ї в ці дні були невеликі. У перелік уписані витрати на утримання рабів. Покупка хліба для рабів обходилася в 2-4 рази дешевше. Зробіть усі можливі висновки з наведених даних.

3. Американський археолог К. Клакхолм запропонував такі ознаки перших цивілізацій: монументальна архітектура, міста і писемність. Чи згодні ви з думкою вченого? Які конкретні факти ви можете привести для доказу своєї думки? Чи можна обмежитися перерахованими ознаками? Чому ви так думаєте?

§ 28. Древні цивілізації Європи
ЗАРОДЖЕННЯ АНТИЧНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
РОЗКВІТ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
ЦИВІЛІЗАЦІЯ ЕЛЛІНІЗМУ
ЦІННОСТІ ДАВНЬОРИМСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
§ 29. Древні мислителі про світ і людину
МІФИ СТАРОДАВНОСТІ
ДРЕВНЬОІНДІЙСЬКІ ВЕДИ ПРО ПОХОДЖЕННЯ СВІТУ
СВІТ ЛЮДЕЙ
МУДРЕЦІ ДАОСЬКОЇ ШКОЛИ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru