Яке ж місце приділяється людям у різноманітному світі сущого? Перші вищі ступені сущого займає світ богів - простір" де процвітає райське життя. За ним йде світ людей, соціальна структура якого відбиває космічну ієрархію. Вище усіх стоять брахмани - мудреці, тлумачі Вед. їхнє становище символізує білий колір доброти і святості. За ними йдуть кшатрії - воїни, правителі. їхній колір червоний - колір влади і пристрастей. Третій ступінь займають вайш'я - клас хліборобів і скотарів. Жовтий колір їхньої варни уособлює помірність і працьовитість. На нижчому ступені соціальних сходів стоять судри - слуги з чорним кольором варни, що означає неуцтво.
За світом богів і людей розташовуються демони, духи, мешканці пекла. Усі вони не мають ніякого вибору і цілком залежать від умов життя, у які потрапили. Таким чином, людина займає середнє, але не центральне становище у світобудові. Вона може піднятися до божественних висот і опуститися до пекельного життя.
Невід'ємною частиною древньоїндійської філософії було вчення про вічний кругообіг життя і закон відплати - Карму. Після смерті тіла душа продовжує жити, вселяючись в тіло народженої істоти. Але яке тіло обирає душа? Від чого це залежить? Відповіді на ці питання дає закон Карми. Той, хто робив благі дії, жив у злагоді з діючою мораллю, народиться в майбутнім житті як брахман, кшатрі чи вайш'я. Той, чиї дії не були правильні, може з майбутньому житті народитися членом нижчої касти чи навіть твариною, а то і пришляховим каменем, що приймає на себе удари тисяч ніг як розплату за гріхи минулого життя.
Чи можна змінити несприятливу Карму чи звільнитися від її? Щоб бути гідним кращої долі в майбутньому, людина повинна добрими справами і праведним життям відпокутувати кармічний борг колишніх існувань. Найнадійніший шлях до цього - шлях аскета-пустельника. "Перетинаючи потік існування, відмовся від минулого, відмовся від майбутнього, відмовся від того, що між ними. Якщо розум звільнений, то, що б не сталося, ти не прийдеш знову до руйнування і старості".
У буддистському вченні, яке виникло в Індії в IV ст. до н.е., розкривається той шлях, що повинен призвести до подолання страждань. Правильне життя полягає в дотриманні розпоряджень моральності - п'яти буддійських заповідей: не шкодити живим істотам, не брати чужого, утримуватися від заборонених статевих контактів, не вести дозвільних і брехливих мов і не вживати напоїв, від яких п'яніють.
Одним зі способів звільнення душі є йога (з'єднання, зв'язок). Для оволодіння комплексом практичних методів у системі йоги вимагаються витримка, завзятість, дисципліна, твердий самоконтроль, постійне тренування. Мета основних етапів цього тренування - володіння собою, оволодіння диханням, ізоляція почуттів від зовнішніх впливів, концентрація думки, медитація (споглядання), звільнення душі від тілесної оболонки.
Таким чином, зміст усіх зусиль йоги не в тому, щоб продемонструвати свої чудесні можливості чи вразити уяву людей, а в тому, щоб досягти такого стану, що допомагає звільненню душі від пута Карми. Настільки загострена увага до психічних і моральних можливостей людини багато в чому визначає сьогоднішній інтерес до древньоіндійської східної традиції.
МУДРЕЦІ ДАОСЬКОЇ ШКОЛИ
За уявленнями древніх китайців, людина, що поєднує темне і світле, чоловіче і жіноче, активне і пасивне, займає деяке серединне становище у світі і покликана ніби перебороти його розкол на два початки,: Інь (темний початок, пасивне чекання) і Ян (щось активне, що висвітлює шлях пізнання). Таке становище визначає і серединний шлях людини, її роль посередника: "Передаю, але не творю". Через людину, Сина Неба, небесна благодать сходить на землю і поширюється всюди. Людина - не цар всесвіту, не підкорювач природи. Краща поведінка для людини - це наслідування природному ходу речей, діяльність без порушення міри (принцип "у вей"). Людина тисячами ниток пов'язана із природою, а також зі співтовариством людей, вона ніби розчиняється в цьому єдиному цілому.
Дані положення розвивали прихильники даосизму ("вчення про шлях") одного з найважливіших напрямів древньокитайської філософії. її центральним поняттям є дао - шлях. Усе у світі знаходиться в дорозі, у русі і зміні, усе мінливе і звичайне. Головне - наслідувати встановленому світопорядку, що відповідає дао. "Світ - це священна судина, якою не можна маніпулювати. Якщо ж хто хоче маніпулювати нею, знищить її". Даосисти вважали, що людина може бути безсмертна як тілом, так і душею. Для цього необхідно виконання особливих вправ (духовне споглядання, дихальні вправи, статева гігієна), що нагадують йогу.
ПЛАТОН І АРИСТОТЕЛЬ ПРО СУСПІЛЬСТВО І ДЕРЖАВУ
§ 30. Цивілізація епохи Середньовіччя
СЕЛЯНСТВО
ЛИЦАРСТВО
МОНАРХІЯ І ЦЕРКВА В СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
ХРИСТИЯНСТВО І ЙОГО РОЛЬ
СВІТ МІСТА
§31. Перехід до індустріальної цивілізації
ТЕХНІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ПРИСКОРЕННЯ СУСПІЛЬНОГО ПРОГРЕСУ