Напрямки:
1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу життя, формування і розвитку життєвої компетентності, розвитку соціальної культури, розвитку і підтримки соціальних талантів, сприяння самореалізації і самоактуалізації.
Форми і методи роботи: просвітницькі курси, інформаційні видання, тренінги і семінари, телевізійні передачі, фестивалі, конкурси тощо.
2. Соціальна робота з дітьми і молоддю груп ризику з метою попередження соціальних і психологічних наслідків антиправних вчинків, саморуйнівної поведінки, негативної соціалізації та адаптації.
Форми і методи роботи: створення реабілітаційного середовища, формування цінностей, орієнтацій, норм, еталонів, корекція психологічного стану шляхом проведення групової тренінгової соціальної роботи, просвітницької, інформаційної, залучення до волонтерської допомоги.
3. Соціальна робота з малозабезпеченими сім'ями і громадянами, самотніми, непрацездатними з метою попередження негативних соціально-психологічних наслідків бідності, соціальної ізоляції, інвалідності та інших соціальних проблем.
Форми і методи роботи: своєчасне виявлення громадян груп ризику, формування щодо них банку даних, надання пенсій, пільг, допомог, проведення соціально-психологічної підтримки (консультації, тренінги, групи взаємодопомоги), соціально-педагогічна робота (організація дозвілля і рекреаційної діяльності, клубної роботи, соціально-культурної діяльності тощо).
Мезорівень
Напрямки:
1. Нормативно-правові документи, які регулюють правові основи соціального захисту окремих категорій громадян.
2. Соціальні програми, спрямовані на поліпшення соціального забезпечення бідних, малозабезпечених громадян.
3. Заклади, соціальні служби для соціальної роботи з клієнтами групи ризику.
4. Працевлаштування, центри зайнятості для безробітних.
5. Просвітницька соціальна робота в мікросоціумі.
6. Посередницька соціальна робота в общині.
Макрорівень
Напрямки:
1. Законодавство, яке регулює правові основи соціального захисту населення.
2. Державні програми і проекти з попередження негативних явищ у дитячому і молодіжному середовищах.
3. Державні програми і проекти із соціальної підтримки окремих категорій громадян.
4. Благодійництво, меценатство.
Залежно від того, на якому етапі розвитку проблеми та її впливу на ту чи іншу соціальну групу вживаються профілактичні заходи, виділяють такі види профілактики:
· первинна — діяльність, спрямована на попередження виникнення проблеми;
· вторинна — діяльність, спрямована на попередження загострення проблеми та її наслідків серед осіб, які відчули на собі її вплив;
· третинна — робота, яка проводиться з особами, які постраждали від проблеми, і спрямована на попередження її рецидивів.
Профілактика будь-якої соціальної проблеми має бути спрямована як на соціальне середовище, в якій вона виникає, так і на особистість, яка від цієї проблеми страждає.
На основі аналізу соціальних і особистісних факторів проблеми визначаються завдання соціальної профілактики:
· дослідити причини і фактори проблеми чи негативного соціального явища;
· встановити ресурси, які є необхідними для подолання проблеми чи виявити ті, що існують;
· подолати негативний вплив середовища;
· розширити можливості для задоволення потреб, подолання проблем, повноцінної життєдіяльності (підвищити соціальні ресурси);
· подолати особистісні фактори, які сприяють виникненню чи загостренню проблем чи заважають її вирішенню;
· підвищити особистісні ресурси, здатність особистості адекватно реагувати на проблеми, подолати їх і задовольнити потреби;
· організувати взаємодію суб'єктів у подоланні проблеми, організувати діяльність, спрямовану на попередження і подолання проблем.
Структура соціальної профілактики:
· Постановка і дослідження проблеми; планування діяльності, організаційна і методична підготовка; вплив на особистість (профілактична інтервенція) і вплив на проблемне середовище.
· Вплив на особистість: підвищення ресурсів особистості, корекція негативних особистісних якостей; розвиток якостей, які підвищують адаптивні можливості особистості, формування адекватного ставлення до проблеми.
· Вплив на проблемне середовище: попередження негативного впливу середовища шляхом попередження негативного впливу об'єктивних факторів, попередження негативного впливу інших осіб, підвищення можливостей задоволення потреб.
· Моніторинг проблеми, аналіз ефективності профілактичних дій.
Методи профілактичної інтервенції
4.6. Соціальна корекція і терапія
Психолого-педагогічні методи корекційного впливу
Соціальна терапія
Психотерапія
4.7. Соціальна адаптація і реабілітація
Соціальна реабілітація дітей-інвалідів та молодих інвалідів
4.8. Соціальне моделювання і прогнозування
4.9. Соціальна освіта і навчання