За типом вирішуваних завдань соціальні інститути можна розділити на п'ять груп:
1) економічні, що займаються виробництвом і розподілом матеріальних благ, організацією праці і т. ін. (власність);
2) політичні, пов'язані із здійсненням функцій влади (влада, уряд, держава);
3) інститути стратифікації, які визначають розподіл позицій і людських ресурсів;
4) родинні інститути (сім я, шлюб);
5) культурні інститути, що пов'язані з релігійними звичаями, з науковою і художньою творчістю; організують відношення людей до релігії, культури та ін. (церква, мистецтво).
Основними функціями соціальних інститутів є: організаційна, регулятивно-управлінська, культурно-виховна, контрольна.
По-третє, рівні соціальної структури суспільства — це соціальні спільності, верстви, соціальні групи.
По-четверте, рівень окремого індивіда, оскільки для соціології саме особистість є предметом вивчення як суб'єкт і об'єкт соціальних відносин.
Соціальні та суспільні відносини
Соціальні відносини—це відносно самостійний специфічний вид суспільних стосунків, який виражає діяльність соціальних суб'єктів з приводу їх неоднакового положення в суспільстві і ролі в суспільному житті. Поняття "соціальні відносини" і "суспільні відносини" часто ототожнюють. Однак таке ототожнення правомірне лише тоді, коли соціальні відносини розуміють в широкому сенсі, протиставляючи їх природним відносинам. Соціальні відносини не є статичними формами соціальної взаємодії; вони завжди взаємопов'язані з іншими відносинами в системі суспільних відносин. Для того, щоб виділити власне соціальні відносини із системи суспільних відносин, необхідно, передусім, встановити причину, на основі якої вони будуються.
Відомо, що кожний вид суспільних відносин реалізується між соціальними суб'єктами з приводу того чи іншого об'єкта. Якщо це відносини з приводу засобів виробництва — це економічні відносини, державної влади — політичні відносини, юридичних норм — правові відносини і т. д. Соціальні відносини у вузькому значенні виникають при реалізації власне соціальної взаємодії, між різними соціальними верствами, групами і індивідами.
Отже, соціальні відносини — це стосунки між групами людей, різноманітні зв'язки між соціальними суб'єктами в процесі їх життєдіяльності.
Суспільні відносини є більш широким поняттям, ніж соціальні відносини. Суспільні відносини — це ті відносини, які встановлюються між великими групами людей.
За сферою прояву суспільні відносини можна поділити на: економічні, політичні, духовні, соціальні.
Соціальні відносини — відносини, які існують поряд з суспільними відносинами. До них можна віднести всі форми відносин між невеликими спільностями: побутові, сусідські і т. п. Це трансформація суспільних норм через призму індивідуальних інтересів.
Соціальний інтерес та соціальна цінність
Соціальний інтерес — одна з найважливіших рушійних сил поведінки і діяльності будь-якого соціального суб'єкта, особистості, соціальної спільності, верстви, суспільства.
В сучасному суспільстві існує велике різноманіття інтересів, і їх узгодження — основне завдання держави, політичних партій і суспільних громадських організацій.
Поняття "інтерес" тісно пов'язане з поняттям "цінність".
Цінність в соціології визначають як особливе суспільне відношення, завдяки якому потреби і інтереси людини чи соціальної групи переносяться в світ речей, предметів і духовних явищ.
Соціальна цінність — це значимість явищ і предметів реальної дійсності з точки зору їх відповідності або невідповідності потребам суспільства, соціальних груп чи особистості.
За суб'єктами або носіями цінності поділяють на:
1) Індивідуальні цінності. У кожного є речі, які мають ціннісне значення тільки для окремої особи і не для кого більше (фотографи, реліквії і т. п.).
2) Групові або колективні цінності. Колективні цінності утворюються в діяльності соціальної спільності, верстви, групи людей і мають певну значимість, згуртовуючи цю спільність.
3) Загальнолюдські цінності — це цінності, які виникають внаслідок діяльності всіх людей, мають певну значимість для всіх людей (наприклад, любов, дружба).
Встановлення певних типів соціальних і суспільних відносин відбувається на основі таких процесів:
- просторовий контакт (при випадкових зустрічах);
- психологічний контакт (при виникненні певної зацікавленості між його суб'єктами).
ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ
1. Соціальні відносини — це відносини, які виникають переважно у невеликих соціальних групах (у сім'ї, фірмі, між сусідами тощо).
2. Суспільні відносини—відносини, які встановлюються між великими групами людей в економічній, політичній, духовній сферах.
3. Соціальний контакт—взаємодія на основі обміну цінностями, благами; виявляє потребу в спілкуванні і соціальній дії. Між суб'єктами соціального контакту лежать певні цінності. При соціальному контакті виникає інформаційний механізм спілкування.
4. Спілкування — це багатоплановий процес взаємодії соціальних суб'єктів, організації їх життєдіяльності, реалізації потреб, обміну інформацією.
5. Соціальні норми—система вимог і правил, які історично склалися в певному суспільному середовищі.
6. Соціальний інститут — організована форма діяльності людей, в більшості своїй закріплена в правових і моральних нормах.
ЗАПИТАННЯ
1. У чому полягає суть поняття "суспільство", його основні ознаки?
2. Що означає суспільство як соціальна система?
3. Поясніть поняття соціального інституту, яка його структура?
4. Назвіть основні типи соціальних інститутів.
5. Що таке соціальні відносини і суспільні відносини?
6. Дайте визначення поняттям "соціальний інтерес", "соціальна цінність".
ЛІТЕРАТУРА
1. Захарченко М.В., Погорілий О. І. Історія соціології від античності до початку XX ст.— К., 1993.
2. Палеха Ю.І. Ключі до успіху, або Організаційна та управлінська культури. Монографія.— К.: ЄУФІМБ, 1999.
3. Попова Ї.М. Соціологія.— К.: Тандем, 1996.
4. Рущенко 1.П. Соціологія. Курс лекцій. Навч. посібник для вузів.— Харків, 1996.
5. Смелзер Н. Социология.— М.: Феникс, 1994.
6. Социология. Наука об обществе. Учебное пособие для студентов высших учебных заведений / Под ред. В.П. Андрущенко.— Харьков, 1996.
7. Чернит Н.І. Соціологія. Курс лекцій.— Львів, 1996.
8. Щепанский Я. Элементарные понятия социологии.— М., 1969.
9. Якуба О.О. Соціологія.— Харків, 1996.
Соціальний інтерес та соціальна цінність
ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ
ЗАПИТАННЯ
ЛІТЕРАТУРА
Розділ 4. СУСПІЛЬСТВО І ОСОБИСТІСТЬ
4.1. Особистість – соціальна істота
Поняття особистості
Соціалізація особистості
4.2. Суспільство і особистість