Географія - Гілецький Й. Р. - Нафтова і газова промисловість

В Україні видобуваються два види вугілля: кам'яне і буре. Вони мають різну теплотвірну здатність. Для бурого вугілля вона настільки низька, що його невигідно перевозити. Затрати на його транспортування роблять одиницю отриманого тепла вдвічі дорожчою, ніж з такої ж кількості антрациту, і втричі, ніж з такої ж кількості нафти. Вугілля видобувають двома способами: відкритим (кар'єрним) і закритим (шахтним). Тому основними підприємствами галузі є шахти, кар'єри, а також збагачувальні та брикетні фабрики. На збагачувальних фабриках вугілля очищують від домішок, а на брикетних — вугільний порошок пресують у брикети.

Донецький басейн — головна вугільна база країни, в якому видобувається 90% вугілля. Складні умови видобутку (велика глибина — до 1400 м, тонкі пласти) зумовлюють досить високу собівартість видобутого вугілля.

Вугілля Львівсько-Волинського басейну використовується для поліпшення паливного балансу

Лінія електропередач

Шахта Донецького басейну

Терикони - типовий донецький пейзаж

Нафтовидобувна вишка

західних областей України. Собівартість його видобутку нижча, ніж у Донецькому басейні, через меншу глибину (300—900 м) й більшу товщину пластів (до 1,5 м). Через невисоку якість вугілля воно використовується як енергетичне паливо, хоч є цінною хімічною сировиною. Основними центрами вуглевидобутку є Нововолинськ, Чер-*воноград.

Буре вугілля Дніпровського буровугільного басейну видобувається досить давно. Найбільшими центрами вуглевидобутку тут є Олександрія (Кіровоградська обл.), Ватутіно (Черкаська обл.), Коростишів (Житомирська обл.). Видобуток ведеться, в основному, відкритим способом, оскільки глибина залягання пластів невелика (40—60 м).

Нафтова і газова промисловість

Нафтова промисловість поділяється на нафтовидобувну й нафтопереробну. Адже нафта, на відміну від вугілля, в натуральному вигляді не спалюється. її переробляють на нафтоперегінних заводах на гас, бензин, солярове масло, паливо для двигунів, а також мастильні машинні масла, вазелін, гудрон, з якого виготовляють асфальт та ін. Відходи нафтопереробки використовують як котельне паливо (мазут), а також як сировину для хімічної промисловості.

Видобуток нафти потребує менших затрат, ніж видобуток вугілля. Особливо це стосується фонтанного способу видобутку, який можливий тільки на нових родовищах. На більш давніх використовують насосний спосіб. Однак у ці два способи видобувається лише третина нафти, що є в надрах Землі. Зараз на деяких родовищах в Україні почали використовувати сайклінг-процес, який полягає у виштовхуванні нафти газом, що закачується під великим тиском.

Свердловини в Україні забезпечують нафтою сучасні виробничі потреби нафтопереробних підприємств більше як на 25%. Найдавніші серед них зосереджені на Передкарпатті. На сьогодні найбільшим у цьому районі є Долинське родовище.

Основний район видобутку нафти в країні — Дніпровсько-Донецький. Найбільшим центром видобутку нафти є Анастасіївське родовище (Сумська обл.).

Основними завданнями нафтовидобувної промисловості є модернізація процесів видобутку та розробка запасів нафти з шельфу Чорного моря.

Транспортувати нафту найдешевше суднами-танкерами та трубопроводами. До того ж це значно вигідніше, ніж перевозити продукти її переробки. Тому підприємства нафтопереробної промисловості розміщені в різних регіонах країни за наявністю транспортних шляхів та споживача. Нафтопереробні заводи. Борислава, Дрогобича, Надвірної розміщені в місцях видобутку сировини на Передкарпатті. Підприємства Одеси, Бердянська, Херсона орієнтовані на нафту, привезену морським шляхом. До Херсона нафта надходить трубопроводом з Росії. На цій нафті працюють нафтопереробні підприємства Кременчука і Ли-сичанська.

Проблеми й перспективи розвитку
Електроенергетика
Екологічні проблеми електроенергетики
Металургійна промисловість
Структура, місце і роль у господарстві
Чорна металургія
Географія чорної металургії
Проблеми й перспективи розвитку
Кольорова металургія
Основні галузі та їх розміщення
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2018
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru