Товарознавство продовольчих товарів - Бірта Г.О. - Дягель лікарський

Дягиль лекарственный

Родина зонтичні

На болотах, лісових луках, по берегах річок, у вільшняках переважно у лісових та лісостепових районах України нерідко зростає ця висока рослина з дуже великими листками та начебто шапками численних дрібних зеленувато-білих квіток. Дягель - дворічна рослина з високим (1-2 м заввишки), товстим, порожнистим, округлим, гіллястим, облистненим, вгорі червонуватим стеблом. Листки (до 80 см завдовжки) чергові, зверху яскраво-зелені, зісподу - сіруваті, тонкі, м'які, з великими здутими піхвами, 2-3-перисторозсічені, з великими яйцевидними, лопатевими, гострозубчастими листочками. Верхні листки сидячі; прикореневі - довгочерешкові. Квітки дрібні, правильні, з малопомітною чашечкою, п'яти-членним, роздільно-пелюстковим віночком, п'ятьма тичинками та однією маточкою. Зібрані вони у складні зонтики, що складаються з численних простих зонтичків. Цвіте у червні-серпні, запилюється комахами. Плід - овальна, ребриста, сплющена з боків сім'янка. Рослина - добрий медонос.

Жеруха лучна

Сердечник луговой

Родина хрестоцвіті (капустяні)

Жеруха лучна - струнка болотна рослина, що навесні своїми великими лілово-рожевими гарними квітками прикрашає травостої заболочених луків, вологих чагарників та вільшняків. Це невисока (15-30 см заввишки) кореневищна гола рослина з округлим, прямостоячим, порожнистим, облистненим стеблом. Листки перисторозсічені, з 8-12 парами цілокраїх листочків та збільшеною верхівковою часткою. Прикореневі листки зібрані в розетку, довгочерешкові, з округлими листочками. Стеблові - короткочерешкові, з довгасто-лінійними листочками. Квітки правильні, з подвійною, роздільнопелюстковою чотиричленною оцвітиною, зібрані у верхівкові китиці. Маточка одна, тичинок шість, з жовтими пиляками. Цвіте у травні - червні, запилюється комахами. Плід - стручок з товстим носиком. Рослина зростає переважно в лісових та північних лісостепових районах республіки.

Поряд з жерухою лучною часто зростає близький вид - жеруха гірка, що на відміну від неї має гранчасто-борозенчасте стебло й тичинки з фіолетовими пиляками.

Живокіст лікарський

Окопник лекарственный

Родина шорстколисті

Ця багаторічна красива і корисна рослина часто зростає на вологих луках, у вільшняах, по берегах водойм майже по всій території України. Вона має товсте, коротке кореневище та гранчасте, облистнене, угорі крилате, шорстке стебло (30-90 см заввишки). Листки чергові, цілокраї, жорсткувато-притиснуто-щетинисті; нижні - великі, яйцевидні або довгасто-ланцетні, звужені в крилатий черешок; верхні - сидячі. Квітки майже правильні, зрослопелюсткові з подвійною п'ятичленною оцвітиною, зібрані в завійки. Чашечка грушовидна, 5-роздільна. Віночок трубчасто-дзвонико-видний, брудно-фіолетовий або рожевий з короткими відігнутими донизу зубцями, у зіві - з темними війчастими придатками. Тичинок п'ять, маточка одна. Цвіте в травні-червні, запилюється комахами. Плід - дрібний горішок. Молоді листки живокісту мають запах і смак огірків; їх можна використовувати для приготування салатів, супів, приправ до м'ясних страв тощо. Живокіст - медоносна, лікарська та кормова рослина.

Жовтець їдкий

Лютик едкий

Родина жовтецеві

У барвистому літньому різнотрав'ї суходільних і заплавних луків, лісових галявин, узлісь, майже у всіх районах України, значну роль відіграють жовтеці і, зокрема жовтець їдкий з чималими яскраво-жовтими квітками. Ця досить струнка, багаторічна рослина (25-75 см заввишки) має коротке кореневище та мичку корінців, що відходять від нього. Стебло поодиноке, прямостояче, борозенчасте, розгалужене, як і черешки листків, притиснуто опушене. Прикореневі та нижні стеблові листки черешкові, в обрисі п'ятикутні, пальчасто-роздільні, верхні - сидячі, 3-роздільні. Частки листків довгасто-ланцетні, цілокраї або зубчасті. Квітки правильні, з подвійною роздільнопелюстковою оцвітиною, зібрані у небагатоквіткові верхівкові суцвіття. Чашечки з п'яти яйцевидних притиснуто-опушених чашолистків; пелюсток п'ять, вони широко-обернено-яйцевидні, блискучі. Тичинок і маточок багато. Цвіте в травні-серпні, запилюється комахами. Плід - збірна сім'янка. Рослина отруйна. Часто поряд з жовтецем їдким зростає близький вид - жовтець багатоквітковий.

Жеруха лучна
Живокіст лікарський
Жовтець їдкий
Жовтець повзучий
Жовтець язиколистий
Жовтяниця черговолиста
Журавлина болотна
Зірочник злаковидний
Їжача голівка зринувши
Калюжниця болотна
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru