Бюджетна система - Чала Н.Д. - Гра "Затвердження бюджету країни N"

Тема 1. Бюджетний процес та його складові

Гра "Затвердження бюджету країни N"

Мета ділової гри: вивчити особливості бюджетного процесу та зрозуміти його сутність.

Гра розрахована для проведення у групах з 15 осіб, з яких формується 3 команди по 5 осіб у кожній. Протягом гри її учасники повинні будуть сперечатися один з одним, йти на компроміси, виявляти твердість в обстоюванні позицій, діяти в умовах зіткнення інтересів, тому принципи поділу учасників на команди можуть суттєво вплинути на хід гри та її закінчення. Для того щоб жодна команда не мала значних переваг, не виграла з великим відривом, необхідно перед формуванням команд призначити приблизно рівних за розумовими здібностями лідерів команди, які оберуть собі партнерів. У цьому випадку (коли лідерів призначає модератор) учасники однієї команди не витрачають часу на суперечки між собою, а відразу переходять до виконання поставленого завдання. Якщо просто визначити склад команд без призначення лідера, то під час гри відбуватиметься соціальне структурування команд.

Кожен учасник команди за 7 хв має визначитися зі своєю роллю: лідер, заступник лідера, експерт з економічних питань, експерт із фінансових питань, експерт із питань соціального захисту населення. Після чого лідери представляють склад команди та повідомляють про роль кожного члена й отримують від модератора завдання. Команда, яка не змогла за 7 хв визначитися з розподілом ролей, штрафується на 1 бал.

Після представлення команди отримують у конвертах опис економічної ситуації в країні, прогнозні дані різних експертів щодо макроєкономічної ситуації та завдання, яке полягає у тому, що за 20 хв вони мають скласти проект бюджету країни N. Далі лідер кожної команди отримує 10 хв для презентації результатів діяльності своєї команди і 5 хв для відповіді на питання від команд-суперниць, на які також можуть відповідати і члени команди. За представлення проекту бюджету команда отримує 15 балів: оцінюється збалансованість бюджету, пропозиції, відповіді на питання, виконання часового регламенту. Команди, які не змогли через 20 хв запропонувати проект бюджету, отримують додатково 10 хв на обговорення і мінус 1 бал. Якщо протягом наступних 10 хв команда знову не має узгодженої позиції, вона отримує мінус 5 балів і розпочинає презентацію.

Кожна з команд може як пропонувати нові джерела доходів, так і скасовувати наявні, проте кожне таке рішення потребуватиме подальшого узгодження з іншими командами.

Команда № 1 — Парламент — законодавча гілка влади. Ця команда заслуховує доповідь представників команд № 2 та № 3, презентує власний проект бюджету й аналізує запропоновані попередніми командами проекти бюджету, дає рекомендації щодо внесення змін до проекту бюджету.

Команда №2 — Кабінет міністрів — виконавча гілка влади. Ця команда першою представляє свій проект бюджету. Відповідає на питання команд № 1 та № 3.

Команда №3 — Президент — представники президента. Ця команда другою пропонує власне бачення проекту бюджету й аналізує варіант, запропонований командою № 2.

Після представлення власних проектів бюджетів команди мають протягом наступних 10 хв обговорити запропоновані проекти бюджетів та визначити двох членів команди для проведення переговорів з командами-суперницями. Після чого ці представники команд отримують 15 хв на узгодження проекту бюджету, під час якого вони проводять переговори між собою і розробляють єдиний проект бюджету, що представляється аудиторії. Метою учасників переговорів є врахування пропозицій і затвердження проекту бюджету, запропонованого саме їх командою. Для того щоб регата аудиторії змогла проаналізувати ситуацію, стіл для переговорів щодо узгодження проекту бюджету ставиться посередині аудиторії, а учасники команд, не задіяні у процесі переговорів, виконують роль спостерігачів.

Після представлення узгодженого проекту бюджету аудиторії за нього голосують. За кожну враховану пропозицію команда отримує 5 балів. Тобто якщо із запропонованого командою № 1 проекту бюджету в остаточному варіанті було враховано сім пропозицій, то вона одержує 35 балів.

Якщо через 15 хв представники команд, що вели переговори й узгоджували проект бюджету, не можуть запропонувати аудиторії документ або цей документ не отримав підтримки більшістю аудиторії, то їх склад змінюється. Знову визначаються по 2 представника від команд і процес переговорів починається спочатку, проте на переговори вже відводиться 10 хв. Виграє та команда, яка отримає більше балів.

Завдання для гри
Тема 2. Бюджетне фінансування
Розрахункова вправа "Складання кошторису витрат на навчання академічної групи студентів"
Тема 3. Міжбюджетні відносини
Розрахункова вправа "Вирівнювання бюджету"
Тема 4. Система доходів бюджету
Розрахункова робота "Визначення суми доходів місцевих бюджетів"
Тема 5. Система видатків бюджету
Розрахункова робота "Визначення розміру окремих видів видатків місцевих бюджетів"
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ТА РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru