Рівновага товарного, грошового та зовнішнього ринків для відкритої економіки в найбільш загальному вигляді була описана моделлю Манделла-Флемінга.
Модель Манделла-Флемінга розроблена американськими економістами Робертом Манделлою і Маркусом Флемінгом у 60-х роках ХХ ст. Вона описує відкриту економіку з урахуванням таких факторів: доходу, внутрішньої відсоткової ставки, чистого експорту, валютного курсу, світової відсоткової ставки. При цьому екзогенними чинниками в моделі є змінні фіскальної політики, рівень цін і світова відсоткова ставка, а ендогенними - дохід, обмінний курс валюти, внутрішня відсоткова ставка. В основі моделі лежить припущення про абсолютну мобільність (рухливість) капіталу.
Абсолютна мобільність капіталу - це його здатність без перешкод вільно переміщуватися між окремими країнами залежно від рівня його доходності. Оскільки рівень доходності капіталу в різних країнах різний, то це й зумовлює його рухливість та перепливання з країни в країну.
Розглянемо модель Манделла-Флемінга для малої відкритої економіки з абсолютною мобільністю капіталу (оскільки більшість сучасних економік являють собою саме таку форму) в короткостроковому періоді.
Відповідно до припущення про абсолютну мобільність капіталу світова відсоткова ставка в моделі Манделла-Флемінга визначається зовнішніми факторами і не залежить від малої відкритої економіки, а її внутрішня відсоткова ставка (r) дорівнює світовій відсотковій ставці (r ):
В умовах малої відкритої економіки з абсолютною мобільністю капіталу він швидко переміщується між країнами й завдяки цьому
Проте ця нерівність визначає пропозицію грошей як ендогенну величину, а за методологією моделі та в реальній дійсності - це екзогенна величина. Так само й інші чинники рівняння не можуть бути ендогенними змінними. Зокрема, дохід не може бути ендогенною величиною, оскільки не є категорією грошового ринку, а формується на товарному ринку. А світова відсоткова ставка не залежить від змін на грошовому ринку, а визначається екзогенно, тобто на світових фі-
З рис. 3 видно, що:
- крива ІS має від'ємний нахил, оскільки відображає обернену залежність між реальними валютним курсом і ВВП: зростання валютного курсу скорочує чистий експорт і зменшує ВВП; зниження валютного курсу стимулює приріст чистого експорту і збільшує ВВП.
- крива LМ є вертикальною лінією, оскільки валютний курс не входить у її рівняння;
- рівновага в економіці забезпечується в точці перетину кривих IS і LМ. Ця точка визначає валютний курс і ВВП, при яких товарний і грошовий ринки перебувають у рівноважному стані.
Щоб розкрити механізм впливу макроекономічної політики на дохід згідно з моделлю Манделла-Флемінга, слід враховувати, що наслідки її впливу на дохід залежать також від валютного режиму (валютного курсу).
Фіксований валютний курс передбачає наявність офіційно зареєстрованого співвідношення між національною та іноземною валютою, а плаваючий встановлюється ринком на основі співвідношення попиту і пропозиції валют, що підлягають обміну.
Припустимо, що держава стимулює зростання автономних витрат шляхом збільшення державних закупівель, трансфертів чи зниження податків, або нехай центральний банк збільшує грошову пропозицію. Графічно це показано на рис. 4, 5.
Рис. 6 показує, що, як і в умовах плаваючого курсоутворення, в цьому разі приріст автономних випадків мультиплікативно збільшує дохід, який через відповідний передатний механізм зумовлює необхідність зростання курсу національної валюти - крива ІБ переміщується вправо (IS1 - IS2).
Проте оскільки за фіксованого курсу національний банк вимушений тримати його певний рівень, то курс не може постійно зростати під дією суто ринкових факторів. Його зростання можна досягти за рахунок валютних інтервенції, тобто купівельних операцій на валютному ринку, спрямованих на адекватне збільшення пропозиції національної валюти до рівня зростання попиту. При цьому збільшується пропозиція грошей, і крива LМ переміщується вправо. Це нейтралізує тенденцію валютного курсу до зростання. Згідно з таким підходом можна зробити висновок, що за політики фіксованого валютного курсу центральний банк робить фіскальну експансію найбільш ефективною і протидіє виникненню ефекту "витіснення чистого експорту".
Якщо уряд запроваджує обмеження на імпорт (імпортне мито, наприклад), то крива IS переміститься вправо (IS1 - IS2), а валютний курс отримає тенденцію до зростання. Щоб утримати валютний курсу на фіксованому рівні, центральний банк збільшить пропозицію національної валюти, що перемістить криву LМ вправо (LМ1 - LМ2). У цьому випадку, на відміну від політики плаваючого валютного курсу, національна економіка досягає своєї мети: обмежує імпорт, збільшує чистий експорт і забезпечує приріст доходу (Yі - Y2). Тобто за умови фіксованого валютного курсу національного банку стимулювальна торговельна політика буде більш ефективною.
Рис. 7 показує, що навіть застосування монетарної експансії крива LМ не зміщується, оскільки збільшення пропозиції грошей центральним банком зумовить необхідність знизити курс національної валюти - крива LМ переміститься вправо. Крім того, центральний банк зобов'язаний протидіяти зниженню валютного курсу. Тобто він змушений зменшувати пропозицію національної валюти за рахунок продажу іноземної валюти - крива LМ знову повертається на місце і спостерігається тенденція валютного курсу до зниження. Фактично крива LМ залишається на тому самому рівні. Тобто, в разі купівлі ОВДП Центральний банк намагається збільшити пропозицію грошей, а внаслідок вимушеного продажу валютних резервів він на таку сам величину зменшує пропозицію грошей. Відповідно, за умови фіксованого валютного курсу монетарна політика є малоефективною.
Покажемо результати стимулювального впливу держави за фіскальної, монетарної та торговельної політики за того чи іншого режиму валютного курсу (табл. 2).
Таблиця 2
Наслідки макроекономічної політики у малій відкритій економіці
Показники | Стимулювальна фіскальна політика | Стимулювальна монетарна політика | Стимулювальна торговельна політика | |||
Плаваючий курс | Фіксований курс | Плаваючий курс | Фіксований курс | Плаваючий курс | Фіксований курс | |
Обсяг національного виробництва і доходу | Незмінний | Зростає | Зростає | Неможливий | Незмінний | Зростає |
Валютний курс | Зростає | Незмінний | Зменшується | Неможливий | Зростає | Незмінний |
Чистий експорт | Зменшується | Зменшується | Зростає | Неможливий | Зменшується | Зростає |
Модель Манделла-Флемінга відображає рівень загальної рівноваги товарного, грошового та зовнішнього ринків і зміни на ринках малої відкритої економіки в короткостроковому періоді під впливом запроваджуваної макроекономічної політики.
У сучасному світі більшість економічних систем являє собою відкриті економіки, що активно взаємодіють між собою на міжнародному ринку. Ця взаємодія отримала назву міжнародних економічних відносин. Вони проявляються в міжнародній конкуренції і одночасній співпраці держав для реалізації як власних національних цілей, так і забезпечення стабільного загальноцивілізованого розвитку. Основною формою забезпечення взаємодії країн між собою виступає міжнародна політика, що набуває різних форм і містить у собі цілісну систему засобів та інструментів реалізації.
Становлення України як відкритої економіки, тобто незалежної демократичної держави, відбувається в період кардинальних змін у системі міжнародних відносин, які характеризуються виникненням нових незалежних держав, появою нових регіональних центрів сили в міжнародних відносинах, переходом від ери конфронтації до ери відкритості і співробітництва.
Процес державотворення і побудови вільного громадянського суспільства в Україні збігається з її поступовим входженням до світового співтовариства і пошуками нею свого місця в сучасному складному, різноманітному і суперечливому світі.
З огляду на своє геополітичне становище, історичний досвід, культурні традиції, багаті природні ресурси, потужний економічний, науково-технічний та інтелектуальний потенціал Україна може і повинна стати конкурентоспроможною світовою державою.
Неодмінною умовою успішної реалізації Україною своїх можливостей є її активне і повномасштабне входження до світового співтовариства.
Долаючи кризові явища в суспільстві і торуючи свій шлях у світ, Україна повинна спиратися на свої фундаментальні загальнонаціональні інтереси та враховувати загальноцивілізаційні тенденції розвитку, відповідно до яких визначаються засади, напрями, пріоритети та функції її зовнішньої політики. Такими мають стати:
- розвиток двосторонніх та багатосторонніх міждержавних відносин;
- розширення участі в європейському регіональному співробітництві;
- співробітництво в рамках Співдружності незалежних держав;
- членство в універсальних та економічних міжнародних організаціях;
- участь у вирішенні глобальних проблем, що стоять перед людством;
- культурне, економічне, соціальне та політичне співробітництво на принципах науковості, інтеграції, діалектичного розвитку, за економічного зростання.
Запитання для самоконтролю
1. Дайте визначення відкритої економіки. Який критерій лежить в основі її поділу на велику та малу відкриту економіку?
2. Назвіть передумови побудови Манделла-Флемінга для малої відкритої економіки. Зобразіть модель графічно.
3. Які валютні системи ви знаєте? У чому полягає різниця між ними?
4. Що таке міжнародний поділ праці?
5. Які форми міжнародних відносин ви знаєте?
6. Поясніть сутність теорій міжнародної торгівлі?
7. Які ви знаєте режими валютних курсів? Охарактеризуйте їх.
8. Які переваги та недоліки мають плаваючий та фіксований валютні курси?
9. Дайте визначення світового господарства. Охарактеризуйте його особливості на сучасному етапі.
10. Проаналізуйте міжнародну політику України на сучасному етапі. Визначте її основні недоліки та можливості їх подолання.
11. Охарактеризуйте взаємовідносини України та ЄС, України та СОТ, України та МОП.
12. Розкрийте особливості розрахунку обсягів національного виробництва, внутрішнього виробництва і доходу у відкритій економіці.
13. Перерахуйте ознаки відкритості економіки.
14. Дайте визначення платіжного балансу. Охарактеризуйте його особливості.
15. Поясніть різницю між політикою протекціонізму та лібералізму.
ПЕРЕДМОВА
ТЕМА1. ПОХОДЖЕННЯ, СУТЬ ТА ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
1.1. Економічна сутність грошей та концепції їх походження
1.2. Історичні аспекти зміни форми грошей та їх характеристика
1.3. Функції грошей і механізм їх взаємодії
1.4. Роль грошей у ринковій економіці
1.5. Історичні аспекти походження гривні
ТЕМА 2. ГРОШОВИЙ ОБОРОТ І ГРОШОВА МАСА
2.1. Поняття грошового обороту та його економічна основа