Державний фінансовий контроль - Гуцаленко Л.В. - 11.3. Контроль за дотриманням комерційними банками економічних нормативів

Національний банк України проводить контроль за дотриманням юридичними особами банківського законодавства і власних нормативних актів. У випадку порушення цього законодавства й актів НБУ має право:

o підвищувати норми обов'язкових резервів;

o відкликати ліцензію на здійснення окремих чи всіх банківських операцій;

o усувати керівництво суб'єкта банківської діяльності від управління і призначати тимчасову адміністрацію для управління цим суб'єктом;

o утримувати за рішенням суду (арбітражного суду) штраф у розмірі неправомірно одержаного доходу та застосовувати інші економічні санкції відповідно до законодавства;

o приймати рішення про виключення з Державної книги реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних закладів і про реєстрацію або ліцензію.

Ці примусові заходи можуть проводитись у випадку порушення комерційними банками економічних нормативів; порядку, термінів і технологій виконання банківських операцій; допущення несанкційної емісії; недотримання постанов, інструкцій, положень, правил НБУ, неподання форм звітності або подання недостовірної інформації (звітності); ведення збиткової діяльності; формування ситуації, що загрожує інтересам вкладників і кредиторів; створення перешкод анти-монопольним діям або праву клієнта самостійно обирати собі банк.

НБУ зобов'язаний вилучати з обігу фіктивні кошти шляхом отримання їх у беззаперечному порядку із кореспондентських рахунків банків.

Якщо існує незгода з рішенням НБУ, то юридична особа має право на захист своїх інтересів у арбітражному суді.

Для того, щоб захистити інтереси клієнтів і досягти фінансової надійності комерційних банків, встановлюється мінімальний розмір статутного капіталу на момент реєстрації банку в сумі, еквівалентній 1 млн євро за офіційним курсом гривні, визначеним НБУ.

Для кооперативного банку та банку з іноземними капіталом мінімальний розмір статутного капіталу на момент реєстрації банку може бути не менше:

o для місцевих кооперативних банків, що діють в межах однієї області, - 1 млн євро;

o для банків, що здійснюють свою діяльність на території однієї області (регіональні), в тому числі спеціалізованих ощадних та іпотечних банків - 3 млн євро;

o для банків, що здійснюють свою діяльність на всій території України (міжрегіональні), в тому числі спеціалізованих інвестиційних, розрахункових (клірингових), ощадних та іпотечних, центрального кооперативного банку, - 5 млн євро.

На створення комерційних банків з участю іноземних юридичних та фізичних осіб НБУ видає ліцензію на здійснення комерційними банками операцій в іноземній валюті в Україні і за кордоном на основі клопотання певного комерційного банку та в залежності від рівня його готовності до проведення операцій в іноземній валюті.

Економічні нормативи НБУ встановлює для всіх комерційних банків з метою захисту інтересів та забезпечення надійності банків. Економічні нормативи поділяють на чотири групи:

o нормативи капіталу (нормативи капіталу комерційного банку (Н1), мінімального розміру статутного капіталу (Н2), платоспроможності (Н3); достатності капіталу банку (Н4);

o нормативи ліквідності (нормативи миттєвої ліквідності (Н5); загальної ліквідності (Н6); співвідношення висококваліфікованих активів (Н7);

o нормативи ризику (нормативи максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8), великих кредитних ризиків (Н9); максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру Н10), інсайдерам (Н11), максимального розміру наданих міжбанківських позик (Н12); максимального розміру отриманих міжбанківських позик (Н13); інвестування (Н14);

o нормативи відкритої валютної позиції уповноваженого банку

(норматив загальної відкритої валютної позиції банку (Н15), довгої (короткої) відкритої валютної позиції у вільноконвертованій валюті (Н16), в неконвертованій валюті (Н17); у всіх банківських металах (Н 18).

Контроль за дотриманням комерційними банками економічних нормативів проводиться кожного дня (за даними щоденних балансів) і один раз на місяць (за даними форм звітності станом на перше число кожного місяця).

Економічні нормативи вважаються звітними, якщо вони розраховані:

o на конкретно встановлену дату:

- нормативи капіталу банку (Н1),

- мінімального розміру статутного капіталу (Н2) - на 1 квітня щороку;

o за щоденними даними:

- нормативи максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8);

- максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10);

- максимального сукупного розміру кредитів, наданих інсай-дерам (Н11);

- інвестування (Н14);

- відкритої валютної позиції (Н15, Н16, Н17, Н18) - за кожен випадок порушення встановлених НБУ нормативів;

o за формулою середньомісячної зваженої величини:

- нормативи платоспроможності (Н3);

- достатності капіталу банку (Н4);

- ліквідності (Н5,Н6,Н7).

Контроль за дотриманням комерційними банками економічних нормативів проводять відділи банківського нагляду регіональних управлінь і управління контролю економічних нормативів Департаменту безвиїзного нагляду НБУ.

11.4. Перевірка правильності здійснення операцій з готівкою підприємствами, організаціями, закладами
Питання для обговорення та самоперевірки
Рекомендована література за розділом 11
Розділ 12. Контроль ефективності використання коштів державного бюджету рахунковою палатою
12.1. Мета та основні завдання перевірок і ревізій
12.2. Організація і планування контрольно-ревізійної роботи Рахункової палати
12.3. Перевірка правомірності видання центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів
12.4. Перевірка використання коштів Державного бюджету України та загальнодержавних цільових і позабюджетних фондів
12.5. Перевірка касового та фактичного виконання бюджету
12.6. Перевірка використання коштів Державного бюджету України підприємствами і установами
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru