Ще з кінця 1950-х років економісти почали усвідомлювати, що процентні ставки, можливо, не повністю відображають вартість фінансування інвестиційних видатків. Коли монетарна політика є обмежувальною, то банкіри можуть почати нормувати позички своїм клієнтам, замість того щоб дозволити процентним ставкам по цих позичках зрости. Іншими словами, банкіри не надавали б позичок за оголошеною процентною ставкою. Це явище, описане у розділі 8, відоме як нормування кредиту. Стимулювальна монетарна політика може збільшити кількість доступних позичок, що викличе зростання інвестиційних видатків, навіть коли процентні ставки помітно не зменшаться. Схематично вплив монетарної політики запишемо таким чином:
Одним із способів пошуку цього монетарного передавального механізму є дослідження того, чи існує високий рівень залежності між інвестиційними видатками і наданням ділових позичок. Якщо ви побачите, що ця кореляція висока, то чи ви обов'язково дійдете висновку, що сума наданих позичок є рушійною силою інвестиційних видатків? Ви повинні засумніватися внаслідок аргументу зворотного причинного зв'язку. Кількість наданих позичок могла зрости, бо фірми хочуть інвестувати більше і, отже, потребують більше позичок. Як результат, причинний зв'язок може радше іти від інвестицій до позичок, а не навпаки, і окремі економісти сумніваються у важливості гіпотези доступності комерційних (ділових) позичок.
Гіпотеза доступності отримала далеко ширшу підтримку в застосуванні до ринку житлового будівництва у 1960-і роки. Коли ринкові процентні ставки зросли понад максимум регулювання (яке встановлювало обмеження на максимальну процентну ставку, що її ощадні та позичкові асоціації і взаємні ощадні банки могли платити на свої депозити), ці інститути почали зазнавати збитків внаслідок відпливу грошових ресурсів (розділ 13). Оскільки банки випускали більшість заставних на житло у 1960-і роки, то зменшення їхніх депозитів зменшило доступність цих заставних. Потенційні покупці будинків не могли тоді отримати заставних і купити будинок, який вони хотіли, і попит на житло впав.
Різке зменшення купівлі будинків у 1966 р. та в 1969 р., коли ринкові процентні ставки зросли понад максимум регулювання 0, узгоджується з попереднім аналізом. Зміни у знаряддях регулювання - ліквідація максимуму регулювання ф і вхід на ринок заставних на житло інших фінансових посередників - зменшили важливість цього каналу монетарного впливу. Чому? Оскільки тепер менш імовірно, що відбудеться відплив грошових ресурсів, інститути-емітенти заставних можуть платити вищий процент на вклади, коли ринкові процентні ставки зростають. Отже, ці інститути не втрачають вкладів.
Це непоганий приклад того, як розуміння функціонування механізмів всередині чорної скриньки може допомогти прогнозувати, як впливи монетарної політики можуть змінитися, коли змінюється інституційне середовище.
Теорія q Тобіна
Економісти заявляли, що монетарна політика може також впливати на інвестиційні видатки через вплив на курс звичайної акції. Джеймс Тобін розвинув теорію про зв'язок між курсами акцій та інвестиційними видатками, що відомий як теорія д Тобіна. Тобін визначає д таким чином:
Якщо д високе, то ринкова ціна фірм є високою стосовно відновної вартості капіталу і нові будівлі та устаткування є дешевими стосовно ринкової вартості ділових фірм. Компанії можуть тепер випускати акції і отримувати високу ціну за них порівняно з вартістю устаткування та будівель, які вони купують. Отже, інвестиційні видатки зростуть, бо фірми можуть купувати багато нових інвестиційних товарів з невеликим випуском акцій.
З іншого боку, коли q - низьке, то фірми не купуватимуть нових інвестиційних товарів, бо ринкова вартість фірм є низькою стосовно вартості капіталу. Якщо компанії хочуть набути капітал, коли д - низьке, то вони можуть дешево купити іншу фірму і набувати замість нового старий капітал. Інвестиційні видатки, тобто купівля нових інвестиційних товарів, будуть тоді дуже низькими. Теорія д Тобіна дає добре пояснення для винятково низької норми інвестиційних видатків під час "великої депресії". У цьому періоді курси акцій різко впали і до 1933 р. коштували тільки одну десяту їхньої вартості кінця 1929 р.; д впало до безпрецедентно низьких рівнів.
Складність цього питання полягає в тому, що існує зв'язок між q Тобіна та інвестиційними видатками. Але як може монетарна політика впливати на курси акцій? Цілком просто. Коли пропозиція грошей зростає, то громадськість виявляє, що має більше грошей, ніж вона хоче нагромаджувати, тому позбувається їх через видатки. Одним із місць, на якому витрачають гроші, є ринок цінних паперів. Така поведінка збільшує попит на акції і, отже, підвищить їхні ціни. Поєднання цього твердження з тим 4>актом, що вищий курс акцій (Р) вестиме до вищого д і, отже, вищих інвестиційних видатків (І), веде до такого передавального механізму монетарної політики 2:
Асиметричні інформаційні впливи
У нашому аналізі впливів асиметричної інформації на фінансові ринки у розділі 8 ми бачили: що вищим є власний капітал фірм, то менш істотними є проблеми несприятливого вибору і морального ризику. Вищий власний капітал означає, що кредитори, по суті, мають більше заставних за свої позички, і тому витрати від несприятливого вибору менші.
Збільшення власного капіталу зменшує проблему несприятливого вибору і заохочує надання позичок для фінансування інвестиційних видатків. Більший власний капітал ділових фірм також зменшує проблему морального ризику. Це збільшення означає, що власники мають вищу частку власності у своїх фірмах. За вищої частки власності у власників менші стимули до входження у різні ризикові інвестиційні проекти або до витрачання коштів фірм по статтях, що дадуть їм особисту вигоду, але не збільшать прибутки фірм. Оскільки менша участь у ризикових інвестиційних видатках і менші видатки на особисті вигоди роблять повернення кредиторам позичок імовірнішим, то зростання власного капіталу фірм веде до збільшення надання позичок, а звідси й інвестиційних видатків.
Підвищення курсів акцій збільшує власний капітал фірм і тому веде до вищих інвестиційних видатків, бо відбувається ослаблення проблем несприятливого вибору і морального ризику. Оскільки, як уже зазначалося, монетарна політика впливає на курси акцій, наш асиметричний інформаційний аналіз забезпечує такий додатковий монетарний передавальний механізм:
Впливи процентних ставок па тривалі споживчі видатки
Вплив багатства
Вплив ліквідності
Міжнародна торгівля
Вплив валютного курсу на чистий експорт
Впливи всіх поєднаних каналів монетарного передавального механізму
Огляд полеміки між кейнсіанцями та монетаристами щодо грошей і ділової активності
Розділ 28. Гроші та інфляція
Гроші та інфляція: докази зв'язку