Міжнародні фінанси - Рогач О.І - "Уповільнені" свопи і свопи з метою пролонгування позиції

"Уповільнений" своп — це угода, відповідно до якої сторони погоджуються, щоб потоки платежів починалися у визначений день у майбутньому.

"Уповільненими" можуть бути процентні, валютні, товарні свопи або свопи на основі портфеля акцій. Наприклад, дві протилежні сторони угоди домовляються про обмін платежами за ставкою ЛІБОР на платежі за фіксованою процентною ставкою, що почнуться через два роки, причому термін дії свопу буде відраховуватися з дня укладення угоди.

Якщо узгоджені в контракті процентні ставки будуть прив'язані до майбутньої ставки щодо цих двох інструментів у день, коли заплановано почати відлік свопу, для ініціації цієї угоди не потрібно буде здійснювати обмін наявними платежами. Якщо ж зазначені в контракті процентні ставки не відповідатимуть майбутнім ставкам щодо запланованих на початок дії свопу грошових потоків, даний своп здійснюватиметься поза біржею, тому одна сторона буде зобов'язана здійснити іншій стороні платіж за угодою.

Своп із метою пролонгування позиції являє собою угоду, яка передбачає продовження терміну дії певного свопу.

Своп із метою пролонгування позиції є особливою формою "уповільненого" свопу. Приміром, у середині терміну дії якого-небудь процентного свопу, відповідно до якого одна сторона здійснює платежі за ставкою ЛІБОР плюс 50 базисних пунктів, а одержує в обмін платежі за ставкою, що нараховується за дворічними податковими сертифікатами казначейства, сторони можуть домовитися про продовження терміну цього свопу ще на три роки.

Якщо дана угода орієнтується на майбутні ставки в день початку дії нового свопу (тобто в момент закінчення поточної угоди про своп), у момент укладання такої угоди не потрібно буде здійснювати ніяких платежів.

Свопціони

Свопціон — це опціон на операцію своп. Свопціони, як і інші опціони, мають різновиди "кол" і "пут". Опціони на свопи можуть бути за формою американськими або європейськими. Власник свопціону "кол" має право купити своп, сплативши ціну використання, проте продавець свопціону "кол" зобов'язаний продати своп за ціною використання. (Покупець процентного свопу виплачує платежі за фіксованою ставкою, а одержує за плаваючою.) Власник свопціону "пут" має право продати своп за ціною використання, а от продавець свопціону "пут" зобов'язаний купити своп, уплативши ціну використання. Щодо всіх зазначених опціонів установлюється певний день закінчення їхнього терміну.

Розглянемо свопціон "кол" докладніше. Покупець колу сплачує узгоджену премію продавцю по закінченні даної угоди. Звичайно премія вказується у виді певної кількості базисних пунктів, шо підраховуються з умовної основної суми свопу, що лежить в основі опціону. Як правило, розмір премії дорівнює 20—40 базисних пунктів, проте він залежить від ціни використання, часу, шо залишився до закінчення терміну, а також сталості процентних ставок, покладених в основу опціону. Ціна використання свопціону являє собою фіксовану ставку, що вказується в угоді про свопціон. Якщо свопціон є європейським, то власник використовує його в тому випадку, коли встановлена контрактом фіксована процентна ставка (ціна використання) буде нижча за фіксовану процентну ставку, що існує на відкритому ринку свопів із тим самим терміном, що встановлений для даного свопу.

Наприклад, європейський свопціон "кол" передбачає п'ятирічний своп із щорічними платежами з умовної основної суми в розмірі 10 млн дол. Припустімо, що розмір фіксованої процентної ставки за угодою дорівнює 8 %, а платежі за плаваючою ставкою становлять ЛІБОР плюс 50 базисних пунктів. У такого свопціону премія може дорівнювати 30 базисним пунктам. Якщо основна сума становить 10 млн дол., тоді премія — 30 000 дол. Через шість місяців після закінчення строку зазначеного контракту, у день закінчення терміну опціону, власник свопціону "кол" може або використати його, або ні. Власник опціону використає його, якщо розмір ринкової ставки платежів за твердим процентом щодо такого типу опціонів буде менший за 8 %. Власник цього колу отримає виторг завдяки поточній вартості грошових потоків, оскільки він зможе виграти через різницю між установленою в контракті ставкою платежів за фіксованим процентом у розмірі 8 % і фіксованою процентною ставкою відкритого ринку — у даному випадку вона, скажімо, дорівнюватиме 7,60 %. Власник колу матиме прибуток, якщо ринкова ставка з фіксованих платежів буде менша за 8 %, тому що шляхом використання опціону власник колу забезпечить дотримання угоди про своп, відповідно до якої одержуватиме платежі за твердим процентом у розмірі 8 % протягом терміну дії свопу. Без свопціону "кол" трейдер одержав би тільки доступну в цей момент поточну ставку фіксованих платежів із розрахунку 7,60 %. Отже, завдяки свопціону трейдеру вдасться отримувати протягом дії свопу додаткові 40 базисних пунктів.

Свопціони
Перкс
Структуровані облігації
Висновки
Частина 3. Світові фінансові центри
Розділ 14. СВІТОВІ ФІНАНСОВІ ЦЕНТРИ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ОКРЕМІ ГРУПИ
ПОНЯТТЯТАУМОВИ ФОРМУВАННЯ СВІТОВИХ ФІНАНСОВИХ ЦЕНТРІВ
ФІНАНСОВІ ЦЕНТРИ РОЗВИНУТИХ КРАЇН
Лондон
Нью-Йорк
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru