План:
• Предмет екології, її об'єкт і завдання. Становлення і розвиток екологічної науки
• Місце екології в системі наукових знань
• Структура екології
• Соціальні аспекти екології
• Методи досліджень в екології. Метод моделювання
1.1. Предмет екології, її об'єкт і завдання. Становлення і розвиток екологічної науки
Екологія як самостійна наука сформувалася наприкінці XIX століття. Термін "екологія" запропонував у 1886р. німецький вчений Геккель (від грецьк. "ойкос" - будинок і "логос" - навчання). Таким чином, у буквальному значенні, екологія - наука про живі організми у себе вдома. Виникла екологія як біологічна наука і такою залишилася десь до середини XX століття.
Геккель дав таке визначення екології - це пізнання економіки природи, одночасне дослідження усіх взаємовідносин живого з органічними і неорганічними компонентами навколишнього середовища, включаючи неодмінно антагоністичні і неантагоністичні взаємовідносини тварин і рослин, що контактують один з одним.
До кінця XX століття процес диференціації наук, в основному, завершився і почався новий етап - етап синтезу наукового знання. У галузі вивчення природи почала формуватися екологія як одна з перших синтетичних міждисциплінарних наук.
Вона й досі зберігає свою назву "екологія", успадковану з періоду аналітичних наук, але мета її вже інша: на основі спеціальних аналітичних наукових дисциплін дати загальну картину структури і функціонування природи та визначити місце і роль людини в природних процесах.
У цьому розумінні, екологія - це наука майбутнього. Саме існування живої природи на нашій планеті та процвітання людського суспільства залежить від того, наскільки об'єктивно та своєчасно будуть розкриті глобальні закономірності існування біосфери, і на цій основі сформульована та реалізована стратегія дій людини щодо природи. На сучасному етапі розвитку суспільства екологія вирішує коло проблем і користується методами, що виходять далеко за межі суто біологічної науки. Антропогенний вплив на природне середовище живих організмів досяг таких масштабів, що загрожує самому життю на Землі. Виходячи з цього, можна дати таке визначення екології:
Сучасна екологія - наука про стратегію і тактику збереження і стабільного розвитку життя на Землі.
Провідним у вивченні природних комплексів є принцип системності, який забезпечує підхід до них як до органічно цілісних систем.
Виходячи з системного підходу, об'єктом вивчення екології є екосистеми різного ієрархічного рівня.
Екологія, як і більшість наук (в основному природничих), повинна відповісти на два питання: як побудований об'єкт досліджуваної науки або яка його структура і друге питання - як він функціонує і розвивається. Відповідно до цього, екологія й усі її підрозділи повинні містити дві частини. Першу можна назвати структурною, а другу - динамічною. Природно, структурна і динамічна частини знаходяться в тісній взаємодії між собою.
Виходячи із системного підходу, можна дати таке визначення екології:
Екологія – наука про структуру, властивості і закони функціонування екосистем різного ієрархічного рівня.
Завдання екології:
1. Вивчення загального стану сучасної біосфери планети, його формування й особливості розвитку під впливом природних і антропогенних чинників.
2.Прогноз динаміки стану біосфери в часі і просторі, в залежності від впливу різноманітних чинників.
3.Розробка шляхів гармонізації взаємодії суспільства і природи з метою зберігання самого життя на Землі.
1.3. Структура екології
1.4. Соціальні аспекти екології
1.5. Методи досліджень в екології. Метод моделювання
Лекція 2 Екосистеми, їх властивості і закони функціонування
2.1. Концепція екосистеми. Критерії виділення екосистем
2.2. Класифікація екосистем
2.3. Компоненти екосистеми, закони формування її структури
2.4. Екологічні фактори
2.5. Лімітуючі екологічні фактори, принцип Лібіха. Межа толерантності екосистеми. Принцип емержентності