1. Екологія і побут
Стан навколишнього середовища все ще погіршується, а місцями вже став просто жахливий, і схоже на те, що людині незабаром просто не буде місця на Землі з отруєним повітрям, водою і ґрунтами. Що може зробити людина?
Як би це не здавалося дивним і неправдоподібним, але кожний з нас, "маленька людина", може зробити дуже багато.
Насамперед, нам треба усвідомити, що так жити далі не можна. Вичерпано всі ліміти, відпущені Природою, і людина не має права поводитися так далі з матір'ю-Землею, як поводилася дотепер , інакше майбутнього у неї не буде. Кожен особистий вчинок щодо навколишнього середовища, кожна дія повинні надалі оцінюватися з екологічної точки зору, а саме: "чи не принесе ця дія шкоди іншим людям і Природі?" Згадайте, що молоді лікарі перед одержанням права на звання лікаря дають "клятву Гіппократа", основним змістом якої є "Не зашкодь!". Кожний з нас повинен мати у своєму серці цю ж клятву щодо Природи, інших людей, усіх живих істот ("братів наших менших").
По-друге, усвідомивши це, кожен з нас повинен донести цю думку до інших людей, передати їм знання, боротися проти нерозумних і злочинних дій стосовно Природи. Багато хто із сьогоднішніх студентів завтра буде керувати колективами людей, працювати менеджером, політичним діячем, буде лідером. Від них, завтрашніх лідерів суспільства, особливо багато залежить. Тому екологічні поради насамперед адресовані саме їм.
Відомий американський вчений-еколог Г. Т. Міллер радить молодому лідерові, що буде працювати в XXI ст., керуватися засадами, що вироблені кращими розумами людства і містяться в основних світових релігіях і етичних системах.
1. Не шкодьте людям, виручайте їх, допомагайте вийти зі скрутного положення.
2. Не шкодьте Землі, робіть усе, від вас залежне, щоб зберегти її, і пояснюйте людям, чому і як це потрібно робити.
3. Ніколи не відокремлюйтеся від простих людей і від природи.
4. Не говоріть неправди.
5. Не підтримуйте дій і вчинків, що можуть зашкодити нинішньому або майбутньому поколінням.
6. Поводьтеся просто і скромно.
7. Виявляйте свої помилки, учіться на них і намагайтеся уникнути їх у майбутньому.
8. Оточуйте себе гарними людьми. Вони можуть компенсувати ваші недоліки і вкажуть на ваші помилки. Завжди прислухайтеся до них і радьтеся з ними, перш ніж прийняти важливе рішення.
9. Майте сміливість випробувати щось нове.
10. Робіть людям краще, а не гірше.
11. Керуючи людьми, намагайтеся збудити і підтримати в них надію і віру, а не сіяти розпач, страх і ненависть.
12. Допомагайте людям повірити в себе, у власні сили, спонукайте їх поєднувати зусилля з зусиллями інших людей і з природою для досягнення забезпеченого майбутнього.
13. Віддавайте перевагу співробітництву, чесності й миру, а не конкуренції, пануванню і насильству.
14. У своїх вчинках завжди керуйтеся любов'ю до людей і до Землі.
15. Ніколи не робіть стосовно інших людей так, як би вам не хотілося, щоб чинили з вами.
16. Майте сміливість відстоювати ці принципи і жити в злагоді з ними. Обмірковуючи, яким може бути суспільний лідер нового типу, німецький письменник Курт Воннегут говорить: "Нам сьогодні потрібні не такі лідери, що обіцяють остаточну перемогу над Природою, а такі, котрі мають сміливість і розум зрозуміти, що Природа дає нам суворі, але помірні терміни для виконання таких дій:
1. Скоротити і стабілізувати кількість населення.
2. Припинити отруєння повітря, води і ґрунту.
3. Зупинити будь-які війни.
4. Учити дітей, як жити на маленькій планеті, не вбиваючи її.
5. Перестати думати, що наука здатна вирішити будь-яку проблему, варто лише дати їй трильйон доларів.
6. Перестати думати, що з вашими онуками усе буде добре, як би ви не забруднювали і не розоряли Землю, тому що вони начебто завжди зуміють за допомогою космічних кораблів відшукати інші планети. Так думати підло і безглуздо."
Необхідно зазначити, що ще багато людей у нашій країні не мають відповідних умов проживання. Незважаючи нате, що це мальовничий куточок Севастополя (Крим) - велетенська скеля, оповита зеленню, до теперішніх часів—житло окремих мешканців цього міста (фото №3). На фото професора Дегодюка Е.Г. різні помешкання севастопольців (літо, 2004 p.).
1.1. Зменшення забруднення повітря
1.2. Зменшення забруднення води і скорочення кількості її споживання
1.3. Скорочення кількості відходів
1.4. Як зменшити шкоду від пестицидів
1.5. Боротьба зі шкідниками без використання синтетичних пестицидів
2. Найбільш розповсюджені токсичні побутові речовини
3. Безпечні замінники деяких токсичних побутових засобів
4. Вплив на здоров'я деяких забруднювачів
5. Шкала інтенсивності шуму, (дБ) і його вплив на людину