Зовнішньоекономічна діяльність підприємства - Шкурупій О.В. - 6.7. Види зовнішньоекономічних операцій

Крім звичайного експорту та імпорту товарів і послуг у світовій практиці широко застосовуються також інші види зовнішньоекономічних операцій, пов'язаних із торгівлею. До них належать товарообмінні операції, ліцензування, франчайзинг, управлінські контракти, міжнародний лізинг та ін.

До групи товарообмінних операцій (або операцій зустрічної торгівлі) входять бартерні, торговельні компенсаційні угоди та промислові компенсаційні угоди.

Зустрічною торгівлею називають зовнішньоторговельні угоди, при укладанні яких у документах фіксуються тверді зобов'язання експортерів та імпортерів здійснити повний або частково збалансований обмін товарами. В останньому випадку різниця у вартості покривається грошовими платежами.

Це найбільш відомий вид міжнародної торгівлі, який раніш полягав у натуральному обміні товарами. Зустрічна торгівля була витіснена товарно-грошовими відносинами, але в сучасних умовах дістала новий зміст і набула суттєвого розвитку. її частка становить 25-30 % загального обсягу міжнародних торговельних операцій.

Ініціаторами розвитку зустрічної торгівлі є імпортери, які в умовах нестачі валюти можуть здійснювати закупівлі необхідних товарів з повною або частковою їх оплатою поставками своїх товарів. В умовах загострення проблеми збуту, експортери вимушені йти на отримання від покупців не грошового еквіваленту реалізованих товарів, а інших товарів, які вони або використовують у власному виробничому процесі, або реалізують на ринку.

Обов'язковою ланкою у зустрічній торгівлі є банки. Вони відкривають для сторін спеціальні рахунки, на яких ведеться облік вартісної сторони операції.

За версією експертів ООН, логічно виділити три такі види міжнародних зустрічних торговельних угод:

o бартерні угоди (barter transactions);

o торговельні компенсаційні угоди (commercial compensation);

o промислові компенсаційні угоди (industrial compensation).

Бартерні угоди є найбільш традиційним різновидом зустрічної торгівлі і являють собою обмін товарами, в якому не використовуються гроші, проте вартість товарів, що обмінюються, має грошовий вираз. Вартісна оцінка використовується з метою забезпечення еквівалентності обміну. В бартерних контрактах фіксуються натуральні обсяги товарів, які беруть участь в обміні. У чистому вигляді бартер є найменш поширеним видом зустрічної торгівлі.

Торговельні компенсаційні угоди передбачають здійснення комерційних операцій на невеликі суми. Товари, що використовуються для обміну, як правило, є різнорідними і безпосередньо не пов'язаними один з одним, а їх партії є нерівноцінними (обмін партії меблів вартістю 50 тис. дол. США на партію насосів вартістю 65 тис. дол. США з відповідною доплатою).

Промислові компенсаційні угоди використовуються для продажу пов'язаних між собою товарів, як правило, великими обсягами і на значні суми (обмін партії двигунів на еквівалентну, або не еквівалентну, за вартістю партію літаків, укомплектованих такими двигунами).

Ліцензування передбачає укладання угоди, відповідно до якої фірма, що знаходиться в одній країні, продає компанії іншої країни ліцензію (дозвіл) на використання своєї інтелектуальної власності (патентів, торгової марки, фірмової назви, авторських прав або секретів виробництва) в обмін на виплату роялті (винагороди). Наприклад, фірма Walt Disney15 може видати німецькій швейній компанії дозвіл на випуск дитячих піжам із зображенням Мікі Мауса16 на умовах, що та буде відраховувати їй обумовлений відсоток від загального обсягу продаж цієї продукції.

Франчайзинг є особливою формою ліцензування, суть якої полягає в тому, що фірма, яка перебуває в одній країні (франчайзер), надає компанії з іншої країни (франчайзі) дозвіл на використання своєї технології виробництва, а також бренду, торгової марки і логотипу в обмін на виплату роялті. Наприклад, McDonald's Corporation17 продає права на відкриття ресторанів швидкого харчування по усьому світу.

Управлінський контракт є угодою, згідно з якою компанія з однієї країни, надає фірмі з іншої країни послуги з управління її потужностями за певну винагороду. Управлінські контракти набули особливого поширення серед великих готельних компаній. Такі фірми, як Mariott18 та Hilton19 не завжди володіють дорогими готелями, що розташовані у

16 Walt Disney - одна з найбільших корпорацій індустрії розваг у світі.

16 Мікі Маус - герой американських мультфільмів, створений за участю Уолта Діснея у 1928 р.

17 McDonald's Corporation - американська корпорація, найбільша в світі мережа ресторанів швидкого харчування.

19 Marriott International - американська міжнародна мережа готелів. 19 Hilton - велика мережа готелів, що належить корпорації Hilton Hotels Corporation.

багатьох країнах світу і носять їх імена. Часто вони просто здійснюють управління цими готелями на умовах, зазначених вище.

Міжнародний лізинг прийнято розуміти як звичайну покупку основних фондів (наприклад, устаткування) за кордоном з наступною передачею їх у лізинг (довгострокову оренду з правом викупу) підприємцю своєї або третьої країни.

Міжнародний лізинг можна розділити на експортний та імпортний. Кількість країн, резиденти яких беруть участь в угоді, може бути необмеженою. Угоди міжнародного лізингу є доволі привабливими для виробників, оскільки можуть здійснюватись, наприклад, за умови більш сприятливого податкового режиму іншої країни. Лізингоотримувачі, в свою чергу, можуть мати додаткові переваги, сплачуючи іноземному лізингодавцю менші відсотки, ніж у середньому по рідній країні. Таким чином, лізингові операції стали невід'ємним компонентом стабілізації та розвитку економік багатьох країн.

Толлінгові операції є переробкою іноземної сировини з подальшим вивезенням готової продукції. Таким чином, виробничі підприємства продають не товар, а послуги з його переробки чи виробництва. Такий вид діяльності також називають операціями з переробки давальницької сировини. Він дозволяє контрагентам ввозити на територію країни сировину і вивозити готову продукцію, не сплачуючи мита і податку на додану вартість. В Україні, наприклад, операції з давальницькою сировиною часто здійснюються підприємствами легкої промисловості.

Інжиніринг являє собою інженерно-консультаційні послуги дослідного, проектно-конструкторського, розрахунково-аналітичного характеру, підготовку техніко-економічного обґрунтування проектів, розробку рекомендацій у сфері організації виробництва і управління, тобто комплекс комерційних послуг з підготовки і забезпечення процесу виробництва та реалізації продукції, з обслуговування та експлуатації виробничих, інфраструктурних та інших об'єктів.

Міжнародний інжиніринг є популярним і поширеним видом зовнішньоекономічних операцій і відрізняється від звичайного інжинірингу великою кількістю нюансів та особливостей, які мають бути враховані працівниками інжинірингової фірми у зв'язку з відмінностями у виробничих стандартах, екологічних вимогах, законодавстві, кліматичних умовах, демографічній та економічній ситуації в інших країнах.

Основні терміни та поняття

Бартерні угоди, торговельні компенсаційні угоди, промислові компенсаційні угоди, ліцензування, франчайзинг, управлінський контракт, міжнародний лізинг, толлінгові операції, інжиніринг.

Розділ 7. ІНВЕСТИЦІЇ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
7.1. Сутність іноземних інвестицій та основні їх типи
7.2. Основні теорії міжнародного інвестування
7.3. Прямі іноземні інвестиції та їх форми
7.4. Фактори, що впливають на прямі іноземні інвестиції
7.4.1. Фактори пропозиції
7.4.2. Фактори попиту
7.4.3. Політичні фактори
7.5. Законодавче регулювання інвестиційної діяльності в Україні
Розділ 8.ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru