Вхідні МПВ пред'являються в місця міжнародного поштового обміну для митного контролю та митного оформлення за уніфікованими міжнародними супровідними документами. МПВ, які переміщуються з місць міжнародного поштового обміну за кордон, випускаються підрозділом митниці за наявності на накладних форми 16 та форм СМ 37, СМ 38 відтисків штампа "Під митним контролем" та особистої номерної печатки посадової особи підрозділу митниці у місці міжнародного поштового обміну. Один примірник накладної залишається в справах підрозділу митниці.
На митних деклараціях і на переліках (або накладних форми 16) МПВ, що містять предмети, які підлягають контролю державними органами контролю, посадова особа підрозділу митниці в місці міжнародного поштового обміну проставляє штамп "Пред'явити_____" (зазначається
найменування відповідної служби контролю). Митне оформлення цих МПВ може бути завершене після вирішення питання про пропуск їх відповідними органами державного контролю.
Транзитні МПВ (крім таких, що містять заборонені предмети) пропускаються через митний кордон у порядку, установленому Всесвітньою поштовою конвенцією (у режимі свободи транзиту) та іншими міжнародними угодами України. Митне оформлення транзитних МПВ здійснюється в місцях міжнародного поштового обміну за відповідними супровідними поштовими документами (СМ 37, СМ 38) у порядку, установленому для МПВ, які переміщуються з місця міжнародного поштового обміну за кордон.
Нарахування та справляння платежів при митному оформленні товарів та інших предметів, які переміщуються в МПВ, здійснюються згідно із законодавством України. Контроль за термінами та повнотою перерахування платежів, які нараховуються підрозділом митниці при митному оформленні МПВ здійснюється митницею в місці міжнародного поштового обміну на підставі угод, укладених між митницею та оператором поштового зв' язку, якому підпорядковано це місце міжнародного поштового обміну.
Нарахування платежів при митному оформленні здійснюється посадовою особою підрозділу митниці на бланку оглядового розпису форми М 15 (додаток 27), який виписується в 3 примірниках, із зазначенням відмітних ознак пойменованих в оглядовому розписі предметів, їх кількості та коду за УКТ ЗЕД. Перший примірник оглядового розпису залишається в підрозділі митниці в місці міжнародного поштового обміну. Другий примірник передається ММПО для вручення адресату МПВ. Третій примірник передається до відділу бухгалтерського обліку, звітності, контролю та розрахунків по митних платежах з Державним бюджетом митниці. Посадова особа підрозділу митниці передає в місце міжнародного поштового обміну також відривний корінець першого примірника оглядового розпису для дебіторського запису і контролю за подальшим перерахуванням бухгалтерією підприємства поштового зв' язку нарахованих сум митних платежів на відповідний рахунок митниці.
На переліках, супровідних документах до МПВ, що містять товари та інші предмети, на які підрозділом митниці нараховано платежі, а в тих випадках, коли наявність таких документів не передбачено, на оболонках МПВ проставляється штамп "Підлягає видачі адресату після сплати платежів, нарахованих митницею". Нараховані посадовою особою підрозділом митниці суми платежів справляються в порядку, установленому ДМСУ, і сплачуються адресатом оператору поштового зв' язку, яке видає МПВ. Оператор поштового зв' язку перераховує на рахунок митниці в місця міжнародного поштового обміну платежі, які нараховані підрозділом митниці при здійсненні митного оформлення МПВ, з обов' язковим зазначенням у платіжному дорученні валових номерів МПВ, сум та видів цих платежів. У разі неповного або несвоєчасного проведення розрахунків в місцях міжнародного поштового обміну з митницею в місці міжнародного поштового обміну митниця застосовує штрафні санкції до оператора поштового зв' язку, якому підпорядковано це місце міжнародного поштового обміну, відповідно до законодавства України.
Якщо митна вартість товарів та інших предметів, які переміщуються в МПВ, не перевищує встановлені законодавством України норми, то митні платежі не нараховуються. На переліках і супровідних документах до таких МПВ, а якщо наявність таких документів не передбачена, то на оболонках МПВ проставляється штамп "Без сплати митниці платежів".
Не підлягають пропуску через митний кордон України в МПВ предмети:
o заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України;
o відправлені з порушенням митних правил, актів Всесвітньої поштової конвенції та нормативно-правових актів, що застосовуються у сфері надання послуг поштового зв' язку;
o на переміщення яких через митний кордон України встановлено обмеження внаслідок застосування державних заходів нетарифного регулювання (ліцензування, сертифікації тощо) або щодо яких діє дозвільна система з боку державних органів контролю, у разі відсутності відповідних дозвільних документів.
Предмети, які заборонені до переміщення через митний кордон України та мають ознаки контрабанди або порушення митних правил, затримуються і зберігаються митницею до прийняття рішення щодо подальшого розпорядження ними в установленому порядку. У разі відсутності ознак контрабанди або порушення митних чи поштових правил МПВ з предметами, забороненими до переміщення через митний кордон України, пропуску в Україну не підлягають і повертаються місцем міжнародного поштового обміну відправникам МПВ.
МПВ з предметами, на переміщення яких через митний кордон України встановлено обмеження, у встановленому порядку зберігаються оператором поштового зв' язку під митним контролем до подання підрозділом митниці відповідних дозвільних документів або до закінчення встановленого поштовими правилами терміну зберігання МПВ. В останньому разі на супровідних документах та переліках (накладних форми 16) таких МПВ посадовою особою митниці проставляється штамп "Не підлягає пропуску через митний кордон україни з причини___" і МПВ у встановленому порядку повертаються оператором поштового зв'язку відправникам.
Правом безперешкодних відносин за допомогою дипломатичної пошти користуються: міністерства (відомства) закордонних справ іноземних держав, з якими Україна підтримує дипломатичні та консульські відносини; дипломатичні та консульські представництва цих держав на території України та в третіх країнах, а також міжнародні, міжурядові організації та представництва іноземних держав при цих організаціях, що знаходяться на території України, якщо це передбачено міжнародними договорами України. На основі взаємності це право може бути поширено на транзит через територію України дипломатичної пошти іноземних держав, з якими Україна не має дипломатичних та консульських відносин.
Дипломатична пошта, що переміщується через митний кордон України не підлягає ні розкриванню, ні затриманню. Всі місця, що складають дипломатичну пошту, мусять мати видимі зовнішні знаки, що вказують на їх характер, і можуть містити тільки дипломатичні документи та предмети, призначені для офіційного користування. Кожне місце дипломатичної пошти не обмежується ні у вазі, ні у розмірах.
Дипломатичний кур'єр, переміщує мий дипломатичну пошту, забезпечується офіційним документом (кур'єрським листом), в якому вказується його статус та кількість місць, що складають дипломатичну пошту. Дипломатична пошта може бути ввірена також тимчасовому дипломатичному кур'єру, призначеному для перевезення тільки даної дипломатичної пошти та забезпеченому офіційним документом (кур'єрським листом). Тимчасовому дипломатичному кур'єру надаються митні пільги які передбачені постійному кур'єру. Такі пільги припиняються з моменту поставлення пошти за призначенням.
Запитання для самоперевірки
1. Охарактеризувати митну пасажирську декларацію: умови використання, заповнення, облік, зберігання.
2. Які операції здійснюються за уніфікованою митною квитанцією форми МД-1?
3. Охарактеризувати санітарно-гігієнічний, ветеринарний та фітосанітарний контроль при проведенні митного оформлення товарів та предметів при їх переміщенні через кордон.
4. Назвати порядок ввезення валюти України на митну територію України фїзичними особами
5. Який порядок митного оформлення транспортних засобів у разі їх тимчасового ввозу/вивозу?
6. Хто видає погодження на ввіз ліків на територію України? В якому порядку його можливо отримати?
7. Які культурні цінності вивозяться за межі території України без дозволу?
8. Розказати схему отримання дозволу уповноважених органів для вивезення текстових та аудіоматеріалів за межи України.
9. Чим відрізняється митне оформлення простих та небезпечних відходів при їх переміщенні через митний кордон України?
10. Назвати особливості проведення митного оформлення квітково-декоративної продукції при її імпорті, експорті та транзиті.
11. Охарактеризувати особливості переміщення гуманітарної допомоги через митний кордон.
12. Назвати порядок переміщення через митний кордон поштових відправлень?
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ТА КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ФУНКЦІОНУВАННЯ МИТНО-ТАРИФНОЇ СИСТЕМИ КРАЇНИ
1.1. Сутність, сучасний стан та перспективи розвитку митно-тарифних відносин
1.2. Митно-тарифна політика як складова зовнішньоекономічної політики держави
1.3. Характеристика методів митного регулювання зовнішньоекономічної діяльності
1.4. Організаційна структура митної системи України
Тести
РОЗДІЛ 2. ЕВОЛЮЦІЯ МИТНОЇ СИСТЕМИ В УКРАЇНІ
2.1. Зародження митно-тарифних відносин в Україні
2.2. Митно-тарифна система за Козацької держави