Розрізняють різні типи еластичності попиту: еластичний попит; нееластичний попит; одинично еластичний попит; абсолютно неелас-тичний попит; абсолютно еластичний попит.
Еластичний попит має місце тоді коли процентна зміна величини попиту с більшою за процентну зміну ціни, тобто при зміні ціни на 1 % величина попиту змінюється більше, ніж на 1 %. Для еластичного попиту коефіцієнт цінової еластичності є більшим 1. Для еластичного попиту характерним є і різноїшправлена зміна ціни і величини виручки від продажу продукту, тобто валового доходу продавця, який визначається шляхом множення кількості проданої продукції (К) на її ціну (Ц): із зменшенням ціни виручка збільшується, тобто Кіх Цг> К* Ци коли Ц2 < Ц\ із збільшенням ціни валовий дохід зменшується, тобто Кг*Цг<К* Ци коли Ц2 > Ци Так, оскільки для еластичного попиту характерною є більша відсоткова зміна у величині попиту, ніж у ціні, то ріст ціни не покриває суттєве зменшення обсягу попиту на товар, а отже, валовий дохід продавця знижується. І навпаки, суттєвий ріст попиту при зниженні ціни значно перекриває це зниження, а отже, валовий дохід виробника зростає.
Нееластичний попит - це такий, при якому процентна зміна величини попиту є меншою за процентну зміну ціни, тобто при зміні ціни на 1 % величина попиту змінюється менше, ніж на 1 %. Для нееластичного попиту коефіцієнт еластичності є менший 1 і характерна однонаправлена зміна ціни і виручки: при збільшенні ціни товару виручка зростає, тобто К2 х Цг> К * Ци коли Ці > Ци а при зниженні ціни виручка від продажу товару зменшується, тобто Кг х Ці < К х Ци коли Цг<Ц. Так, оскільки для нееластичного попиту характерною є менша відсоткова зміна в обсягу попиту, ніж в ціні, то ріст ціни в значній мірі перекриває зменшення обсягу попиту, і валовий дохід зростає. І навпаки, незначне підвищення попиту на товар не компенсує зниження ціни на нього, отже, валовий дохід продавця зменшується.
Одинична еластичність попиту має місце тоді, коли і ціна, і величина попиту змінюються на однаковий процент. Ознаками одиничної еластичності є значення коефіцієнта еластичності, рівного 1, і незмінність виручки від продажу продукту при зміні його ціни, тобто при будь-якій зміні ціни зберігається рівність: Кг* Цг = Кі х Ци Так, при зниженні ціни ріст обсягу попиту на продукт лише компенсує це зниження ціни і валовий дохід продавця залишається незмінним. При підвищенні ціни на продукт її ріст тільки компенсує скорочення обсягу попиту на нього і валовий дохід знову ж не змінюється.
Про абсолютно нееластичний попит говорять тоді, коли незалежно від зміни ціни величина попиту залишається незмінною. Для абсолютно нееластичного попиту коефіцієнт цінової еластичності дорівнює 0.
Абсолютно еластичний попит мас місце тоді, коли незначне підвищення ціни викликає скорочення величини попиту до 0, а незначне зниження ціни породжує збільшення попиту до безмежності. Для абсолютно еластичного попиту коефіцієнт еластичності не визначають (він прямує до безмежності).
Розглянутим видам еластичності попиту відповідають п'ять типів кривих попиту. Для еластичного попиту характерною є полога крива попиту (графік 2-5).
З графіка 2-5 видно, що із зниженням ціни з Ц до Ці збільшується виручка від продажу товару, про що свідчить більша площа прямокутника ОЦ2ВК2 порівняно з площею прямокутника ОЦАК.
Для нееластичного попиту характерною є крива попиту під "крутим" нахилом, зображена на графіку 2-6.
З графіка 2-6 видно, що із зниженням ціни з Ці до Ц2 зменшується і виручка від продажу (площа прямокутника ОЦ2ВКг є меншою від площі прямокутника ОЦАК).
Графік 2-5. Крива еластичного попиту
Графік 2-6. Крива нееластичного попиту
Крива одиничної еластичності попиту зображена на графіку 2-7, на якому видно незмінність виручки ВІД продажу при будь-якій комбінації ціни та величини попиту.
Для абсолютно нееластичного попиту характерною є вертикальна крива попиту (графік 2-8).
Крива абсолютно еластичного ; попиту представлена на графіку 2-9.
Графік 2- 7. Крива одиничної еластичності попиту
Фактори цінової еластичності попиту
2.3.2. Перехресна еластичність попиту
2.3.3. Еластичність попиту за доходом
ТЕМА 3. Основи аналізу пропозиції
3.1. Пропозиція і закон пропозиції. Крива пропозиції
3.2. Нецінові фактори пропозиції
3.3. Еластичність пропозиції та її фактори
3.3.1. Поняття цінової еластичності пропозиції. Коефіцієнт цінової еластичності пропозиції
3.3.2. Види еластичності пропозиції та їх характеристика