Інвестиційний аналіз - Боярко І.М. - 7.3. Оцінка інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання

Оцінка інвестиційної привабливості суб'єкта господарювання - досить складне завдання, яке потребує комплексного проблемно-орієнтованого підходу щодо його вирішення, який повинен базуватися як на аналізі поточного фінансового стану підприємства, так і на виявленні перспектив його розвитку.

Аналіз теоретико-економічної сутності поняття "інвестиційна привабливість підприємств", проведений на основі узагальнення наявних його трактувань (табл. А.5 додатку А), дозволяє виділити такі його основні змістовні елементи:

- визначення інтегрального кількісного показника оцінки на підставі узагальнення сукупності кількісних та якісних характеристик, що дозволяє встановити певну якісну оцінку доцільності вкладання інвестиційних ресурсів у розвиток об'єкту оцінювання;

- врахування і узгодження цілей об'єкта та суб'єкта оцінки інвестиційної привабливості, тобто обов'язкова присутність подвійного ефекту - позитивних результатів як для суб'єкта інвестування (інвестора), так для об'єкта (реципієнта);

- відображення впливів зовнішнього та внутрішнього середовища (тобто, відповідно, інвестиційного клімату та інвестиційного потенціалу) на формування оцінок інвестиційної привабливості.

Виходячи з проведеного аналізу існуючих науково-методичних підходів, можна сформулювати таке визначення: інвестиційна привабливість підприємства - це справедлива кількісна та якісна інтегральна характеристика внутрішніх та зовнішніх можливостей об'єкта потенційного інвестування залучати та використовувати інвестиційні ресурси для свого розвитку і забезпечувати максимізацію економічного ефекту суб'єктам інвестування при мінімальному інвестиційному ризику.

Досліджуючи інвестиційну привабливість суб'єктів господарювання доцільно розглядати її з позиції забезпечення можливості реалізації інвестиційного потенціалу підприємства. Інвестиційна привабливість та інвестиційний потенціал є своєрідними формами взаємодії інвестиційного інтересу та інвестиційної потреби. Якщо врахувати, що інвестиційні потреби та інвестиційний інтерес знаходяться між собою у певному протиріччі (бажання отримати істотні доходи при мінімумі вкладень), то саме взаємодія між інвестиційною привабливістю та інвестиційним потенціалом розкриває внутрішній механізм здійснення інвестиційної діяльності як рушійної сили розвитку виробництва. При цьому інвестиційна привабливість виступає загальною характеристикою переваг і недоліків інвестування окремих напрямків та об'єктів із позиції конкретного інвестора.

Основні структурні елементи інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання і їх взаємозв'язок представлені в схематичній формі на рисунку 7.2, який пояснює логіку аналітичних підходів, використаних в даній розробці методики оцінки інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання.

На рисунку 7.2 інвестиційна активність суб'єкта господарювання, що являє собою інтенсивність залучення довгострокових інвестицій в капітал підприємства, представлена як функція його інвестиційної привабливості. В свою чергу, інвестиційна привабливість суб'єкту господарювання являє собою якісну оцінку рівня потенційної можливості підприємства залучати і ефективно використовувати необхідний для забезпечення стабільних темпів свого економічного розвитку обсяг інвестиційних ресурсів, виходячи із властивого йому інвестиційного потенціалу і рівня некомерційних інвестиційних ризиків.

Рис. 7.2. Механізм формування та реалізації інвестиційної привабливості суб'єкта господарювання

Обираючи систему показників для здійснення оцінок інвестиційної привабливості підприємства, слід враховувати різне змістовне наповнення цього поняття для потенційного кредитного інвестора і потенційного інституціонального інвестора, обумовлене специфікою реалізації кредитної та інвестиційної форм фінансування. Для банка в процесі розгляду питання про можливість довгострокового кредитування потенційного позичальника основним пріоритетом у розгляді його інвестиційної привабливості є перспективна та поточна платоспроможність, тому що він зацікавлений у своєчасній виплаті основної суми боргу та виплаті відсотків і не приймає участі у розподілі прибутку від реалізації проекту. Для інституційного інвестора головним є ведення ефективної господарської діяльності підприємства, а, отже, перевага в формуванні інформаційної бази оцінки інвестиційної привабливості належить показникам рентабельності та оборотності.

Крім того, конкретний перелік показників, що формуються комплексну оцінку інвестиційної привабливості, може різнитися залежно від цілей інвестування: 1) отримання доходів від фінансово-господарської діяльності підприємства (в такому випадку повинні бути передбачені коефіцієнти, що характеризують рентабельність об'єкту інвестування, а також його надійність); 2) отримання доходу в результаті придбання підприємства і наступного його продажу в якості діючого бізнесу або в якості цілісного майнового комплексу (в даному випадку можуть бути передбачені показники, що характеризують стан матеріальних і нематеріальних активів, їх ринкову вартість, частку ринку, що займає підприємство та інші); 3) інші цілі, які, наприклад, можуть представляти собою вертикальну або горизонтальну інтеграцію існуючого бізнесу інвестору (в даному випадку аналітик буде розглядати цілий комплекс показників, що характеризують внутрішнє і зовнішнє середовище підприємства).

Для переведення первинних показників у відносні величини слід порівняти їх з базовими. В якості останніх (бази для порівняння) в залежності від цілей аналізу можуть бути обрані середні галузеві показники, нормативні показники, передбачені регіональною або загальнодержавною програмами, показники даного підприємства за минулі періоди часу. В процесі порівняння надається якісна оцінка співвідношення фактичного і базового параметрів з врахуванням характеру впливу зміни показника, що оцінюється, на фінансовий стан суб'єкта господарювання: критичний, гірше за базовий, на рівні базового, кращий за базовий, істотно кращий за базовий.

Для бальної оцінки отриманих якісних характеристик можна скористатися шкалою Харрингтона, яка є результатом обробки великої кількості статистичних даних і вважається універсальною (табл. 7.4).

Для забезпечення репрезентативності оцінки інвестиційної привабливості суб'єкта господарювання кожний показник та кожна з груп показників має коефіцієнти вагомості. Для визначення вагомості параметрів рекомендується використовувати метод експертної оцінки шляхом попарного порівняння показників.

Таблиця 7.4

Числова шкала Харрингтона

Оцінка

Числове значення, одн.

Дуже висока

0,8-1,0

Висока

0,64-0,8

Середня (на рівні базового)

0,37-0,64

Низька

0,2-0,37

Дуже низька

0,0-0,2

Сподівану величину кожного окремого показника (параметра), що враховується в оцінках інвестиційного потенціалу та інвестиційного ризику, можна розрахувати за формулою:

А = В, х Р4, (7.9)

де І - сподівана величина дії і-ого диференційного (первинного) показника;

В. - бальна оцінка і-го диференційного (первинного) показника; Рі - показник вагомості і-го диференційного (первинного) показника.

Сподівана величину узагальненого показника оцінки групи показників (І ) у складі оцінок складових інвестиційної привабливості визначається за формулою:

Ір =ХІу х Рг] , (7.і0)

і=і

де 1^ - сподівана величина і-ого показника ^'-ої групи; р - показник вагомості і-ого показника ^'-ої групи.

Сподівану величину узагальненого показника оцінки інвестиційного потенціалу (ІП) та інвестиційного ризику (ІР) доцільно визначати за формулою аналогічною попередній із застосуванням сподіваних величин і коефіцієнтів вагомості за групами показників, що формують узагальнену оцінку.

Для забезпечення єдиної спрямованості дії факторів, оцінка інвестиційного ризику приводяться у стандартизованому вигляді, тобто трансформується в сподівану оцінку рівня інвестиційної безпеки підприємства за формулою:

ІР " = 1 - ІР, (7.11)

де ІР - сподівана оцінка інвестиційного ризику.

Сподівана величина інвестиційної привабливості підприємства може бути розрахована за формулою:

ІПП = ІП х Рш + ІР" х РРР , (7.12)

де РІП, Р - відповідно коефіцієнти вагомості інвестиційного потенціалу та інвестиційного ризику для формування інвестиційної привабливості;

ІР" - стандартизована сподівана оцінка інвестиційного ризику (або сподівана оцінка рівня інвестиційної безпеки підприємства).

Слід мати на увазі, що кінцевою метою оцінювання інвестиційної привабливості має бути інтегральна оцінка, виражена деяким числом, наприклад, г на числовий шкалі Я, де є число г+, що характеризує найкращий стан досліджуваного об'єкта, і число г-, яке характеризує найгірший стан. Таким чином, будь-який стан досліджуваного об'єкта можна представити числовим значенням г на інтервалі (г-; г+).

У залежності від закону розподілу на деяких інтервалах переважає сподівана величина, що відповідає фактичній оцінці інвестиційної привабливості підприємства в нормальних умовах функціонування (без різких коливань покладених в основу оцінки показників та відносної постійності не врахованих в моделі оцінки умов та параметрів), але на інших інтервалах при порушенні означених вище умов інтегральна величина інвестиційної привабливості спадатиме до рівня, що вимірюється середньою геометричною. В цьому зв'язку, враховуючи закон розподілу величин, інвестиційна привабливість кожного окремого підприємства отримує не дискретну, а діапазонну оцінку - в межах середньої геометричної та сподіваної величин інтегральної оцінки, що дозволяє враховувати можливі зміни інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання в процесі прийняття управлінських рішень.

Середня геометрична величина інвестиційної привабливості - інвестиційна привабливість на "критичних інтервалах" (або інтервалах "активної дії несприятливих умов") може бути визначена за формулою:

ІППкр =д/ІПП х РІШ х ІР"х РІР . (7.13)

Якісна оцінка як інвестиційної привабливості суб'єкту господарювання в цілому, так і окремих її складових, здійснюється за такою шкалою, що містить в собі ряд реперних точок, які визначають рівень критичності стану досліджуваного об'єкта (табл. 7.5).

Таблиця 7.5

Шкала якісної оцінки інвестиційної привабливості суб'єкту господарювання

Рівень

Сподівана оцінка

Критичний

0,0-0,2

Низький

0,2-0,5

Середній

0,5-0,8

Високий

0,8-1,0

7.4. Аналіз інвестиційної діяльності суб'єктів господарювання
ТЕМА 8. Урахування ризику і невизначеності інвестиційних проектів
8.1. Сутність, значення та класифікація інвестиційних ризиків
8.2. Система методів врахування ризиків та невизначеності в інвестиційному аналізі
8.3. Укрупнена оцінка стійкості проекту в умовах ризику
8.4. Статистичний (ймовірнісний) метод оцінки ризикованості інвестиційних проектів
8.5. Аналіз чутливості проекту
8.6. Маржинальний аналіз ризику
8.7. Метод сценаріїв розвитку
8.8. Метод "дерева рішень"
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru