Технологія - це мистецтво переробити світ таким чином, щоб з ним можна було вже не стикатися.
Макс Фріш
10.1. Поняття та загальна характеристика корпоративної інформаційної системи
Ключем до використання інформаційних систем та ІКТ для підтримки діяльності підприємств є налагодження зв'язків і бізнес-процесів як усередині організацій, так і між ними. Це вимагає створення внутрішніх організаційних бізнес-процесів і зв'язків, які полегшували б доставку необхідної інформації як між підрозділами підприємства, що відповідають за маркетинг, збут, закупівлі, фінанси, виробництво, розподіл і транспортування, так і між підприємствами - споживачами та постачальниками на всьому ланцюжку створення доданої вартості.
До 1С, які можуть постійно адаптуватися до запитів всіх користувачів, зовнішніх і внутрішніх, і реагувати на всі зміни у режимі реального часу, можна зарахувати корпоративні.
Корпорація - це форма організації підприємницької діяльності, що базується на приватній власності на засобах виробництва, певному юридичному статусі та зосередженні функцій керування у професійних менеджерів. Корпорація об'єднує підприємства, що підпорядковуються централізованому керівництву й вирішують спільні завдання. їй властива складна, багатопрофільна структура з розподіленою системою управління.
Організаційна структура корпорації охоплює сукупність окремих підприємств, їх підрозділів та адміністративних офісів, розташованих на будь-якій відстані одне від одного, що можуть мати власну структуру, пов'язуватись вертикально та горизонтально за обміну різними документами.
Для централізованого управління об'єднанням підприємств використовується корпоративна мережа, компонентами якої є локальні обчислювальні мережі, до яких можуть входити також магістральні глобальні та міські мережі.
Корпоративна інформаційна система (КІС) - це система управління бізнес-процесами підприємства, яка підтримує функціонування підрозділів, забезпечуючи розподілену обробку інформаційних потоків протягом усієї технологічної ланки процедур управління.
Корпоративні інформаційні системи - - це технологія управління, що об'єднує бізнес-стратегію підприємства і новітні інформаційні технології. КІС є розвитком інформаційних систем для робочих груп, зазвичай орієнтовані на великі компанії. Вони можуть підтримувати вузли, що територіально розподілені або функіціонують на базі корпоративної мережі. В основному вони мають ієрархічну структуру з кількох рівнів. Для таких систем характерна архітектура клієнт-сервер зі спеціалізацією серверів або багаторівнева архітектура. При їх розробці можуть використовуватися ті самі сервери баз даних, що і при розробці групових інформаційних систем, проте в корпоративних інформаційних системах найбільшого поширення набули сервери Oracle, DB2, Microsoft SQL Server тощо.
КІС - один зі стратегічних напрямів економічного розвитку, на основі якого зосереджуються величезні інтелектуальні та фінансові ресурси країн, регіонів, корпорацій.
Характерні ознаки сучасних корпоративних інформаційних систем:
o масштабованість інформаційної системи, яка розподілена на значній території;
o робота в гетерогенному обчислювальному середовищі;
o багатоплатформне обчислення;
o розподілені обчислення за допомогою клієнт-серверної архітектури (розв'язання задачі розподіляється між кількома комп'ютерами).
Забезпечення розподіленої роботи і віддаленого доступу є обов'язковою вимогою до інформаційних систем корпоративного рівня. Сучасні КІС мають задовольняти певним вимогам:
o використання клієнт-серверної архітектури з можливістю застосування більш промислових СУБД;
o організація безпеки за допомогою різноманітних методів контролю і розмежування доступу до інформаційних ресурсів;
o підтримка розподіленої обробки інформації;
o модульний принцип побудови з програмно-незалежних функціональних блоків;
o можливість розширення за рахунок відкритих стандартів;
o підтримка технології Шгапе^Іігіегпеі;
o використання інтелектуальних технологій.
КІС бувають унікальними, тобто орієнтованими на конкретні підприємства, що враховують їх організаційно-економічні особливості, і тиражованими, такими, що адаптуються, в основу яких покладені типові господарські процеси (тиражовані системи для підприємств різних типів і галузей, які підтримують різні моделі управління, вимагають адаптації при впровадженні і спираються на стандарти управління МНР, МИР-П, БКР). Корпоративні інформаційні системи - автоматизовані ІС управління підприємством, побудовані за типовими моделями управління.
Корпоративні інформаційні ресурси об'єднують всі ресурси корпорації на основі інформаційно-комунікаційної взаємодії. Таке об'єднання називається єдиним інформаційним простором (€Ш) корпорації.
Сучасні ІТ дають змогу створити ЄШ для КІС, що:
o не залежить від апаратних та системних програмних засобів;
o спирається на чинні міжнародні, регіональні та національні стандарти;
o дає можливість розробити єдину інформаційну модель підприємства як сукупність ресурсів управління та потоків діяльності;
o забезпечує розширюваність КІС, легкість додавання нових компонентів;
o дозволяє інтегрувати раніше розроблені застосування (legacy applications) для нових КІС;
o забезпечує безпеку, надійність та відмовостійкість;
o забезпечує документування КІС, що гарантує її життєздатність та еволюційний розвиток;
o дає змогу накопичувати, тиражувати та розвивати формалізовані знання спеціалістів;
o суттєво понижує сумарні витрати на створення КІС.
Вибір конкретної КІС для впровадження є складним завданням через їх високу вартість та різноманітність, тривалий час впровадження та складну підготовку спеціалістів для обслуговування таких систем.
КІС охоплюють усі бізнес-функції підприємства і створені для великих корпорацій, де ефект інформатизації базується, як правило, на регламентації процесів виробництва й управління. Масштабність діяльності і переважання структурованих процесів створюють передумови для повного завантаження обладнання та ефективної експлуатації функціонального програмного забезпечення.
Приклади КІС: ПАРУС - система, орієнтована на комплексну автоматизацію управління й обліку на середніх і великих підприємствах, а також у корпораціях, холдингах з територіально розподіленою структурою; КІС ФЛАГМАН - корпоративна інформаційна система для комплексної автоматизації управління підприємствами.
Як приклад можна також навести систему Global, що належить до класу корпоративних інформаційних систем. Вона складається з набору пов'язаних застосувань (компонент, модулів, автоматизованих робочих місць), кожний з яких реалізує певні бізнес-функції. їх повноцінна інтеграція між собою допомагає ефективно управляти підприємствами різної галузевої приналежності.
Система Global призначена для автоматизації оперативного управління компанією, а також ведення бухгалтерського та оперативного обліку. Різні варіанти постачання дають можливість вибору саме тих застосувань, що необхідні клієнтові в певний момент без обмежень можливостей розвитку.
Усі підсистеми ERP Global розроблені на платформі Global FrameWork for Oracle, що надає системі можливість швидкої адаптації будь-якої з підсистем.
Необмежена гнучкість налагоджування дає можливість реалізувати будь-які схеми оперативного, бухгалтерського й управлінського обліку.
Система Global - це набір готових рішень для управління компанією. Вона включає всі варіанти організації бізнес-процесів. Відкрита архітектура системи дає змогу здійснювати інтеграцію зі сторонніми програмними і технічними рішеннями.
Єдиний інформаційний простір
Структура корпорації
Підтримка територіально розподілених структур
Види обліку
Мультивалютність
Клієнт-серверна архітектура
Відкрита архітектура
10.2. Класифікація КІС
10.3. Впровадження й експлуатація КІС