Умови та порядок створення дочірніх банків, філій і представництв українських банків на території інших держав визначаються Законом України "Про банки і банківську діяльність" (ст. 25) та "Положенням про створення дочірнього банку, філії і представництва українського банку на території інших держав" (рис. 2.9).
Українські банки мають право створювати дочірні банки, філії та представництва на території інших держав за умови отримання дозволу Національного банку України.
Після отримання дозволу на створення дочірнього банку, філії, представництва на території іншої держави банк зобов'язаний отримати дозвіл (індивідуальну ліцензію) Національного банку на здійснення інвестиції за кордон відповідно до вимог законодавства України.
Національний банк надає дозвіл на створення дочірнього банку, філії, представництва на території іншої держави за таких умов:
— держава місцезнаходження дочірнього банку, філії, представництва належить до держав, які приєдналися до міжнародних угод з питань запобігання та протидії легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму, а також щодо фінансового сектору якої відсутні негативні висновки міжнародних організацій, які здійснюють оцінку країн та їх фінансових секторів щодо відповідності основним міжнародним стандартам у цій сфері;
— строк роботи банку становить не менше ніж три роки;
— статутом банку передбачено створення дочірнього банку, філії, представництва на території інших держав;
— банк дотримується економічних нормативів і нормативу обов'язкового резервування;
— стан формування резервів банку відповідає вимогам нормативно-правових актів Національного банку;
— інвестиція для створення дочірнього банку або філії не призведе до порушення банком економічних нормативів;
— банк на день звернення до Національного банку не є об'єктом застосування заходів впливу відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (ст. 73).
Рис. 2.9. Схема погодження Національним банком України створення дочірніх банків, філій і представництв українських банків на території інших держав
Документи, що подаються до Національного банку для отримання дозволу на створення дочірнього банку, філії, представництва на території іншої держави, мають бути викладені українською мовою.
Документи, що видані органом іноземної держави, мають подаватися мовою оригіналу з перекладом українською мовою, засвідченим нотаріально. Копії документів мають бути засвідчені за місцем їх видачі.
Загальний строк розгляду пакета документів для отримання дозволу на створення дочірнього банку, філії і представництва на території іншої держави — два місяці з дня подання всіх необхідних документів. Національний банк для прийняття рішення про надання дозволу має право звернутися до банку за додатковою інформацією. У разі невідповідності поданого пакета документів вимогам або подання неповного пакета документів Національний банк повертає банку документи з відповідним обґрунтуванням. Повторно поданий пакет документів розглядається у такому ж порядку.
Дозвіл на створення дочірнього банку, філії, представництва на території іншої держави є дійсним протягом шести місяців.
Відповідний підрозділ Національного банку з питань реєстрації та ліцензування банків веде облік наданих Національним банком дозволів на створення дочірніх банків, філій і представництв на території інших держав.
Дочірній банк, філія чи представництво українського банку на території іншої держави реєструються відповідно до вимог законодавства цієї держави. Банк не пізніше ніж через один місяць після реєстрації дочірнього банку, філії, представництва подає до відповідного підрозділу Національного банку з питань реєстрації та ліцензування банків легалізовані в установленому порядку (якщо інше не передбачено міжнародними договорами) документи про реєстрацію дочірнього банку, філії, представництва або їх копії, засвідчені за місцем їх видачі, та копію дозволу (або ліцензії чи інший документ) на здійснення дочірнім банком, філією операцій, наданого органом банківського нагляду держави їх місцезнаходження, засвідчену за місцем його видачі.
Створення філії українського банку на території інших держав.
Створення представництва українського банку на території інших держав.
Для отримання дозволу на створення представництва банк подає до Національного банку:
2.6. Створення і державна реєстрація банківських об'єднань
Вимоги та порядок формування статутного капіталу об'єднання
Державна реєстрація банківської корпорації.
Державна реєстрація банківської холдингової групи.
2.7. Проведення вступного контролю при ліцензуванні банківської діяльності
Умови отримання банківської ліцензії та письмового дозволу.