Провідники духовності в Україні - Курас І.Ф. - ШАМО Ігор Наумович

Український композитор

Народився 21 лютого 1925 р. в Києві. Навчався у київській середній спеціальній школі. Закінчивши ЇЇ, вступив до Першого Московського медичного інституту. У травні

1942 р. пішов добровольцем на фронт. Пережите у другій світовій війні знайшло втілення в багатьох його творах. Серед них — концерт-балада для фортепіано з оркестром, симфонія З (»Пам’яті героїв Великої Вітчизняної війни», пісні »Стоит над Волгою курган», »Баллада о трубачах» та ін.).

Після війни І. Шамо закінчив Київську консерваторію (1951). Його викладачами були Л. Ревуцький і Б. Лятошинський. Композитор активно працював у багатьох жанрах: оркестрові твори, квартети, хори (цикл »Летят журавли», чотири мініатюри на вірші І. Франка), камерно-вокальні цикли на вірші Т. Шевченка, Р. Бернса, А. Малишка та ін. З 1952 по 1962 р. написав музику до 12 кінофільмів.

У 1948 р. з групою творчої молоді виїхав на Донбас для надання допомоги у створенні музичної художньої самодіяльності — хорів, інструментальних ансамблів, оркестрів — на заводах і шахтах краю.

1964 р. композитору було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України, 1970 — лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка. Народний артист УРСР (з 1975).

Вже будучи тяжко хворим, І. Шамо завершив ораторію »Скоморошины», присвячену 1500-річчю Києва, концерт для баяна з оркестром, Шостий струнний квартет.

Добре відомі його пісні »Киевский вальс», »Києве мій», »Рушник», »Пролегла дороженька», »Колышутся травы густые».

Для творчості І. Шамо характерні спільні з українською тогочасною музикою тенденції. Прикладом цього є фортепіанна сюїта »Тарасові думи» і фортепіанний цикл »Мальчиш-Кибальчиш». Проте композитор не зупинявся на досягнутому. Пошуки нетрадиційних форм ліричного висловлювання вивели його до балади, що значно поширило можливості пісні, особливо у творах драматичного, героїчного плану. З’явилися пісні »Баллада о братстве», »Песня о мире» та ін.

Композиторська майстерність І. Шамо виявлялася як у малих, так і великих формах. В останній період творчості він написав оперу »Ятранские игры». Музика її містить багато пісень календарного циклу — веснянок, купальських, жнивних.

Помер 16 вересня 1982 р. в Києві.

ШИРОЦЬКИЙ (Шероцький) Костянтин Віталійович (псевдонім — К. Ладиженко)
ШОВКУНЕНКО Олексій Олексійович
ЩЕРБАКІВСЬКИЙ Данило Михайлович
ЮРА Гнат Петрович
ЮЦЕВИЧ Євген Омелянович
ПЕРІОДИЗАЦІЯ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Розділ 1. УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ТА РЕНЕСАНСУ
СЕРЕДНЬОВІЧНА КУЛЬТУРА ЯК "ВІКНО" У СВІТ ДУХОВНИХ ІДЕЙ ТА СУТНОСТЕЙ
Патристика і становлення канонів християнської культури
Культура Візантії VI—VIII століть — фундамент православного світу
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru