Що таке оптичний діапазон випромінювань?
Випромінювання оптичного діапазону являє собою потік електромагнітного випромінювання, яке має хвильові і квантові властивості.
В умовах виробництва застосовуються ЕМВ в діапазоні хвиль від 100 нм до 500 мкм. Оптичний діапазон випромінювання включає інфрачервоне (ТЧВ), видиме (ВВ) та ультрафіолетове випромінювання (УФВ).
До випромінювань оптичного діапазону належить лазерне випромінювання, що супроводжує роботу лазерів. Лазер—це назва оптичного квантового генератора, практичне використання якого почалося у другій половині XX століття.
Джерелами оптичного діапазону є всі предмети, ступінь нагріву яких визначає загальну інтенсивність їх випромінювання й розподіл їх енергії за ділянками спектра.
Використання випромінювання оптичного діапазону пов’язано зі шкідливою дією на організм людини, що вимагає постійного вдосконалення методів та засобів захисту.
Що таке інфрачервоне випромінювання? ,
За фізичною природою інфрачервоне випромінювання (ІЧВ) являє собою потік часток матерії, що має хвильові та квантові властивості. ІЧВ охоплює ділянку спектру з довжиною хвиль від 760 нм до 540 мкм. Відносно людини, джерелом випромінювання є усяке тіло з температурою понад 36-37°С і чим більша різниця, тим більша інтенсивність опромінювання.
У виробничих приміщеннях з великими тепловиділеннями (гарячі цехи) на частку інфрачервоного випромінювання припадає близько двох третин тепла, що виділяється при температурі твердих тіл до 400-500°С, випромінювання головним чином припадає на діапазон довгих променів, якщо температура нагрівання перевищує 500°С (червоне світло) до 25 % енергії випромінювання припадає на середньохвильовий діапазон інфрачервоного спектру променевої енергії.
При температурі джерела близько 1000—1300°С (прокатні стани, скловарні цехи) близько половини енергії випромінювання (до 46 %) припадає на середньохвильову частину, а біля 10 % становить короткохвильова ділянка енергії.
Відтак ефективність дії ІЧВ повністю залежить від довжини хвиль, що обумовлює глибину їх проникнення у біологічні тканини.
Залежно від глибини проникнення, ІЧВ поділяється на три групи: А, В, С.
ІЧВ групи А більше проникає через шкіру й визначається як короткохвильове, що поглинається епідермісом.
Як впливає інфрачервоне випромінювання на організм людини?
Вплив інфрачервоного випромінювання на організм людини проявляється в основному тепловою дією. Ефект дії ІЧВ залежить від довжини хвиль, яка обумовлює глибину їх проникнення.
Згідно з класифікацією Міжнародної комісії по освітленню, ІЧВ поділяють натри групи А, В, С.
Пропускання, поглинання й розсіювання променевої енергії залежить як від довжини хвилі, так і від тканин організму.
Шкіра людини, завдяки своїм оптичним властивостям, володіє вибірковою характеристикою щодо відбивання й пропускання різних ділянок спектру інфрачервоної радіації.
Вплив ІЧВ на організм проявляється як у формі загальних, так і місцевих реакцій. Місцева реакція виражена сильніше, якщо опромінення відбувалося довгохвильовою радіацією, тому за однакової інтенсивності опромінювання безпечний час дії у цьому випадку буде меншим, ніж у випадку впливу короткохвильового діапазону.
Короткохвильова ділянка ІВЧ має більшу глибину проникнення в тканини тіла, а відтак значно підвищує температуру глибоких тканин. Опромінення очей веде до помутніння кришталика (професійна катаракта) або інших паталогічних змін. Довгохвильові ІЧВ поглинаються сльозою і поверхнею роговиці та викликають теплову дію.
Під впливом ІЧВ виникають функціональні зміни стану ЦНС, посилюється секреторна діяльність шлунку, підшлункової і слинної залози. У ЦНС розвиваються процеси гальмування, зменшуються нервово-м’язові збудження, знижується загальний обмін речовин.
Короткохвильове ІЧВ, що проходить через незахищену голову, впливає на рецептори мозку, викликає важкі ушкодження, через які може статися сонячний або тепловий удар.
Тривале опромінення 14 радіацією підвищує температуру тканин головного мозку, легенів, нирок і м’язів, що веде до послаблення імунобіологічних реакцій і зниження загальної резистенційності організму.
У робітників, що працюють в умовах нагріваючого мікроклімату (гарячі цехи), знижується електрична чутливість очей, збільшується прихований період зорової реакції, послаблюється умовна рефлекторна реакція судин, що може призводити до тяжких наслідків виробничого травматизму.
Ефект дії ІЧВ залежить від багатьох чинників:
спектру;
тривалості й переривчастості випромінювання;
інтенсивності потоку;
кута падіння променів;
величини поверхні, яка випромінюється;
розмірів ділянки організму, захисних властивостей одягу та ін.
Як нормують і контролюють інфрачервоне випромінювання?
Які існують засоби захисту від дії ІЧВ?
Що таке ультрафіолетове випромінювання?
Що належить до джерел УФ випромінювання?
Як впливає ультрафіолетове випромінювання на організм людини?
Які профілактичні заходи використовують від дії УФВ?
2.12. Лазерне випромінювання
Що таке лазерне випромінювання?
Як класифікуються лазери?