Інтенсивність ІЧВ необхідно вимірювати на робочих місцях або в робочій зоні поблизу джерела випромінювання.
На непостійних робочих місцях при стабільних ІЧВ доцільно вимірювати їх інтенсивність на різних відстанях від джерела випромінювання з однаковими інтервалами і визначати тривалість часу дії на організм людини.
Оскільки ІЧВ нагріває навколишні поверхні, створюючи вторинні джерела, які виділяють тепло, то необхідно вимірювати інтенсивність випромінювання не тільки на постійних робочих місцях або в робочій зоні, але і в нейтральних точках та інших місцях виробничого приміщення.
Сумарна допустима інтенсивність випромінювання має не перевищувати 350 Вт/м2.
Інтенсивність сумарного теплового випромінювання вимірюється актинометрами, а спектральна інтенсивність випромінювання — інфрачервоними спектрометрами.
Для вимірювання малих величин (1400-2100 Вт/м2) інтенсивність випромінювання (від слабо нагрітих тіл або сильних джерел, розміщених далеко від робочої зони) застосовують срібно-вісмутовий термостовпчик Молля.
Які існують засоби захисту від дії ІЧВ?
Профілактичним заходом в умовах інфрачервоного випромінювання має стати механізація важких робіт, впровадження у технологічне обладнання дистанційних механізмів відкривання й закривання печей, зменшення важких фізичних навантажень.
Інтенсивне випромінювання інфрачервоної радіації можна значно зменшувати за рахунок:
зміни технології виробничих процесів;
заміни вертикальних печей на тунельні печі для обпалювання цегли, сушки форм, гончарних трубок;
зниження частки важких ручних операцій;
використання теплоізоляції;
екранування робочих місць.
Найбільш ефективним способом захисту від променевої енергії ІЧВ є водяні завіси, які поглинають теплову частку інфрачервоної радіації.
При великих теплових навантаженнях суттєве значення має раціональний питний режим, відповідна організація режиму праці з обов’язковими перервами у роботі, що дає можливість відновлювати і полегшувати процеси терморегуляції, а також раціональний спецодяг і інші 313, які мають відповідні теплозахисні властивості і здатність відбивати інфрачервону радіацію.
Що таке ультрафіолетове випромінювання?
Ультрафіолетове (УФ) випромінювання являє собою невидиме оком людини електромагнітне випромінювання, що займає в електромагнітному спектрі проміжне положення між світлом і рентгенівським випромінюванням.
УФ-промені володіють здатністю фотоелектричного ефекту, проявляють фотохімічну активність, викликають люмінесценцію і мають значну біологічну активність.
Величини УФ-випромінювання можуть бути охарактеризовані за енергетичною природою і за ефективністю дії на біологічні об’єкти УФ-випромінювання.
З біологічної точки зору переважно оцінюють бактерицидну і еритемну величини випромінювання.
Нормальною величиною штучного УФ-опромінення є кількість еритемного опромінення, що визначається добутком еритемного опромінення на час дії. Ця величина аналогічна освітленості і визначається щільністю еритемного потоку.
Що належить до джерел УФ випромінювання?
Природним джерелом УФВ є сонце. Інтенсивність ультрафіолетової радіації біля поверхні землі непостійна й залежить від широти місцевості, періоду року, етану по-годно-кліматичних умов, ступеня прозорості атмосфери і ін.
Штучними джерелами УФВ є газорозрядні джерела світла, електричні дуги, лазери і т. ін.
Найбільш розповсюдженими штучними джерелами УФВ на виробництві є плазмові процеси, електричні дуги, ртутно-кварцові пальники, автогенне полум’я. УФВ надходить у виробничі приміщення головним чином від джерел з температурою понад 1200 °С, всі джерела належать до так званих температурних випромінювачів.
Ультрафіолетового опромінювання можуть зазнавати працівники багатьох галузей виробництва при таких роботах як дугове електрозварювання, автогенне різання і зварювання металу, плазмове різання й зварювання, дефектоскопія, працюючі з ртутно-кварцевими лампами при світлокопіюванні, стерилізації води і харчових продуктів, робітники зайняті виплавкою металів і мінералів з високою температурою плавлення на електричних, скляних і інших печах і т. ін. Будівельники, дорожники, працівники сільськогосподарського виробництва й інші професійні групи підпадають під дію ультрафіолетового випромінювання сонячного спектру особливо в літньо-осінній період року.
Що належить до джерел УФ випромінювання?
Як впливає ультрафіолетове випромінювання на організм людини?
Які профілактичні заходи використовують від дії УФВ?
2.12. Лазерне випромінювання
Що таке лазерне випромінювання?
Як класифікуються лазери?
Якою є дія лазерного випромінювання на організм людини?
Яких заходів безпеки слід дотримуватись при використанні лазерів?
Де використовуються лазери?