Паспорт санітарно-технічного стану умов праці в структурних підрозділах підприємства складається на підставі атестації робочих місць. Паспорт призначений для документального оформлення перевірки стану умов праці в підрозділах щодо виявлення робочих місць, які не відповідають нормам і правилам, стандартам безпеки праці, а також визначення кількості працюючих у цих умовах.
За результатами атестації видається наказ, який містить перелік робочих місць, які поділяються на:
атестовані;
ті, що вимагають раціоналізації;
такі, що підлягають ліквідації;
такі, що складають перелік працівників, яким надається право на пільги і компенсації.
Витяги з наказу додають до трудової книжки працівників, професії і посади яких внесено до переліку.
Матеріали атестації робочих місць є матеріалами суворої звітності і зберігаються на підприємстві упродовж 50 років.
Раціоналізація робочих місць—це сукупність організаційно-технічних заходів щодо доведення їх до рівня встановлених вимог.
Як оцінюють робочі місця при атестації ?
При атестації кожне робоче місце оцінюється комплексно за показниками технічного і організаційного рівня, а також за умовами безпеки праці. На кожне робоче місце складають карту умов праці, форма якої визначена у Методичних рекомендаціях. Карта має бути заповнена атестаційною комісією відповідно до Інструкції № 06-41 -48 Міністерства праці та МОЗ.
Атестація робочих міць передбачає:
виявлення чинників і причин, що спричиняють небезпечні і шкідливі умови праці;
санітарно-гігієнічне дослідження чинників виробничого середовища, визначення ступеня важкості і напруженості трудового процесу на робочому місці;
визначення характеру умов праці, ступеня її шкідливості і небезпечності за її гігієнічною класифікацією;
комплексну оцінку чинників виробничого середовища та відповідність її стандартам безпеки праці;
обґрунтоване віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими або особливо шкідливими умовами праці;
визначення права працівників на пільги та компенсації;
розробку технічних та організаційних заходів, спрямованих на відповідність умов праці гігієнічному класифікатору та стандартам безпеки.
Якими мають бути ергономічні вимоги до організації робочих місць?
Загальні ергономічні вимоги встановлено ГОСТом 12.2.049-80 "Обладнання виробниче. Загальні виробничі вимоги".
Робоче місце - це місце постійного або тимчасового перебування працівника під час виконання ним трудових обов’язків.
Ергономічні вимоги при плануванні робочого місця мають забезпечувати найкраще розміщення предметів і засобів праці, сприяти усуненню загального дискомфорту, зменшувати втому працюючих та підвищувати їх ефективність і продуктивність праці.
Площа робочого місця має відповідати опосередкованим антропометричним характеристикам людини, бути такою, щоб працівник не робив зайвих рухів і не відчував незручностей в процесі трудової діяльності.
При плануванні робочих місць важливим є те, щоб працюючі могли природним шляхом змінювати робочу позу корпусу тіла, рук, ніг і мали можливість уникати неприродного і незручного положення тіла.
Проектування робочих місць з ергономічної точки зору має включати гігієнічні, антропометричні, фізіологічні та психофізіологічні вимоги в системі "ЛМС".
Ці вимоги визначають:
гігієнічні умови життєдіяльності і працездатності людини у процесі її взаємодії з технікою і виробничим середовищем залежно від рівня освітлення, температури, вологості, шуму, вібрації, запиленості, загазованості і т. ін.;
антропометричну відповідності конструкції технічних систем антропометричним характеристикам людини (зріст, розміри тіла та окремих рухових ділянок). Показниками є раціональна поза, оптимальні зони досягнення, раціональні трудові рухи;
фізіологічну та психологічну відповідність техніки і середовища можливостям працівника щодо сприймання, переробки інформації, прийняття і реалізації рішень.
Врахування ергономічних вимог при організації робочих місць дає, відповідно досліджень, приріст продуктивності праці до 25 відсотків.
Якими мають бути ергономічні вимоги до організації робочих місць?
Якими мають бути загальні вимоги до організації робочого місця?
Як планується робоче місце ?
Які вимоги до оснащення робочих місць ?
2.17. Засоби індивідуального захисту
2.17.1. Загальні положення
Який порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ)?
На які класи поділяється ЗІЗ за призначенням?
2.17.2. Спеціальний одяг