Блокувальні пристрої застосовують з метою запобігання проникнення людини у небезпечну зону або для усунення небезпечних чинників на час перебування людини в такій зоні.
Для усунення небезпечних чинників, які виникають у процесі експлуатації технологічного обладнання, використовують механічні, електричні, фотоелектричні, радіаційні, гідравлічні і комбіновані блокувальні пристрої. Блокувальні пристрої служать для:
негайної зупинки технологічного обладнання при виникненні небезпечної ситуації або порушенні умов у їх роботі;
заборони неправильних дій при управлінні технологічним обладнанням;
заборони експлуатації технологічного обладнання без запобіжних пристосувань або при виявленні їх несправності;
обмеження руху механізмів за визначені межі і т. ін.; запобігання пуску двигуна при включеній передачі;
блокування вхідних дверей у приміщення, в якому можуть бути небезпечні концентрації шкідливих речовин;
огородження ланцюгових та пасових передач і ін. При спрацюванні блокувальних пристроїв робота систем технологічного обладнання відновлюється тільки після приведення контрольних параметрів до нормативних значень.
Що таке сигнальні пристрої та де вони застосовуються?
Сигнальні пристрої - це система спеціальних засобів, за допомогою яких сповіщають про небезпеку, що настає або вже настала.
За призначенням сигналізація поділяється: на попереджуючу (попереджає про небезпеку), аварійну (попереджає про небезпечний режим роботи), контрольну (інформує про робочі параметри машин), оперативну (забезпечує зв’язок між працівниками).
За способом передачі інформації сигналізація буває: візуальною, звуковою, кольоровою, знаковою і жестовою.
Для регулювання руху транспортних засобів, пультів керування різними машинами, процесами, агрегатами або іншим обладнанням сигнальні засоби мають вигляд фар, габаритних вогнів, стоп-сигналів, показників напрямку і т. ін.
Візуальна сигналізація буває у вигляді ламп, світлового мерехтіння, підсвітки написів та табло і т. ін. Вона широко застосовується на пультах керування різним технологічним обладнання на машинах, електричних установках і т. ін.
Звукова сигналізація у вигляді гудків, сирен або дзвінків має давати у навколишньому середовищі відчутний звук.
Оперативна сигналізація використовується для узгодження дій при проведенні технологічних процесів (кранівник-стропальник).
Знакова сигналізація подасться руками при виконанні вантажорозвантажувальних видів робіт. Жестова сигналізація застосовується при виконанні БМР між основними і допоміжними працівниками за допомогою прапорців або рук.
При наявності або виникненні небезпеки застосовують попереджувальну сигналізацію (плакати, написи, сповіщувачі). Щоб привернути увагу до небезпеки, використовують опізнавальну кольорову сигналізацію за допомогою сигнальних кольорів та знаків.
Сигнальні кольори та знаки застосовуються для привернення уваги працівників до можливої безпосередньої небезпеки, здійснення відповідних дій для забезпечення безпеки, а також для отримання необхідної інформації про наявну чи скриту загрозу у процесі трудової діяльності.
Де застосовуються гальмівні пристрої?
Гальма є одним з органів керування мобільними машинами. Різні за конструктивним виконанням гальмівні пристрої застосовують у машинах, механізмах, обладнанні для зупинки мобільних машин, рухомих частин обладнання, для утримання машин на крутих підйомах і спусках, утримання вантажу, піднятого підйомними кранами і ін.
Жодна конструкція гальмівних пристроїв не забезпечує раптової зупинки машин, механізму чи технологічного обладнання. З моменту дії оператора на гальмівний пристрій до повної зупинки агрегату чи механізму проходить певний проміжок часу.
Наприклад, час для аварійної зупинки машини чи механізму складається з декількох елементів, таких як: час на отримання інформації, час на реакцію оператора, час затримки сигналу в ланках приводу гальма і часу гальмування до повної зупинки.
Де застосовуються гальмівні пристрої?
Як нормуються розриви і габарити безпеки?
Для чого застосовуються знаки безпеки на виробництві?
Яку форму мають знаки безпеки і де їх встановлюють?
Яким чином досягається безпечна робота технологічного обладнання?
3.2. Умови безпечної експлуатації систем, що працюють під тиском і кріогенної техніки
3.2.1. Безпека праці при експлуатації посудин, що працюють під тиском
Що належить до обладнання, яке працює під тиском?
Які причини аварій і несправностей котлів?