Міцність і щільність трубопроводів перевіряють гідравлічним випробуванням. Гідравлічному випробуванню підлягають:
всі елементи і деталі трубопроводів;
блоки трубопроводів;
трубопроводи всіх категорій із всіма їх елементами і арматурою після виконання монтажних робіт.
Арматура і фасонні деталі трубопроводів підлягають гідравлічному випробуванню пробним тиском відповідно до ГОСТ.
Для гідравлічного випробування вода має бути з температурою не нижче +5 °С, тиск підніматися поступово, а час витримки під пробним тиском має бути не менше 5 хв. Після зниження пробного тиску до робочого трубопровід ретельно оглядають по всій його довжині.
Трубопровід і його елементи вважаються такими, що витримали гідравлічне випробування, якщо не було виявлено:
ознак розриву;
течії сльозин і потіння у зварних з єднаннях і в основному металі;
видимих залишкових деформацій.
Дефекти, що виявлені у процесі гідравлічного випробування, мають бути усунені, після чого здійснюють повторне випробування відремонтованих ділянок.
Хто дає дозвіл на експлуатацію трубопроводів?
На всі трубопроводи, експлуатація яких здійснюється відповідно до Правил, складається паспорт відповідної форми.
Трубопроводи 1 -ї категорії з умовним проходом понад 70 мм, а також 2-ї та 3-ї категорії з проходом понад 100 мм до пуску у роботу мають бути зареєстровані у територіальних органах Держгірпромнагляду. Інші трубопроводи, на які не розповсюджуються Правила, реєструються на підприємстві, що є його власником.
Реєстрація в органах Держгірпромнагляду здійснюється на підставі письмової заяви власника з поданням: паспорта, схеми трубопроводу з визначенням робочих параметрів І розташуванням арматури, посвідчення про якість виготовлення і монтажу, a також акту прийняття я експлуатацію трубопроводу власником від монтажної організації.
Органи нагляду при відповідності поданих документів, у паспорті трубопроводу ставлять штамп про його реєстрацію і дають дозвіл на експлуатацію. На трубопроводи, що не реєструються в органах нагляду, дозвіл на експлуатацію після перевірки і огляду дає особа, що відповідає за їх справний стан з відповідними відмітками у паспорті трубопроводу.
Як здійснюють технічний огляд трубопроводів?
Трубопроводи, на які розповсюджуються Правила, в процесі експлуатації підлягають технічному огляду - зовнішньому огляду і гідравлічному випробуванню. Технічний огляд здійснюють у такі строки:
зовнішній огляд і гідравлічне випробування перед пуском трубопроводу в експлуатацію;
зовнішній огляд здійснюють один раз на три роки;
зовнішній огляд і гідравлічне випробування - після ремонтних робіт з використанням зварювання або перед пуском у роботу, якщо трубопровід був у консервації понад два роки.
Результати технічного огляду і висновок про подальшу можливу експлуатацію трубопроводу записують у паспорт з визначенням наступного терміну огляду.
Якщо в процесі технічного огляду встановлено, що трубопровід маг аварійний стан або серйозні дефекти, то подальша його експлуатація забороняється, а в паспорті про це роблять мотивований запис.
Хто допускається до обслуговування трубопроводів?
За справний стан і безпечну експлуатацію відповідальність несе власник трубопроводу. Він мас забезпечувати належну організацію умов його обслуговування, ремонту, нагляду у відповідності до вимог встановлених Правилами.
З числа ІТП, наказом керівника призначається особа, що відповідає за справний стан і безпечну експлуатацію трубопроводу.
До обслуговування трубопроводів допускаються особи, що мають не менше 18 років, навчені за відповідною програмою і мають відповідне посвідчення. Повторна перевірка знань для персоналу, що обслуговує трубопроводи, проводиться раї на 12 місяців.
Ремонтні роботи в камерах трубопроводів виконуються тільки за наявності наряду-допуску.
Для запобігання аварій на паропроводах, що працюють при температурах понад 450 °С, які викликають плинність металу, власник мас встановити постійний нагляд за станом зростання залишкових деформацій.
На кожному трубопроводі, який мас відповідно до категорії кольорове пофарбування, після їх реєстрації на спеціальних табличках наносять такі дані: реєстраційний номер, температуру середовища і дату наступного зовнішнього огляду і гідравлічного випробування.
3.2.4. Безпека праці при експлуатації балонів
Які причини вибухів балонів із стиснутими газами?
Який порядок зберігання балонів із стиснутими газами?
Як позначають балони із стиснутими газами?
Як здійснюється перевірка якості і огляд балонів?
3.2.5. Безпека праці при експлуатації кріогенної техніки
Які види небезпеки мають кріогенні системи?
Яких заходів безпеки має дотримуватися обслуговуючий персонал при експлуатації кріогенної техніки?
Яким вимогам безпеки мають відповідати кріогенні системи?