Для протипожежного захисту об’єктів хімічної та нафтової промисловості, а також у тих умовах, де у виробничому циклі застосовуються легкозаймисті та горючі рідини, облаштовують пінні спринклерні та дренчерні установки. Ці установки за принципом дії схожі на водяні.
Спринклерні установки включаються автоматично при відкриванні замка, конструкція якого дещо відрізняються від водяного.
Автоматичне джерело спринклерної піни має високий напір води, що забезпечує безперебійну роботу після відкриття пінного спринклера. Ці установки можуть бути з заповненими трубами (у теплих приміщеннях), сухотрубними (у холодних приміщеннях) і змішаними, якщо температура протягом 8 місяців на рік перебуває у межах +4 °С. Ці установки, аналогічно з водяними, мають контрольно-сигнальні вузли та автоматичні дозатори для введення у потік води відповідної кількості піноутворювача.
Дренчерними пінними установками здійснюється захист таких об’єктів, де пожежі швидко розповсюджуються на значну площу і необхідно зрошувати розрахункові площі, частини будівель або весь об’єкт повітряно-механічною піною.
Дренчерні пінні установки об’ємного пожежогасіння обладнують генераторами для утворення повітряно-механічної піни високої кратності. При виникненні пожежі спрацьовує пожежний сповіщувач, який запускає контрольно-пусковий вузол для пуску водного розчину піноутворювача у генератори піни. Дозатор забезпечує автоматичне регулювання подачі піноутворювача залежно від режиму витрати води в установці.
Якщо горючі матеріали розміщені нерівномірно, облаштовують швидкодіючі автоматичні установки локальної дії, які обмежують і гасять пожежі тільки в межах протипожежного відсіку.
Як застосовуються стаціонарні установки газового пожежогасіння?
В автоматичних установках газового пожежогасіння вогнегасним засобом можуть бути двоокис вуглецю та інші речовини-розбавлювачі (аргон, водяна пара, азот), хладони, комбіновані засоби на основі хладонів.
За допомогою газових вогнегасних засобів гасять пожежі об’ємним, місцевим і комбінованим способом. Автоматичне гасіння пожеж газовими вогнегасними речовинами має переваги у тому, що швидко заповнює газами весь об’єм приміщення будь-якої конфігурації, а відтак і швидко гасить пожежу, створюючи таку концентрацію середовища, за якої припиняється процес горіння.
Найбільше розповсюдження отримали балонні установки газового гасіння з пневматичним, механічним, пневмомеханічним та електричним включенням. Кожна така установка визначається розрахунковим методом. Для пожежного захисту крупних об’єктів існують балони ємністю 200 і 4000 л.
В установках газового пожежогасіння використовується запірно-пускова, розподільча й запобіжна арматура.
Для підвищення ефекту протипожежного захисту установки газового пожежогасіння обладнують різними пристроями. Такі установки дістали назву комбінованих.
Комбіновані установки газового гасіння можуть мати пристрої для водяного охолодження, сигналізацію про пожежу, пристрої для автоматичного закривання віконних і дверних прорізів, обладнання для відключення вентиляційних систем і т. ін.
У разі виникнення пожежі відключаються всі технологічні установки, вентиляційні системи, закриваються всі двері й засувки, відкривається запобіжний клапан, спрацьовує система пожежогасіння, яка заповнює приміщення інертним газом і дрібно розпиленою водою.
Як застосовуються установки порошкового пожежогасіння?
Порошкові установки пожежогасіння бувають стаціонарні і пересувні; з ручним, дистанційним або автоматичним включенням. При виникненні пожежі у стаціонарних установках порошкового гасіння спрацьовують пожежні сповіщувачі, які реагують на дим, тепло, світло і приводять в дію систему внаслідок чого утворюється щільна порошкова хмара над осередком вогнища.
Стаціонарні установки порошкового гасіння монтують у виробничих приміщеннях, на технологічному обладнанні та апаратах. Порошковий вогнегасний засіб полається в осередок горіння стволом-пістолетом, який має запірний пристрій для вмикання і вимикання подачі порошку і перемикач для подачі стисненого повітря у рукавній лінії при їх продувні після припинення роботи установки.
Які будівлі облаштовують протидимним захистом?
Що належить влаштовувати для протидимного захисту?
Як здійснюється протидимний захист висотних будівель?
4.15. Система організаційно-технічних протипожежних заходів
Яким чином забезпечується пожежна безпека?
Які загальні заходи розробляють для запобігання пожеж?
Що належить до пожежного спорядження?
4.16. Обов’язки державних органів щодо забезпечення пожежної безпеки
Чим забезпечується правова основа пожежної безпеки на рівні держави?