Право щорічної відпустки мають громадяни, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності й галузевої належності, а також працюють за трудовим договором із фізичною особою.
При цьому за ними зберігаються:
— місце роботи (посада);
— заробітна плата (ст. 74 КЗпП України).
Тимчасові й сезонні працівники також мають право на відпустку (пропорційно відпрацьованому часу).
Працівникам, які працюють за сумісництвом, відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою на основній роботі.
За бажанням працівника в разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому зобов'язані надати невикористану відпустку з подальшим звільненням. У цьому випадку датою звільнення є останній день відпустки.
У разі звільнення працівника у зв'язку із закінченням терміну трудового договору невикористана відпустка може за його бажанням надаватися й тоді, коли час відпустки цілком або частково перевищує термін трудового договору. У такому разі дія трудового договору продовжується до закінчення відпустки (ст. 2, 3, 24 Закону України "Про відпустки").
Види відпусток
Законом України "Про відпустки" (ст. 4) встановлюються такі види відпусток:
1. щорічні:
— основна відпустка (ст. 6 Закону);
— додаткова відпустка за роботу в шкідливих і важких умовах (ст. 7 Закону);
— додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8 Закону);
— інші додаткові відпустки, передбачені законодавством;
2. додаткова відпустка у зв'язку з навчанням (ст.13,14 і 15 Закону);
3. творча відпустка (ст. 16 Закону);
4. соціальні відпустки:
— у зв'язку з вагітністю та пологами (ст. 17 Закону);
— для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (ст. 18 Закону);
— додаткова відпустка працівникам, які мають дітей (ст. 19 Закону);
5. відпустка без збереження заробітної плати (ст.25, 26 Закону).
Колективним договором, угодою або трудовим договором можуть установлюватися й інші види відпусток.
Тривалість щорічних відпусток
Мінімальна тривалість щорічної основної відпустки за відпрацьований робочий рік, що відраховується з дня укладення трудового договору, становить 24 календарних дні (ст. 6 Закону України "Про відпустки").
Промислово-виробничому персоналу вугільної, сланцевої, металургійної, електроенергетичної промисловості, а також
зайнятим на відкритих гірничих роботах, на роботах на поверхні шахт, розрізів, кар'єрів і копалень, на будівельно-монтажних роботах у шахтному будівництві, на транспортуванні і збагаченні корисних копалин надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні зі збільшенням за кожних 2 відпрацьованих роки на 2 календарних дні, але не більше 28 календарних днів.
Працівникам, зайнятим на підземних гірничих роботах і в розрізах, кар'єрах та копальнях глибиною 150 метрів та глибше, надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів незалежно від стажу роботи, а в розрізах, кар'єрах та копальнях глибиною до 150 метрів — 24 калев- дарних дні зі збільшенням на 4 календарних дні при стажі роботи на цьому підприємстві 2 роки і більше.
Працівникам лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісопромислових господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів згідно зі Списком робіт, професій і посад, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 № 346.
Воєнізованому особовому складу гірничорятувальних частин надається щорічна основна відпустка тривалістю ЗО календарних днів, невоєнізованим працівникам гірничорятувальних частин — 24 календарних дні зі збільшенням за кожних 2 відпрацьованих роки на 2 календарних дні, але не більше 28 календарних днів.
Керівним, педагогічним, науково-педагогічним працівникам освіти та науковцям надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів у порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 № 570.
Інвалідам І і II груп надається основна відпустка тривалістю ЗО календарних днів, а інвалідам III групи — 26 календарних днів.
Особам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Сезонним і тимчасовим працівникам відпустка надається пропорційно відпрацьованому робочому часу. Список сезонних робіт і сезонних галузей затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.98 № 278.
Щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов'язаних із негативним впливом на здоров'я шкідливих виробничих чинників, згідно зі Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим Кабінетом Міністрів України. При цьому конкретна тривалість додаткової відпустки встановлюється колективним або трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці і часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 7 Закону України "Про відпустки").
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається:
— окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах підвищеного ризику для здоров'я, — тривалістю до 35 календарних днів згідно зі Списком виробництв, робіт, професій і посад, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1290;
— працівникам із ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів згідно зі Списком посад, робіт і професій, прийнятим колективним договором або угодою.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер роботи встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах відповідно до Рекомендацій про порядок надання працівникам із ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 05.02.98 №18.
Святкові і неробочі дні при визначенні тривалості відпустки не враховуються (ст. 73 КЗпП України).
Норми законодавства про тривалість щорічних додаткових відпусток за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці і за особливий характер праці набирають чинності з 1 січня 1998 р.
Відповідно до законодавства зберігаються відпустки раніше встановленої тривалості працівникам:
— зайнятим на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці (до 1 січня 1998 p.);
— особам, які користувалася відпусткою більшої тривалості, ніж це передбачено Законом України "Про відпустки", на увесь час їхньої роботи на даному підприємстві, в установі, організації на посадах, що давали їм право на цю відпустку (постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 № 50596-ВР"). Тривалість установлених законодавством основної і додаткової відпусток не може бути зменшено власником або уповноваженим ним органом ні самостійно, ні за домовленістю з працівником.
Відпустки більшої тривалості, ніж це передбачено законодавством, можуть встановлюватися працівникам відповідно до прийнятого на підприємстві, в організації колективного договору.
Тривалість щорічних відпусток
Порядок надання відпусток
Обчислення стажу роботи, який дає право на щорічну відпустку
Додаткові відпустки у зв'язку з навчанням
Творча відпустка
Соціальні відпустки
Порядок надання соціальних відпусток
Відпустки без збереження заробітної плати
6.14. Матеріальна відповідальність працівників