Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 4.6. Організаційно-технічний рівень виробництва

Критерієм організаційно-технічного рівня виробництва є сумарні витрати на виробництво продукції. Організаційно-технічний рівень виробництва може бути тільки тоді визнаний високим, якщо підприємство виробляє високоякісну продукцію і використовує при цьому високотехнологічне обладнання, ресурсозберігаючу технологію, ефективну організацію виробництва, які забезпечують оптимальний рівень сумарних витрат.

В залежності від типу виробництва на організаційно-технічний рівень впливають такі фактори: рівень уніфікації і стандартизації, використання прогресивних матеріалів, частота оновлення продукції, форми спеціалізації та кооперування, рівень електронізації.

Організаційно-технічний рівень виробництва оцінюється для того, щоб встановити ступінь вдосконалення всіх його елементів, провести порівняльний аналіз організаційно-технічного рівня аналогічних виробництв, виявити резерви підвищення ефективності виробництва, скласти плани технічного переозброєння і реконструкції підприємства.

В залежності від мети і об'єкта дослідження використовують часткові Іч, одиничні Іо і узагальнені Іу показники організаційно-технічного рівня виробництва.

Одиничні показники характеризують окремі сторони процесу виробництва. Вони оцінюють частину прогресивних методів і засобів, що використовуються на підприємстві, в цеху, на дільниці та робочому місці:

де Кпі - обсяг робіт в трудових або натуральних показниках, виконаний з використанням прогресивних методів і засобів; їїзаг - загальний обсяг робіт.

Узагальнені показники характеризують елементи процесу виробництва: предмети праці Іупгіг, засоби праці Іузп, технологію Іут , організацію праці та виробництва Іуае.

Узагальнені показники (Іуі) розраховуються на основі одиничних, а одиничні - на основі часткових з урахуванням їх відносної важливості, що визначається ваговими коефіцієнтами а!:

Галузеві методики оцінки організаційно-технічного рівня виробництва розробляються з урахуванням методичних рекомендацій в рамках єдиної системи технологічної підготовки виробництва (ЄСТВ) і галузевих особливостей. Вони встановлюють порядок атестації організаційно-технічного рівня підприємств за категоріями, шляхом співставлення узагальнених показників з нормативними.

Розглянемо методику розрахунку узагальнених, одиничних і часткових показників організаційно-технічного рівня підприємств.

1. Технічний рівень предметів праці оцінюється узагальненим показником, який включає одиничні показники:

- рівня випуску продукції вищої категорії якості:

де Qв.к - річний обсяг випуску продукції вищої категорії якості, грн; Qт - річний обсяг товарної продукції; - рівня уніфікації виробу:

де t - загальна трудомісткість виготовлення виробів, нормо-год/рік;

to - трудомісткість виготовлення оригінальних складових частин виробів, нормо-год/рік;

М0 - трудомісткість виготовлення уніфікованих складових частин виробу, нормо-год/рік;

- рівня технологічності конструкції

де Бшд, Бшб - досягнута і базова технологічна собівартості, грн.

2. Технічний рівень засобів праці оцінюється узагальненим показником Іузп , який включає рівень використання прогресивного обладнання Іо.п.о та рівень вікового складу обладнання Іав,о:

3. Рівень технології оцінюється прогресивністю технологічних процесів та оснастки:

де Іо.к.к - одиничний показник рівня технологічних процесів, атестованих за вищою категорією якості;

Іотп - показник рівня використання типових і групових техпроцесів; Іоуо - показник рівня використання уніфікованої оснастки.

4. Рівень організації праці та виробництва

де Іо о п та Іо о в - відповідно одиничні показники організації праці та

організації виробництва.

Одиничні показники розраховуються:

де Ічзав, Ічзм , Ічмех - часткові показники, що характеризують відносний рівень завантаження обладнання, змінності роботи обладнання, механізації завантажувально-розвантажувальних, транспортних і складських робіт.

де Іч.баг - відносний рівень багатоверстатного обслуговування; Ічбр - відносний рівень бригадної організації праці; Ічсум - суміщення професій; Ічвн - виконання норм виробітку; Ічплин - плинності кадрів; Ічтр - наявності типових проектів для робітників; Ічтс - наявності типових проектів для організації праці службовців; Ічнр - відносний рівень наявності нормативів для нормування праці робітників; Іч н с - відносний рівень наявності нормативів для нормування праці службовців.

За базу для порівняння приймають галузеві рівні відповідних показників. Коефіцієнти а враховують важливість кожного часткового показника.

При оцінці організаційно-технічного рівня виробництва одиничні та узагальнені показники співпоставляються з аналогічними показниками передових підприємств, а також з нормативами, які встановлюються у відповідності з галузевими особливостями і продукцією, що випускається.

Основними шляхами підвищення організаційно-технічного рівня виробництва є заміна застарілого обладнання новим, більш продуктивним, впровадження прогресивних технологічних процесів, перехід до створення робототехнічних комплексів, гнучких автоматизованих систем і виробництв, раціональна спеціалізація та кооперування.

Організаційно-технічний рівень виробництва відображається в паспортах підприємства та виробничого об'єднання.

Розділ 5. Управління процесом проектування операційної системи
5.1. Основи проектування операційної системи
5.1.1. Передумови проектування операційної системи
5.1.2. Методика проектування операційної системи виробничого підприємства
5.1.3. Основні етапи процесу проектування продукту
5.1.4. Управління якістю при проектуванні виробу
5.1.5. Вартісний аналіз та його етапи
5.1.6. Проектування процесу виробництва продукції чи надання послуг
5.1.7. Критерії та методи розташування виробничих об'єктів
5.2. Організація виробничого та обслуговуючого процесів на підприємствах
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru