Мета управління рухом грошових коштів організації - виявлення достатності формування грошових потоків за видами діяльності, забезпечення збалансованості вихідних і вхідних грошових потоків за обсягом і в часі, їх ефективності.
Збалансованість надходження грошових коштів і їх витрат менеджери можуть оцінювати за показником рівня достатності їх надходження (Рд):
Рд = ГПП : ГПН,
де ГПП - вхідні (позитивні) грошові потоки; ГПН - вихідні (негативні) грошові потоки.
Якщо Рд = 1, то це може розглядатися як певний орієнтир щодо стійкості фінансового стану. При Рд > 1 можливе неефективне використання підприємством грошових коштів. Рд < 1 свідчить про наявність певних загроз фінансовій стійкості підприємства.
Загальний розмір чистого грошового потоку (ЧГП) визначається за формулою:
ЧГП = ЧГПа + ЧГП1 + ЧГПф,
де ЧГПа - чистий грошовий потік від операційної діяльності; ЧГПІ - чистий грошовий потік від інвестиційної діяльності;
ЧГПф - чистий грошовий потік від фінансової діяльності.
Аналітична робота має передбачати оцінку структури та якості чистого грошового потоку, а також визначення фінансових перспектив і напрямів удосконалення управління грошовими потоками.
Моделі оцінки та прогнозування фінансового стану підприємства
Прогнозування - важливий елемент процесу розробки управлінських рішень у фінансовій сфері. Однією з методик оцінки фінансової ситуації є проведення фінансового моніторингу за допомогою коефіцієнта Бівера (КБ):
КБ ={ЧП + Ам ): (ДЗ + ПЗ),
де ЧП і Ам - чистий прибуток і амортизація;
ДЗ і ПЗ - довгострокові та поточні зобов'язання.
При КБ < 0,2 протягом 1,5-2 років вважається, що структура балансу підприємства незадовільна. При КБ < 0,1 підприємство по суті працює в борг.
За незадовільної структури балансу розраховують коефіцієнт відновлення платоспроможності (строком на 6 місяців) за формулою:
Кгт + {Кпк - Кпп )
7Т _ _1_
відн у '
пнр
де Кпк, Кпп - коефіцієнт покриття на кінець і початок звітного періоду;
Кпнр - нормативне значення коефіцієнта покриття;
6 - період відновлення платоспроможності в місяцях; Т - звітний період у місяцях.
Якщо Кдідн < 1, то підприємство в найближчі 6 місяців не має реальних можливостей для відновлення платоспроможності. Тобто сформовані значні фінансові ризики. При Квідн > 1 такі можливості існують, ситуація виглядає більш оптимістичною.
Одним з найбільш поширених методів оцінки ймовірності банкрутства підприємства є 2-модель Альтмана на основі п'яти факторів:
2 = 1,2 Коб + 1,4Кнп + 3,3І^ + 0,6Кп + 1,0Кв,
де Коб - частка оборотних коштів у активах, тобто відношення оборотного капіталу до загальної суми активів підприємства;
Кнп - рентабельність активів, обчислена як відношення нерозподіленого прибутку до загальної суми активів;
Кр - рентабельність активів, обчислена як відношення прибутку від реалізації продукції до загальної суми активів;
Кп - коефіцієнт покриття як відношення ринкової вартості власного капіталу до позикового;
Кв - віддача всіх активів, тобто відношення виручки від реалізації до загальної суми активів.
Залежно від значення 2 прогнозується можливість банкрутства: до 1,81 - дуже висока; від 1,81 до 2,67 - висока; від 2,68 до 2,9 - можлива; понад 3,0 - дуже низька.
Методи дисконтування
Дисконтування - метод оцінки проектів шляхом вираження майбутніх грошових потоків через їх вартість у поточний момент часу.
Досить часто як один з основних критеріїв прийняття фінансових рішень пропонується розглядати метод чистого дисконтованого доходу ^РУ). Для прийняття фінансового рішення за допомогою розрахунку NPV потрібно: зробити поточну оцінку майбутнього результату; порівняти його з теперішніми витратами. Якщо різниця додатна, то пропоноване рішення (проект) можна вважати прийнятним з фінансового погляду. Додатне значення чистої зведеної вартості означає, що поточна вартість доходів перевищує інвестиційні витрати.
Розрахунок майбутнього фінансового результату для певного періоду часу (зведення майбутнього грошового потоку до результату цього періоду, або дисконтування) має враховувати різну вартість грошей: гроші, які отримані сьогодні, мають вищу вартість, ніж ті, що можуть бути отримані в майбутньому. "Поточні", "сьогоднішні" гроші мають вищу вартість, оскільки дають можливість отримати додатковий дохід, "заробити" на цих грошах.
Методи дисконтування
12.2. Управління інвестиційними рішеннями
Прийняття інвестиційних рішень щодо матеріальних проектів
Метод оцінки за періодом окупності інвестицій
Методи оцінки, що ґрунтуються на дисконтуванні (NPV, IRR, DPP)
Оцінки на основі внутрішньої норми рентабельності
Оцінки на основі індексу доходності (PI, profitability index)
Висновки
Розділ 13. Прийняття рішень у сфері управління персоналом