Педагогіка - Мойсеюк Н.Є. - 6. Реалізація змісту освіти в сучасній школі

Однією з сучасних тенденцій розвитку змісту освіти € його стандартизація (англ. standart - зразок, еталон, модель, які беруть за вихідні для зіставлення з ними інших подібних об'єктів). Вона спричинена необхідністю створення в країні єдиного освітнього простору, що забезпечуватиме єдиний рівень загальної освіти, яку одержує підростаюче покоління у різних типах освітніх закладів.

Під стандартам освіти розуміють систему основних показників, що є складовими державної норми освіченості. Освітній стандарт відображає суспільний ідеал, враховує можливості реальної особистості і системи освіти щодо досягнення цього ідеалу.

Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти в Україні розвиває і конкретизує такі характеристики освіти, як: зміст, рівень і форма її подання; визначає державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, гарантії держави у її досягненні. Виконання вимог державного стандарту є обов'язковим для всіх навчальних закладів, що надають загальну середню освіту. Державний стандарт затверджується Кабінетом Міністрів України і підлягає перезатвердженню раз на десять років.

Зміст загальної середньої освіти поділяється на два компоненти: державний і шкільний. Державний компонент (інваріантна частина навчального плану) визначає обов'язкові для вивчення в усіх загальноосвітніх навчальних закладах навчальні предмети, які мають забезпечити досягнення кожним випускником середньої школи мінімального обов'язкового освітнього рівня незалежно від типу навчального закладу, форми власності чи його регіональної належності Він складається з таких освітніх галузей і предметів:

мови і літератури - українська мова, українська література, мова і література національних меншин, іноземна мова, зарубіжна література;

суспільствознавство - історія України, всесвітня історія, правознавство (практ. курс), етика;

естетична культура - музичне мистецтво, образотворче мистецтво, художня культура;

математика - математика, алгебра, геометрія;

природознавство - природознавство, біологія, географія, фізика, хімія;

технології - трудове навчання, інформатика;

здоров'я і фізична культура - основи здоров'я, фізична культура.

Ці обов'язкові для вивчення предмети складають базу загальної середньої освіти, є її державним стандартом. На їх вивчення виділяється 80% навчального часу, з якого 35% відведено на вивчення суспільно-гуманітарних навчальних дисциплін, 25% - природничо-математичних, 15% - оздоровчо-трудових, 5% - на предмети естетичного циклу.

Шкільний компонент (варіативна частина навчального плану) спрямований на розширення і поглиблення змісту загальноосвітньої підготовки школярів, забезпечення їхнього індивідуального розвитку, пізнавальних інтересів і нахилів. Він передбачає години для вивчення предметів і курсів, які учні можуть обрати понад обсяг, визначений державним компонентом, а також години, відведені на необов'язкові (факультативні) заняття. Цим обсягом навчальних годин займається шкільна рада.

У практиці загальної середньої освіти використовується декілька типів навчальних планів: базовий, типовий і власне навчальний план школи.

Базовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів - це головний державний нормативний документ, який є складовою частиною державного стандарту загальної середньої освіти. Він дає цілісне уявлення про структуру змісту загальної середньої освіти через інваріантну і варіативну складові; окреслює освітні галузі та розподіл годин між ними за роками навчання; визначає максимально можливе тижневе навантаження учнів для кожного класу, встановлює кількість навчальних годин, фінансованих із бюджету. Інваріантна складова змісту є спільною для всіх загальноосвітніх навчальних закладів України і визначає її загальнодержавний компонент. Варіативну складову формує навчальний заклад, виходячи з інтересів, бажань учнів і батьків, можливостей школи.

Базовий навчальний план є основою для розробки Міністерством освіти і науки України типових навчальних планів для різних типів загальноосвітніх навчальних закладів.

Навчальний план загальноосвітньої середньої школи - це нормативний документ, який визначає структуру навчального року; перелік та розподіл обов'язкових предметів за ступенями навчання; тижневу і річну кількість годин, відведених на кожний навчальний предмет. Він враховує додаткові години на індивідуальні й групові заняття, курси за вибором, факультативи тощо. Переважно навчальні плани розробляються і затверджуються центральними органами освіти. В Україні - Міністерством освіти і науки України.

Типовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання (основна школа у структурі 12-річноі)

Освітні галузі

Навчальні предмети

Кількість годин на тиждень у

5

6

7

8

9

5-9

Мови і літератури

Українська мова

3.5

2

2

13,5

Українська література

2

2

2

2

2

10

Іноземна мова

3,5

3

3

2

2

Зарубіжна література

2

2

2

2

2

10

Суспільствознавство

Естетична культура

Історія України

1

1

1

1,5

1,5

6

Всесвітня історія

1

1

1

І

1

4

Правознавство (практичний курс)

-

-

-

-

І

1

Етика

1

1

-

-

-

2

Музичне мистецтво

1

1

1

1

-

4

Образотворче мистецтво

І

1

1

-

-

3

Художня культура

-

-

-

-

1

1

Математика

Математика

4

4

-

-

-

8

Алгебра

-

-

2,5

2

2

6,5

Геометрія

-

1,5

2

5,5

Природознавство

Природознавство

1

1

-

-

-

2

Біологія

-

-

2

2

3

7

Географія

-

2

2

1,5

1,5

7

Фізика

-

-

1

2

2

5

Хімія

-

-

1

2

2

5

Технології -

Трудове навчання

І

1

2

2

І

7

Інформатика

-

-

.

-

І

1

Здоров'я і фізична

Основи здоров'я

І

І

1

0,5

0,5

4

культура

Фізична культура

2,5

2,5

2,5

3

3

13,5

Разом

24,5

26,5

29,5

28,5

30,5

Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні за-

2,5

2,5

1,5

5,5

3,5

15,5

I ранично доігустиме навчальне навантаження на учня

24

25

26

27

28

130

Всього (без урахування поділу класів па групи)

27

29

31

34

34

155

Типовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання (старша школа (безпрофільна) у структурі 12-річної)

Кількість годин на тиждень у класах

Навчальні предмети

10

11

12

Українська мова

2

2

2

Українська література

2

2

2

Іноземна мова

3

3

3

Зарубіжна література

2

2

л

Історія України

1

1

2

Всесвітня історія

1

1

1

Громадянська освіта:

правознавство економіка

людина і світ

2

1

І

Всесвітня історія

1

1

1

Художня культура

1

і

Алгебра

2

2

л$

Геометрія

2

->

2

Астрономія

1

Біологія

1.5

2

1

Географія

1.5

1

Фізика

3

2

3

Хімія

1

2

1

Людина і природа

1

Технології

2

і

Інформатика

1

І

2

Креслення

Фізична культура

o)

2

Захист Вітчизни

1.5

1.5

Разом

31,5

30.5

28

Додатковий час на поглиблене

2.5

2.5

5

Гранично допустиме навантаження на учня

ЗО

30

30

Всього (без урахування поділу класу на групи)

34

33

33

Типовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання

(старша школа у структурі 12-річної) Природничо - математичний напрям

Типовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання (старша школа у структурі 12-річної) Суспільно-гуманітарннй напрям

До кожного навчального предмета розробляється навчальна програма. Навчальна програма - це нормативний документ, в якому визначається зміст навчального матеріалу із виділенням розділів, тем і орієнтовної кількості годин на їхнє вивчення.

У програмі усі компоненти змісту навчання відображаються повно і конкретно. Повнота передбачає включення до програми з урахуванням специфіки предмета знань, умінь, способів дій, досвіду творчої діяльності. Конкретність програми виявляється у відображенні змісту освіти в єдності з процесом навчання: вона містить короткі вказівки на те, шо, в якій послідовності і як має вивчатися, скільки навчальних годин.

Начальна програма має таку структуру: І) пояснювальна записка, де викладено цілі навчання з даного предмета, ознаки процесу (організація навчання кожного класу); 2) зміст навчального матеріалу, поділений на розділи і теми із зазначеною кількістю годин на кожну; 3) обсяг знань, умінь і навичок з даного предмета для учнів кожного класу; 4) перелік наочних посібників і літератури для учнів, методичної літератури для вчителів; 5) критерії оцінювання навчальних досягнень учнів.

Відповідно до змін у соціальному житті, науково-методичного прогресу і нових методичних знахідок навчальні програми модернізуються. Так, наприкінці 80-х років XX століття програми з української та російської літератур поповнилися іменами і творами незаслужено забутих прозаїків і поетів, розширилося коло сучасних авторів. Через необхідність загального екологічного навчання і виховання значно змінено програму з географії. Програма з математики повернута на так звану класичну основу алгебри і геометрії. Внесенням змін до програм займаються авторитетні комісії, що утворюються при Інституті системних досліджень освіти України і мають у своєму складі провідних учених з різних галузей знань.

Побудова матеріалу в програмах загальноосвітньої школи може бути лінійною, концентричною, спіральною і змішаною. Суть лінійної побудови полягає в тому, що відповідно до дидактичного принципу систематичності і послідовності і правила переходу в навчанні від простого до складного, матеріал для вивчення розташовується послідовно і систематично, з посту-

повим ускладненням, мовби висхідною лінією, причому новий матеріал викладається на основі вже відомо й у тісному зв'язку з ним. Цей спосіб забезпечує суттєву економію часу, запобігає перевантаженню учнів.

При концентричному способі одні і ті ж розділи програми повторно вивчаються на різних ступенях навчання, причому їх зміст поступово розширюється і поглиблюється. Недоліком такого способу є уповільнення темпів шкільного навчання внаслідок кількаразового повторення того ж самого матеріалу.

Спіралеподібна структура побудови програм з кожного предмета, який входить до освітньої галузі, передбачає поділ навчального матеріалу на блоки, число яких має збігатися з кількістю років вивчення освітньої галузі. Зміст тем у блоках певною мірою тотожний, але з кожним роком вимоги до навчання стають все складнішими. Спіралеподібна структура викладання навчального матеріалу є головним механізмом індивідуалізації навчання.

Неодноразове повернення до пройденого матеріалу дозволяє кожному учневі з перших років навчання вчитися у тому темпі і в тому обсязі, який відповідає його індивідуальним можливостям. Розгляд одних і тих же проблем щоразу на складнішому рівні протягом поточного року і наступних років дозволяє вчителю повернутися до пройденої теми ще не раз і заповнити прогалини у знаннях учнів.

Зміст освіти детально розкривається в навчальній літературі. До неї належать: підручники, навчальні посібники, довідники, книги для додаткового читання, атласи, карти, збірники задач і вправ тощо. Підручник - основна навчальна книга, яка складається відповідно до програми. Він повинен бути одночасно стабільним, тобто мати стійку основу, і мобільним - таким, що забезпечує можливість введення нових знань без порушення основної конструкції. Цю вимогу реалізує блокова конструкція підручника, що передбачає вставки, які розширюють блоки. Підручник для школярів повинен бути по можливості цікавим, коротким, доступним, добре ілюстрованим, естетично оформленим. В економічно розвинутих країнах видаються альтернативні (лат. alter - один із двох) підручники, що дає змогу вчителям та учням обирати кращі.

Крім підручників, зміст освіти розкривається у навчальних посібниках. їх особливістю є те, що наявний в них матеріал розширює межі підручника, містить додаткові і довідкові відомості. В якості навчальних посібників у школах використовуються хрестоматії, збірники задач і вправ, набори історичних і географічних карт, таблиці, програмовані засоби тощо.

Тема 8. Процес навчання
1. Суть процесу навчання
2. Процес навчання як система
3. Ціль і завдання процесу навчання (цільовий компонент)
4. Стимулювання і мотивування процесу навчання (стимуляційно-мотиваційний компонент)
5. Зміст навчального процесу (змістовий компонент)
6. Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів (операційно-діяльнісний компонент)
7. Контроль і регулювання навчально-пізнавальної діяльності учнів (контрольно-регулювальний компонент)
8. Оцінка і самооцінка результатів навчального процесу (оцінно-результативний компонент)
9. Діяльність учителя й учня у різних видах навчання
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru