Історія економічних учень у запитаннях і відповідях - Мазурок П.П. - 22. Прокоментуйте вираз "справедливий розподіл є проявом "гармонії інтересів" за Г.Ч. Кері

Теорія Кері базується на думці, що суспільний поділ праці потребує якнайтіснішого єднання всіх членів суспільства, і не індивідуальний, а саме загальносуспільний інтерес має стати визначальним.

Теорія Кері є оригінальною, оскільки факти, які він аналізує, характерні лише для Америки. Відтак його економічні погляди були меншою мірою космополітичними, ніж у європейських економістів, чиї погляди він поділяв. Дослідження закономірностей розвитку національного господарства й аналіз продуктивних сил суспільства забезпечили йому визнання німецької національної школи, яка вважала предметом політичної економії національне господарство. Згодом Кері використає ці ідеї.

Поєднавши дві тези - про пріоритет суспільних інтересів та продуктивну силу суспільства, науковець формулює теорію "гармонії інтересів". Він наголошує на тому, що капіталізм створює умови для всебічного розвитку суспільства: виробництво розширюється, продуктивність праці й доходи зростають, розвивається ринок. Багатство суспільства стає основою для зростання добробуту кожного його члена. Тому праця та інтереси кожного мають бути підпорядковані загальній меті - розвитку суспільного виробництва.

22. Прокоментуйте вираз "справедливий розподіл є проявом "гармонії інтересів" за Г.Ч. Кері

Проявом гармонії інтересів є справедливий розподіл, який враховує внесок кожного у виробництво. Цей природний закон притаманний капіталізмові й регулює відносини обміну та споживання.

Кері належить пріоритет відкриття так званого закону зростання частки продукту, виробленого робітниками, у національному продукті, відповідно до якого зростання продуктивності праці призводить до знецінення колишніх зусиль, оскільки сила природного опору зменшується, а нові, асоційовані зусилля (мається на увазі зростання суспільного характеру праці) посилюють свій вплив. Переоцінюється внесок капіталістів у виробництво, і їх відносна частка на момент розподілу зменшується. Це спричиняє зниження норми прибутку, хоча й не зменшує абсолютних розмірів доходу власників капіталів. Водночас доходи робітників зростають як абсолютно, так і відносно.

Він використовує свою теорію "гармонії інтересів" для оцінки внеску праці та капіталу в суспільний розвиток. Кері вважав працю та капітал однаковими претендентами на створене ними багатство. Дбаючи про власні цілі, капіталісти змушені поліпшувати умови виробництва і становище робітничого класу. їхній власний внесок оцінюється з позиції падіння корисності капіталу та зростання розмірів заощадженої на його виробництво праці. Цінність праці при цьому зростає, тому в процесі розподілу зростає частка робітників.

З цих самих позицій Кері пояснює доходи землевласника, який у нього виступає як капіталіст. Внесок землевласника у виробництво - це земля, вартість якої становить меншу частину витрат виробництва, що з часом зменшуватимуться ще більше, тому зменшення частки землевласника в національному доході є об'єктивно зумовленим.

23. Прокоментуйте погляди Г.Ч. Кері щодо міжнародної торгівлі

Теорія "гармонії інтересів" Кері не вичерпується проблемою внутрішнього суспільного поєднання економічних інтересів. Кері вважає, що для прогресивного розвитку важливо врахувати всі чинники, які можуть впливати на стан національної економіки. Одним із них є зовнішня торгівля, яка стимулює або стримує виробництво залежно від тієї політики, яку проводить держава.

На його думку, невтручання держави в міжнародні відносини під гаслом міжнародного поділу праці може призвести національну економіку (ідеться конкретно про Сполучені Штати Америки) до промислової залежності, перетворити країну на постачальника сировини для розквіту якоїсь іншої нації. Суспільство має розвиватися за принципом замкненої виробничої асоціації, у межах якої виробляються всі види продукції і, тим самим, готуються ринки для них.

Протекціонізм, на думку Кері, сприяє раціональному розміщенню виробництв, організації центрів, де найкраще поєднуються індустрія та сільське господарство, тим самим забезпечуються ринки збуту продуктів виробництва і зменшуються витрати на транспортування. Він стверджує, що внутрішня конкуренція забезпечить зростання заробітної плати. Та головний його аргумент - це можливість зберегти для виробника внутрішній ринок за рахунок автономізації економіки.

Література

1.Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе. - М, 1994.- Гл. 5,6.

2. Економічна енциклопедія: У 3 т. - К.: Академія; Т.: ТАНГ, 2001.

3. Історія економічних вчень: Підручник / Л.Я. Корнійчук, И.О. Татаренкотаін. - К., 2001. - Розд. IV.

4. Ковальчук ВМ., Сарай MJ. Економічна думка минулого і сьогодення: Навч. посіб. - Т., 2000. - Гл. 9,10,13,14.

5. Леоненко ПМ., Юхименко TIJ. Історія економічних учень: Навч. посіб. - К.: Знання-Прес, 2000. - Ч. II. - 4.6,4.7.

6. Майбурд Е.М. Введение в историю экономической мысли. От пророков до профессоров. - М., 1996. - Гл. 15,16.

7.Ядгоров Я.С. История экономических учений. - М., 1999. - Тема 7. - Парагр. 2,3; Тема 8. - Парагр. 11.

23. Прокоментуйте погляди Г.Ч. Кері щодо міжнародної торгівлі
Тема 5. КРИТИЧНИЙ НАПРЯМ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ. ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛІСТИЧНИХ ІДЕЙ. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ СОЦІАЛІСТІВ-УТОПІСТІВ
5.1. С. Сісмонді - родоначальник економічного романтизму
5.2. Економічна концепція П.Ж. Прудона
5.3. Економічні погляди К. Родбертуса
5.4. Економічна програма Ф. Лассаля
5.5. Економічні вчення соціалістів-утопістів
5.5.1. Економічні погляди К.А. Сен-Симона
5.5.2. Економічні погляди Ш. Фур'є
5.5.3. Економічні погляди Р. Оуена
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru