Державний кордон України становить собою лінію, яка визначає межі сухопутної і водної території країни, а також повітряний простір над нею.
Законом України від 4 листопада 1991 року "Про державний кордон України" встановлені види, режим і правила охорони державного кордону. Відповідно до цього Закону розрізняють два види охорони державного кордону - політичний і санітарний.
Основними завданнями охорони державного кордону є забезпечення встановленого режиму державного кордону і прикордонного режиму.
Режим державного кордону - це встановлений законодавством порядок перетинання державного кордону України. Всі особи, їх транспортні засоби, вантажі та інше майно, що перетинають державний кордон, підлягають прикордонному і митному контролю. У відповідних випадках здійснюються також санітарно-карантинний, ветеринарний і фітосанітарний контроль, контроль за вивезенням з території України культурних цінностей та інший контроль.
З метою забезпечення режиму державного кордону в прикордонній смузі встановлюється прикордонний режим - регламентує правила в'їзду, тимчасового перебування, проживання, пересування, провадження робіт, обліку та тримання на пристанях суден, їх плавання у внутрішніх водах. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм, до неї не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.
Безпосередньо функції охорони державного кордону здійснюють Прикордонні війська України. Відповідно до Закону України від 4 листопада 1991 року "Про Прикордонні війська України", їх головним завданням є забезпечення недоторканності державного кордону, а також охорона екологічної зони України;
Центральним органом управління Прикордонних військ України є Державний комітет у справах охорони державного кордону України, Положення про який затверджене Указом Президента України від 14 вересня 2000 року Голова комітету є Командувачем Прикордонних військ України.
Прикордонні війська України зобов'язані:
* припиняти будь-які спроби незаконного перетинання кордону;
* відбивати вторгнення озброєних формувань;
* забезпечувати виконання зобов'язань, що виникають із міжнародних договорів;'
* здійснювати спільні заходи з органами Служби безпеки, внутрішніх справ, митної, санітарної служб та ін.
Прикордонні війська України мають право:
* розташовувати прикордонні наряди, пересуватися при виконанні службових обов'язків будь-якими ділянками місцевості; вести дізнання в справах про порушення державного кордону, проводити оперативно-розшукову діяльність;
* здійснювати адміністративне затримання осіб, які порушили державний кордон;
* перевіряти у осіб, які прямують через державний кордон, документи на право в'їзду або виїзду з країни; здійснювати самостійно або разом із митними установами огляд вантажів та іншого майна;
* вилучати заборонені до ввезення в країну або вивезення з країни предмети, а також предмети контрабанди.
Санітарна охорона кордону України здійснюється з метою запобігання занесенню небезпечних інфекційних хвороб з-за кордону на територію України і за межі України (за кордон). Організація і порядок санітарної охорони кордону регулюються Законом України від 24 лютого 1994 року "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення".
Здійснення санітарної охорони кордону покладено на Державну санітарно-епідеміологічну службу України. Цієї самої меті слугує ветеринарна охорона кордону.
Санітарна охорона кордону:
* медичний огляд та ізоляція хворих;
* санітарний огляд вантажів і майна;
* заборона в'їзду і виїзду особам, що страждають на інфекційні захворювання, та ін.
* заборона ввезення і вивезення заразних тварин, птиці, їх ветеринарний огляд, оголошення карантину та ін.
Служба в органах внутрішніх справ
Державний нагляд за безпекою дорожнього руху
Внутрішні війська
4. Управління закордонними справами
5. Управління юстицією
Органи юстиції та адвокатура
Тема №17. Управління соціально-культурною сферою
1. Управління освітою
Управління освітніми закладами