Вивчивши цю тему, ви повинні знати:
- які документи необхідно подати до органу ДАІ для отримання реєстрації автотранспортного засобу;
- які податки і збори сплачують під час реєстрації автотранспортного засобу;
- особливості відображення в бухгалтерському фінансовому обліку операцій придбання автотранспортних засобів;
- особливості відображення в бухгалтерському фінансовому обліку операцій вибуття автотранспортних засобів;
- порядок відображення операцій руху транспортних засобів у реєстрах обліку та формах фінансової звітності;
- порядок розрахунку та облік амортизації транспортних засобів у бухгалтерському (фінансовому) та податковому обліку.
На основі набутих знань ви повинні вміти:
- нараховувати податки, які сплачують під час реєстрації транспортних засобів в органах ДАІ;
- відображати в реєстрах обліку операції придбання, передачі та списання автотранспортних засобів;
- відображати в формах фінансової звітності операції руху автотранспортних засобів та їх амортизації;
- розраховувати і відображати амортизацію в податковому обліку.
План
2.1. Документальне оформлення державної реєстрації транспортних засобів.
2.2. Податки і збори під час реєстрації транспортних засобів.
2.3. Облік придбання автотранспортних засобів.
2.3.1. Придбання за кошти.
2.3.2. Безоплатне одержання автомобілів.
2.3.3. Внесок авто до статутного капіталу.
2.3.4. Придбання автотранспорту за бартером.
2.3.5. Придбання автомобіля, що був в експлуатації.
2 3 6. Купівля автомобіля на запасні частини.
2.4. Облік вибуття автомобіля з підприємства.
2.4.1. Продаж автомобіля.
2.4.2. Вибуття автомобіля внаслідок крадіжки.
2.5. Відображення транспортних засобів в реєстрах обліку та формах звітності.
2.6. Розрахунок та облік амортизації автотранспортних засобів.
2.6.1. Відображення амортизації у фінансовому обліку.
2.6.2. Податковий облік основних засобів та їх амортизації.
Основним об'єктом обліку в системі автотранспортних організацій є автомобіль або інший транспортний засіб (автобус, таксобус).
Відповідно до чинного порядку, забороняється експлуатувати автотранспортний засіб без його реєстрації в органах ДАІ. Тому без держреєстрації і видачі реєстраційних номерів не можна ввести автомобіль в експлуатацію.
2.1. Документальне оформлення державної реєстрації транспортних засобів
В Україні встановлено порядок, згідно з яким автотранспортні засоби наземного пересування підлягають реєстрації в уповноваженому державному органі - державній автомобільної інспекції (ДАІ).
Відповідно до статті 34 Закону № 3353, установлено, що: "Державній реєстрації й обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи і мотоколяски".
Правила державної реєстрації й обліку зазначених автотранспортних засобів затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. за № 1388 (надалі - Правила реєстрації).
Однією з цілей реєстрації є визначення бази оподаткування для сплати податку з транспортних засобів і збору за забруднення навколишнього середовища.
Реєструванню підлягають як автомобілі, придбані на території України, так і завезені з-за кордону. Зареєструвати автомобіль потрібно протягом 10 діб після придбання чи митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України (п. 7 Правил реєстрації). Зазначений термін ДАІ продовжує, якщо власник транспортного засобу не може вчасно здійснити реєстрацію з поважної причини (хвороба, відрядження тощо).
Автомобіль повинен реєструвати особисто власник - фізична особа чи відповідальний працівник юридичної особи (якщо власник - юрособа ). Для реєстрації необхідні такі документи :
1. Заява (для юридичних осіб встановлено обов'язкове узгодження реєстрації в райвійськкоматі, про що робиться відповідна позначка).
2. Документ, що засвідчує особу власника чи відповідальну особу (як правило, паспорт).
3. Документи, які підтверджують правомірність придбання транспортного засобу. Такими документами можуть бути:
а) довідка-рахунок, видана суб'єктом підприємницької діяльності, що реалізував транспортний засіб (якщо автомобіль куплено в суб'єкта підприємницької діяльності, для якого їхній продаж - основна діяльність);
б) договір (якщо автомобіль придбано у фізичної особи), в тому числі угода, укладена на товарних біржах, та інші засвідчені у встановленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортний засіб;
в) копія рішення суду, засвідчена у встановленому порядку, із зазначенням юридичної чи фізичної особи, яка визнається власником транспортного засобу, марки, моделі, року випуску, а також ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів транспортного засобу;
г) довідка органу соціального захисту населення, що виділив автомобіль чи мотоколяску (для інвалідів);
д) акт прийому-передачі транспортного засобу (форма встановлена в додатку № 6 до Правил реєстрації), виданий підприємством - виробником транспортного засобу - із зазначенням конкретного одержувача, скріплений підписом посадової особи підприємства і печаткою.
У випадку ввезення авто з-за кордону додатково надається:
е) посвідчення митного органу про реєстрацію транспортного засобу в підрозділах ДАІ або довідка-рахунок - для фізичних осіб;
є) вантажна митна декларація - для юридичних осіб.
4. Документ, що підтверджує оцінку вартості транспортного засобу. Ціна транспортного засобу вказується в довідці-рахунку і товарній накладній постачальника.
5. Документ, який підтверджує відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін у реєстраційні документи. Таким документом є Акт технічного огляду і звірення номерів агрегатів. Його видають після техогляду.
Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) з поміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу з обліку за попереднім місцем реєстрації надається, якщо купуються автотранспортні засоби, які були в експлуатації.
У пункті 8 Правил реєстрації зазначено, що реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після сплати їхніми власниками передбачених законодавством податків, а також внесення у встановленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію і зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів і номерних знаків.
Пенсійний збір
Податок на транспортні засоби
Строк сплати податку
Інші витрати
2.3. Облік придбання автотранспортних засобів
2.3.1. Придбання за кошти
2.3.2. Безоплатне одержання автомобілів
2.3.3. Внесок авто до статутного капіталу
2.3.4. Придбання автотранспорту за бартером