Здійснення посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів допускається на основі ліцензії, що видається в порядку, встановленому законодавством. Суб'єкти виключної посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів можуть здійснювати окремі види діяльності, пов'язані з обігом цінних паперів (надання консультацій власникам цінних паперів тощо) (ст. 357 ГК України).
Ст. 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачає, що ліцензійні умови, у тому числі вимоги до розміру статутного і власного капіталу, порядку його визначення, ліквідності, кваліфікаційні вимоги до фахівців професійного учасника фондового ринку, необхідні умови договорів, які укладаються під час провадження професійної діяльності на фондовому ринку, інші вимоги та показники, що обмежують ризики професійної діяльності на фондовому ринку, встановлюються цим Законом, іншими законами України, що регулюють провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Ліцензію на здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів можуть отримати тільки юридичні особи, створені у формі господарських товариств (у тому числі акціонерних, статутний фонд яких сформовано за рахунок виключно іменних акцій).
Ліцензію на здійснення всіх або окремих видів діяльності з випуску і обігу цінних паперів може бути видано торговцям цінними паперами (крім банків), які мають сформований статутний фонд у розмірі не менше як 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на здійснення комісійної діяльності з цінними паперами - не менше як 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Статутний фонд торговця цінними паперами при його створенні повинен бути сплачений виключно за рахунок грошових коштів.
Для торговців цінними паперами (крім банків) відповідно до чинного законодавства операції з цінними паперами становлять виключний вид їх діяльності, що повинно бути відображено в установчих документах.
Для торговців цінними паперами (крім банків) встановлені такі кваліфікаційні вимоги при отриманні ліцензії: наявність не менше трьох сертифікованих у встановленому порядку фахівців (у тому числі керівні посадові особи) - для торговця цінними паперами та по два сертифікованих фахівці (у тому числі керівні посадові особи) - для кожної філії, якій надані повноваження щодо здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів.
Для торговців цінними паперами - банків кваліфікаційні вимоги при отриманні ліцензії такі: наявність не менше чотирьох сертифікованих у встановленому порядку фахівців (у тому числі керівні посадові особи) для юридичної особи та по три сертифікованих фахівці (у тому числі керівні посадові особи) - для кожної філії, якій надані повноваження щодо здійснення діяльності з випуску і обігу цінних паперів.
Для отримання ліцензії заявник - професійний учасник ринку цінних паперів - особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до органу ліцензування (у відповідне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке здійснює приймання та розгляд документів) із заявою про видачу ліцензії встановленого зразка. До заяви про видачу ліцензії додається копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника, засвідчена нотаріально або органом, який видав документ.
Згідно зі ст. 358 ГК України ліцензію на здійснення будь-якого виду посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів не може одержати торговець цінними паперами, який безпосередньо або побічно володіє майном іншого торговця цінними паперами, вартість якого перевищує розмір, встановлений законом. Торговець цінними паперами, який має ліцензію на здійснення будь-якого виду посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів, не може безпосередньо або побічно володіти майном іншого торговця цінними паперами, вартість якого перевищує розмір, встановлений законом.
Торговець цінними паперами не може здійснювати торгівлю:
- цінними паперами власного випуску;
- акціями того емітента, у якого він безпосередньо або побічно володіє майном у розмірі понад 5% статутного фонду.
28.4. Поняття фондової біржі. Законодавство, що регулює діяльність фондової біржі. Особливі умови припинення діяльності фондової біржі
28.5. Поняття аудиту. Аудиторська діяльність
28.6. Суб'єкти аудиторської діяльності: аудитор та аудиторська організація
28.7. Аудиторська палата України
ТЕМА 29. ВИКОРИСТАННЯ У ПІДПРИЄМНИЦЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВ ІНШИХ СУБ'ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ (КОМЕРЦІЙНА КОНЦЕСІЯ)
29.1. Договір комерційної концесії
29.2. Порядок укладання та зміст договору комерційної концесії. Форма і реєстрація договору комерційної концесії. Комерційна субконцесія
29.3. Права та обов'язки сторін за договором комерційної концесії. Винагорода за договором комерційної концесії
29.4. Відповідальність правоволодільця за вимогами, що висуваються до користувача