Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В.Е. - Стаття 19. Порядок утворення і ліквідації судів загальної юрисдикції

1, Суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

2. У судах загальної юрисдикції може запроваджуватися спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій справ.

В коментованій статті у розвиток основних конституційних положень (ст. 125 Конституції України) законодавець у системі судів загальної юрисдикції виділяє суди загальні і спеціалізовані.

Спеціалізація судової системи (ч. 1 ст. 125 Конституції України) як спеціальний прояв загальнотеоретичного принципу розподілу функціональних повноважень може мати зовнішні і внутрішні прояви. Відповідно до зовнішньої спеціалізації створюється відокремлена підсистема судів, які мають чітко окреслену юрисдикцію і правила розгляду справ. В Україні за цим принципом зовнішньої спеціалізації створено мережу господарських та адміністративних судів, які мають чітко визначену юрисдикцію, діють за спеціальними процесуальними правилами (Господарський процесуальний кодекс, Кодекс адміністративного судочинства). Законом передбачено можливість подальшого розвитку спеціалізованих судових підсистем у рамках судів загальної юрисдикції, що може бути зумовлено розвитком відповідних суспільних відносин. Зокрема, активно дискутуються можливості створення ювенальних судів (які будуть розглядати справи щодо неповнолітніх), земельних судів та ін.

Внутрішня спеціалізація судової діяльності реалізується у функціональному розподілі обов'язків між суддями одного суду, коли створюються спеціальні палати (окремі структурні одиниці) або виділяються окремі судді, які розглядають лише певні категорії справ, віднесених до юрисдикції даного суду. Найбільшого втілення внутрішня спеціалізація набуває в апеляційних і вищих судових інстанціях (вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України), де створюються окремі палати по розгляду певних категорій справ. Такий розподіл функціональних обов'язків у рамках одного суду спрямовано на підвищення компетентності судді при розгляді справ, що, у свою чергу, позитивно відбивається на скороченні строків і якості вирішення справ.

Стаття 19. Порядок утворення і ліквідації судів загальної юрисдикції

1. Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідовуються Президентом України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду.

2. Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.

3. Підставами для утворення чи ліквідації суду в зміна визначеної цим Законом системи судів, потреба поліпшити доступність правосуддя або зміна адміністративно-територіального устрою.

4. Кількість суддів у суді визначається Державною судовою адміністрацією України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду та в межах видатків, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

Законом України "Про судоустрій і статус суддів" визначений порядок утворення і ліквідації судів. Вказаний порядок поширюється на всі суди, окрім Конституційного Суду України і Верховного Суду України, назва і наявність яких закріплені Конституцією України (Розділ VIII ч. з ст. 124, ч. 2 ст. 125, чч. 1 і 2 ст. 128, Розділ XII). А тому їхня ліквідація можлива лише шляхом внесення змін до Конституції України.

У процедурі з утворення судів беруть участь у різних формах усі гілки державної влади: виконавча, законодавча та судова.

Суди утворюються або ліквідуються Президентом України, який видає з цього приводу відповідний указ, однак пропозиції щодо необхідності утворення чи ліквідації суду вносяться Міністром юстиції України у формі подання, яке базується на пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду.

В указі Президента України про створення суду вказуються його місцезнаходження і статус, які визначаються з урахуванням принципів територіальності та спеціалізації.

Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна адміністративно-територіального устрою, зміна визначеної законом системи судів, а також інші підстави, передбачені законом.

Кількість суддів в судах визначається Президентом України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду. Критеріями визначення необхідної кількості суддів є обсяг роботи суду, який залежить від чисельності населення території, на яку поширюється юрисдикція цього суду, її економічної характеристики, соціального складу мешканців тощо. Фактором, що обмежує кількісний склад суддів, є обсяг видатків, затверджених на поточний рік у Державному бюджеті України на утримання судів.

Після етапу утворення суду наступним є етап формування його керівного складу. Кандидатури на посади голів судів обираються, як правило, з найбільш кваліфікованих суддів, які мають великий професійний досвід, користуються авторитетом, мають організаційні здібності, високі ділові й моральні якості. Передбачений законом порядок призначення на посаду голови суду та його заступників є загальним для всіх судів, окрім Конституційного Суду України та Верховного Суду України, і визначений статтею 20 коментованого Закону.

Принцип територіальності (ч. 1 ст. 125 Конституції України), втілений у змісті коментованої статті, означає розбудову судової системи судів загальної юрисдикції відповідно до адміністративно-територіального устрою, закріпленого у ст. 133 Конституції України. Він обумовлений потребою здійснення судової влади на всій території України й доступності її для всього населення. Визначальна вимога принципу територіальності полягає в тому, що мережа судових органів має рівномірно поширюватись на всі адміністративно-територіальні одиниці України. Із цього логічно випливає, що судові округи судів відповідних рівнів повинні однаково співвідноситися з адміністративно-територіальними одиницями, на які поширюється їх юрисдикція. Цей принцип побудови судової системи забезпечує територіальне розмежування юрисдикції однорідних судів, тобто визначає мережу судового. Найбільшого значення дія принципу територіальності набуває при визначенні мережі місцевих судів, тобто судів першої інстанції, оскільки вона має бути розгалуженою, щоб забезпечити кожній особі реальну можливість дістатися до судової установи для вирішення своєї справи по суті.

Таким чином, принцип територіальності полягає:

а) у відсутності територій, на які не поширювалася 6 юрисдикція суду;

б) у територіально зручному розміщенні судів;

в) в існуванні достатньої чисельності судів і суддів на території держави. Мережі загальних і спеціалізованих судів відповідно до цього Закону визначаються Президентом України.

Так, Указом Президента України "Питання мережі господарських судів України" від 21 серпня 2010 року № 811/2010 затверджено нову мережу господарських судів України.

ТЕРИТОРІАЛЬНА ЮРИСДИКЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНИХ ГОСПОДАРСЬКИХ СУДІВ УКРАЇНИ

Найменування апеляційного господарського суду

Територіальна юрисдикція апеляційного господарського суду

Дніпропетровський апеляційний господарський Суд

Дніпропетровська, Кіровоградська області

Донецький апеляційний господарський суд

Донецька, Запорізька, Луганська області

Київський апеляційний господарський суд

Київська, Черкаська, Чернігівська області, місто Київ

Львівський апеляційний господарський суд

Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Чернівецька області

Одеський апеляційний господарський суд

Миколаївська, Одеська, Херсонська області

Рівненський апеляційний господарський суд

Вінницька, Волинська, Житомирська, Рівненська, Хмельницька області

Севастопольський апеляційний господарський суд

Автономна Республіка Крим, місто Севастополь

Харківський апеляційний господарський суд

Полтавська, Сумська, Харківська області

МЕРЕЖА ГОСПОДАРСЬКИХ СУДІВ УКРАЇНИ

Найменування господарського суду

Місцезнаходження суду

Місцеві господарські суди

Господарський суд Автономної Республіки Крим

м. Сімферополь

Господарський суд Вінницької області

м. Вінниця

Господарський суд Волинської області

м. Луцьк

Господарський суд Дніпропетровської області

м. Дніпропетровськ

Найменування господарського суду

Місцезнаходження суду

Господарський суд Донецької області

м. Донецьк

Господарський суд Житомирської області

м. Житомир

Господарський суд Закарпатської області

м. Ужгород

Господарський суд Запорізької області

м. Запоріжжя

Господарський суд Івано-Франківської області

м. Івано-Франківськ

Господарський суд Київської області

м. Київ

Господарський суд Кіровоградської області

м. Кіровоград

Господарський суд Луганської області

м. Луганськ

Господарський суд Львівської області

м. Львів

Господарський суд Миколаївської області

м. Миколаїв

Господарський суд Одеської області

м. Одеса

Господарський суд Полтавської області

м. Полтава

Господарський суд Рівненської області

м. Рівне

Господарський суд Сумської області

м. Суми

Господарський суд Тернопільської області

м. Тернопіль

Господарський суд Харківської області

м. Харків

Господарський суд Херсонської області

м. Херсон

Господарський суд Хмельницької області

м. Хмельницький

Господарський суд Черкаської області

м, Черкаси

Господарський суд Чернівецької області

м. Чернівці

Господарський суд Чернігівської області

м. Чернігів

Господарський суд міста Києва

м. Київ

Господарський суд міста Севастополя

м. Севастополь

Апеляційні господарські суди

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

м. Дніпропетровськ

Донецький апеляційний господарський

суд

м. Донецьк

Київський апеляційний господарський суд

М. Київ

Львівський апеляційний господарський

суд

м. Львів

Одеський апеляційний господарський суд

м. Одеса

Рівненський апеляційний господарський суд

м. Рівне

Севастопольський апеляційний господарський суд

м. Севастополь

Харківський апеляційний господарський суд

м. Харків

Вищий господарський суд України

м. Київ

Указом Президента України "Про утворення місцевих та апеляційних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів" від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 затверджено мережу адміністративних судів України.

ТЕРИТОРІЇ, НА ЯКІ ПОШИРЮЮТЬСЯ ПОВНОВАЖЕННЯ МІСЦЕВИХ АДМІНІСТРАТИВНИХ СУДІВ УКРАЇНИ

Найменування місцевого адміністративного суду

Територія, на яку поширюються повноваження місцевого адміністративного суду

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Автономна Республіка Крим

Вінницький окружний адміністративний суд

Вінницька область

Волинський окружний адміністративний суд

Волинська область

Дніпропетровський окружний адміністративний

суд

Дніпропетровська область

Донецький окружний адміністративний суд

Донецька область

Житомирський окружний адміністративний суд

Житомирська область

Закарпатський окружний адміністративний суд

Закарпатська область

Запорізький окружний адміністративний суд

Запорізька область

Івано-Франківський окружний адміністративний

суд

Івано-Франківська область

Київський окружний адміністративний суд

Київська область

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Кіровоградська область

Луганський окружний адміністративний суд

Луганська область

Львівський окружний адміністративний суд

Львівська область

Миколаївський окружний адміністративний суд

Миколаївська область

Одеський окружний адміністративний суд

Одеська область

Полтавський окружний адміністративний суд

Полтавська область

Рівненський окружний адміністративний суд

Рівненська область

Сумський окружний адміністративний суд

Сумська область

Тернопільський окружний адміністративний суд

Тернопільська область

Харківський окружний адміністративний суд

Харківська область

Херсонський окружний адміністративний суд

Херсонська область

Хмельницький окружний адміністративний суд

Хмельницька область

Черкаський окружний адміністративний суд

Черкаська область

Чернівецький окружний адміністративний суд

Чернівецька область

Чернігівський окружний адміністративний суд

Чернігівська область

Окружний адміністративний суд міста Києва

місто Київ

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

місто Севастополь

Території, на які поширюються повноваження апеляційних адміністративних судів України

Найменування апеляційного адміністративного сулу

Територія, на яку поширюються повноваження апеляційного адміністративного суду

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Вінницька, Хмельницька, Чернівецька області

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області

Донецький апеляційний адміністративний суд

Донецька, Луганська області

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Житомирська, Рівненська області

Київський апеляційний адміністративний суд

Київська, Черкаська, Чернігівська області, місто Київ

Львівський апеляційний адміністративний суд

Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська області

Одеський апеляційний адміністративний суд

Миколаївська, Одеська, Херсонська області

Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Автономна Республіка Крим, місто Севастополь

Харківський апеляційний адміністративний суд

Полтавська, Сумська, Харківська області

МЕРЕЖА ТА КІЛЬКІСНИЙ СКЛАД СУДДІВ АДМІНІСТРАТИВНИХ СУДІВ УКРАЇНИ

Найменування адміністративного суду

Кількість суддів

Місцезнаходження суду

Місцеві адміністративні суди

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

31

м. Сімферополь

Вінницький окружний адміністративний суд

25

м. Вінниця

Волинський окружний адміністративний суд

16

м. Луцьк

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

46

м. Дніпропетровськ

Донецький окружний адміністративний суд

61

м. Донецьк

Житомирський окружний адміністративний суд

20

м. Житомир

Закарпатський окружний адміністративний суд

14

м. Ужгород

Запорізький окружний адміністративний суд

28

м. Запоріжжя

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

22

м. Івано-Франківськ

Київський окружний адміністративний суд

22

м. Київ

Кіровоградський окружний адміністративний суд

16

м. Кіровоград

Луганський окружний адміністративний суд

37

м. Луганськ

Львівський окружний адміністративний суд

31

м. Львів

Миколаївський окружний адміністративний суд

16

м. Миколаїв

Одеський окружний адміністративний суд

31

м. Одеса

Полтавський окружний адміністративний суд

22

м. Полтава

Найменування адміністративного суду

Кількість суддів

Місцезнаходження суду

Рівненський окружний адміністративний суд

16

м. Рівне

Сумський окружний адміністративний суд

16

м. Суми

Тернопільський окружний адміністративний суд

16

м. Тернопіль

Харківський окружний адміністративний суд

40

м. Харків

Херсонський окружний адміністративний суд

16

м. Херсон

Хмельницький окружний адміністративний суд

19

м. Хмельницький

Черкаський окружний адміністративний суд

19

м. Черкаси

Чернівецький окружний адміністративний суд

13

м. Чернівці

Чернігівський окружний адміністративний суд

16

м. Чернігів

Окружний адміністративний суд міста Києва

49

м. Київ

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

14

м. Севастополь

Апеляційні адміністративні суди

Вінницький апеляційний адміністративний суд

42

м. Вінниця

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

53

м. Дніпропетровськ

Донецький апеляційний адміністративний суд

48

м. Донецьк

Житомирський апеляційний адміністративний суд

38

м. Житомир

Київський апеляційний адміністративний суд

58

м. Київ

Львівський апеляційний адміністративний суд

61

м. Львів

Одеський апеляційний адміністративний суд

37

м. Одеса

Севастопольський апеляційний адміністративний суд

22

М.Севастополь

Харківський апеляційний адміністративний суд

43

м. Харків

Разом:

1074

Стаття 20. Порядок призначення суддів на адміністративні посади
Глава 2. Місцеві суди
Стаття 21. Види і склад місцевих судів
Стаття 22. Повноваження місцевого суду
Стаття 23. Суддя місцевого суду
Стаття 24. Голова місцевого суду
Стаття 25. Заступник голови місцевого суду
Глава 3. Апеляційні суди
Стаття 26. Види і склад апеляційних судів
Стаття 27. Повноваження апеляційного суду
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru