Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В.Е. - Стаття 26. Види і склад апеляційних судів

Стаття 26. Види і склад апеляційних судів

1. У системі судів загальної юрисдикції діють апеляційні суди як суди апеляційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення.

2. Апеляційними судами з розгляду цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення е: апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим.

3. Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються в апеляційних округах відповідно до указу Президента України.

4. До складу апеляційного суду входять судді, які мають стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років, з числа яких призначаються голова суду та його заступники. В апеляційному суді, кількість суддів в якому перевищує тридцять п'ять, може бути призначено не більше трьох заступників голови суду.

5. У складі апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ у межах відповідної судової юрисдикції. Судову палату очолює секретар судової палати, який призначається з числа суддів цього суду. Рішення про утворення судової палати, її склад, а також про призначення секретаря судової палати приймаються зборами суддів апеляційного суду за пропозицією голови суду. Секретар судової палати організовує роботу відповідної палати, контролює здійснення аналізу та узагальнення судової практики у справах, віднесених до компетенції палати, інформує збори суддів апеляційного суду про діяльність судової палати.

Апеляція (від лат. - звернення, скарга) - основний засіб оскарження судових рішень, які не набрали чинності, до суду вищої інстанції (апеляційного суду) з метою перевірки їх законності та обґрунтованості. Інститут апеляції відомий в Україні з давнини. Апеляція набула законодавчого закріплення ще у Статуті цивільного судочинства Російської імперії (1864 р.). Застосовувалася деякий час у судочинстві України. У радянський період інститут апеляції припинив своє існування. Відновлений згідно з Конституцією України (ст. 125) і передбачений статтею, що коментується, та процесуальним законодавством. В системі судів загальної юрисдикції України функціонують загальні і спеціалізовані апеляційні суди.

Апеляційний загальний суд діє у АРК, у кожній області, містах Києві і Севастополі.

До апеляційних спеціалізованих судів належать апеляційні господарські суди і апеляційні адміністративні суди в апеляційних округах.

До складу апеляційних судів входять голова суду, заступники голови суду (у кількості не більше трьох) і судді, як правило обрані Верховною Радою України безстроково після перебування в суді першої ланки не менше п'яти років. Проте не виключена можливість призначення суддею апеляційного суду за Указом Президента України в межах першого п'ятирічного строку після перебування на суддівській посаді у суді першої ланки не менше трьох років.

Кількість суддів у апеляційному суді визначається Президентом України.

Апеляційні суди є внутрішньо структурованими. На відміну від місцевих судів, де внутрішня структурованість (спеціалізація) залежить від можливостей кожного суду окремо, структурованість апеляційних судів не тільки закріплена в законі, ним визначений і порядок утворення цих структур.

В апеляційних судах утворюються судові палати. їх кількість залежить від виду апеляційного суду. Зокрема, в апеляційних судах областей функціонують традиційно дві палати: судова палата у цивільних справах та судова палата у кримінальних справах. Натомість в апеляційному господарському суді можуть утворюватись судові палати з розгляду окремих категорій справ.

Так, наприклад, у Харківському апеляційному господарському суді, кількість суддів котрого досить значна, утворено три судові палати з розгляду окремих категорій справ:

- по спорах за участі податкових та інших контролюючих органів;

- по справах про банкрутство;

- по спорах, пов'язаних з укладанням, зміною, виконанням договорів.

Рішення про утворення судової палати, її склад, а також про призначення секретаря судової палати приймаються зборами суддів апеляційного суду за пропозицією голови суду.

Таким чином, апеляційні суди є другим рівнем (ланкою) в системі судів загальної юрисдикції, які призначені реалізувати конституційний принцип щодо забезпечення апеляційного оскарження рішень суду. В Україні діють загальні та спеціалізовані апеляційні суди.

Судові округи (територія, на яку поширюється юрисдикція суду) в загальних і спеціалізованих апеляційних судах не співпадають. Окрім того, в підсистемі загальних судів назва суду і межі судового округу визначені законом. Щодо спеціалізованих судів, то вирішення вказаного питання віднесено до компетенції Президента України.

Так, закон визначив, що апеляційними загальними судами є: апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим.

Апеляційними спеціалізованими судами є апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються в апеляційних округах відповідно до указів Президента України.

Вказаний порядок повністю відповідає Конституції України, яка наділяє Президента України повноваженнями з утворення судів. Однак оскільки в системі загальних судів (на відміну від спеціалізованих) завжди існували три ланки, закон зберіг їхній перелік, лише наділивши їх іншими повноваженнями. В системі спеціалізованих (спочатку в господарських, а потім і в адміністративних) судів вказану ланку потрібно було створювати вперше. На момент прийняття Закону України "Про судоустрій і статус суддів" цієї ланки в господарських судах не існувало.

Визначення місцезнаходження апеляційного суду, меж судового округу, який має охоплювати декілька областей, потребує ретельного вивчення і, за необхідності, швидкого виправлення недоліків з метою забезпечення оптимальності функціонування суду.

Указом Президента України "Про Мережу та кількісний склад суддів апеляційних судів" від 20 серпня 2001 року № 642/2001 (з наступними змінами) затверджено діючу на сьогодні Мережу та кількісний склад суддів апеляційних судів в Україні.

МЕРЕЖА ТА КІЛЬКІСНИЙ СКЛАД СУДДІВ АПЕЛЯЦІЙНИХ СУДІВ

Найменування апеляційного суду

Кількість суддів

Місцезнаходження суду

1.

Апеляційний суд Автономної Республіки Крим

91

м. Сімферополь та м. Феодосія

2.

Апеляційний суд Вінницької області

57

м. Вінниця

3.

Апеляційний суд Волинської області

38

м. Луцьк

4.

Апеляційний суд Дніпропетровської області

115

м. Дніпропетровськ та м. Кривий Ріг

5.

Апеляційний суд Донецької області

136

м. Донецьк

м. Маріуполь та

м. Артемівськ

6.

Апеляційний суд Житомирської області

49

м. Житомир

7.

Апеляційний суд Закарпатської області

36

м. Ужгород

8.

Апеляційний суд Запорізької області

71

м. Запоріжжя

9.

Апеляційний суд Івано-Франківської області

51

м. Івано-Франківськ

10.

---

Апеляційний суд Київської області

67

м. Київ

11.

Апеляційний суд Кіровоградської області

54

м. Кіровоград

12.

Апеляційний суд Луганської області

88

м. Луганськ

13.

Апеляційний суд Львівської області

66

м. Львів

14.

Апеляційний суд Миколаївської області

57

м. Миколаїв

15.

Апеляційний суд Одеської області

85

м. Одеса

16.

Апеляційний суд Полтавської області

59

м. Полтава

17.

Апеляційний суд Рівненської області

33

м. Рівне

18.

Апеляційний суд Сумської області

47

м. Суми

19.

Апеляційний суд Тернопільської області

49

м. Тернопіль

20.

Апеляційний суд Харківської області

94

м. Харків

21,

Апеляційний суд Херсонської області

56

м. Херсон

22.

Апеляційний суд Хмельницької області

52

м. Хмельницький

23.

Апеляційний суд Черкаської області

46

м. Черкаси

24.

Апеляційний суд Чернівецької області

38

м. Чернівці

25.

Апеляційний суд Чернігівської області

52

м. Чернігів

26.

Апеляційний суд міста Києва

104

м. Київ

27.

Апеляційний суд міста Севастополя

22

м. Севастополь

Усього

1713

Стаття 27. Повноваження апеляційного суду
Стаття 28. Суддя апеляційного суду
Стаття 29. Голова апеляційного суду
Стаття 30. Заступники голови апеляційного суду
Глава 4. Вищі спеціалізовані суди
Стаття 31. Види і склад вищих спеціалізованих судів
Стаття 32. Повноваження вищого спеціалізованого суду
Стаття 33. Суддя вищого спеціалізованого суду
Стаття 34. Голова вищого спеціалізованого суду
Стаття 35. Заступники голови вищого спеціалізованого суду
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru