Кримінальний процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар - Тацій В.Я. - Стаття 186. Строки розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу

1. Якщо після подання клопотання про застосування запобіжного заходу прокурору стали відомі обставини, що виключають обґрунтовану підозру у вчиненні особою кримінального правопорушення, він зобов'язаний відкликати клопотання про застосування запобіжного заходу та відкликати дозвіл на затримання, якщо такий дозвіл був отриманий.

2. Якщо після подання клопотання про застосування запобіжного заходу слідчому, прокурору стали відомі інші обставини, що можуть вплинути на вирішення судом питання про застосування запобіжного заходу, він зобов'язаний доповнити або змінити клопотання, або замінити його новим клопотанням.

1. Момент подання до суду клопотання про обрання запобіжного заходу не обмежує слідчого, прокурора у можливості його відкликання, зміни або доповнення.

Так, зокрема, підставою для відкликання клопотання про обрання запобіжного заходу є наявність обставин, які спростовують повідомлену раніше підозру у вчиненні кримінального правопорушення або свідчать про необхідність її заміни. Причому зробити це прокурор повинен у найкоротший строк (невідкладно) після того, як йому стануть відомі ці обставини. У такому випадку фактично виключається одна із передбачених ст. 177 КПК підстав до застосування запобіжного заходу - наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення й відповідно застосування до такої особи заходів забезпечення кримінального провадження розглядатиметься як порушення її конституційних прав та свобод.

Разом із клопотанням прокурор повинен відкликати також і дозвіл на затримання, за умови, якщо він вже був наданий слідчим суддею, судом.

У разі виявлення обставин, які можуть певним чином вплинути на характер повідомленої підозри, без ознак повного її спростування, законодавцем передбачена можливість зміни та доповнення клопотання про обрання запобіжного заходу, або й навіть заміни його новим. Такі процесуальні повноваження закріплені за прокурором та слідчим.

2. Встановивши при провадженні розслідування відомості, які, наприклад, обтяжують винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, а також свідчать про негативне ставлення до виконання обов'язків, покладених КПК на підозрюваного, обвинуваченого у зв'язку з обранням стосовно них запобіжних заходів, слідчий, прокурор зобов'язаний доповнити/змінити клопотання (при його розгляді слідчим суддею, судом) про обрання запобіжного заходу або внести нове клопотання про обрання тримання під вартою.

Стаття 186. Строки розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу

1. Клопотання про застосування або зміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.

1. У коментованій статті законодавцем встановлюється правило невідкладного розгляду слідчим суддею, судом клопотання про застосування певного запобіжного заходу. Однак слід звернути увагу на винятки з цього правила.

У першому випадку слідчий суддя, суд орієнтується на момент затримання, тобто коли особа силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою. У зв'язку із цим та керуючись частинами 2 та 5 ст. 115 КПК, якщо особу затримали о 15 год 21 вересня, то рішення про застосування запобіжного заходу повинно бути прийняте не пізніше 14 год 59 хв 24 вересня.

Якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, то строк у 72 години починає спливати з моменту, коли клопотання прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, надійде до суду і буде зареєстровано у канцелярії. Момент реєстрації і буде моментом початку 72-годинного строку.

Новелою цього КПК є закріплення за стороною захисту можливості вносити клопотання про обрання запобіжного заходу, що обґрунтовує задекларований принцип змагальності у кримінальному провадженні. Момент початку спливу 72-годинного строку буде збігатися з моментом реєстрації відповідного клопотання у канцелярії суду, до компетенції якого віднесено прийняття зазначених процесуальних рішень.

Стаття 187. Забезпечення прибуття особи для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу
Стаття 188. Клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу
Стаття 189. Розгляд клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу
Стаття 190. Ухвала про дозвіл на затриманий з метою приводу
Стаття 191. Дії уповноважених службових осіб після затримання на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання
Стаття 192. Подання клопотання про застосування запобіжного заходу після затримання особи без ухвали про дозвіл на затримання
Стаття 193. Порядок розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу
Стаття 194. Застосування запобіжного заходу
Стаття 195. Застосування електронних засобів контролю
Стаття 196. Ухвала про застосування запобіжних заходів
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru