Банківські операції - Коцовська P.P. - 2.2.5. Порядок відкриття кореспондентських рахунків в установах банків

Кореспондентський рахунок – це рахунок одного банку, відкритий в іншому банку для здійснення взаємних розрахунків. Для банку кореспондентський рахунок виконує ту ж функцію, що й поточний рахунок для суб'єкта господарювання. Кореспондентський рахунок відкриває територіальне управління НБУ за місцезнаходженням банку (його юридичною адресою). Рахунок відкривають за умови правильно оформлених документів і на підставі укладеного договору про кореспондентський рахунок у Національному банку України.

Для відкриття рахунку керівник банку та головний бухгалтер або уповноважена особа подають до територіального управління такі документи:

- заяву про відкриття рахунку;

- копію статуту банку;

- копію документа, що підтверджує взяття на податковий облік;

- копію документа, що підтверджує реєстрацію банку в Пенсійному фонді України;

- копію довідки про внесення банку до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

- картку із зразками підписів та відбитком печатки, засвідчених нотаріально.

Усі копії документів повинні бути засвідчені нотаріально або органом, що видає цей документ, або територіальним управлінням.

Дата відкриття кореспондентського рахунку зазначається в заяві та у книзі відкритих рахунків територіальним управлінням НБУ.

У разі реорганізації банку шляхом перетворення, зміни форм власності, найменування, зміни місцезнаходження банку та обслуговуючого територіального управління здійснюється переоформлення кореспондентського рахунку з поданням тих самих документів, що й під час відкриття рахунку, при цьому номер кореспондентського рахунку та код банку можуть залишатися без змін.

Наявність коррахунків створює можливість здійснення електронного міжбанківського переказу коштів.

Підставою для закриття кореспондентського рахунку банку є розірвання договору. Під час закриття рахунку залишок грошей за ним має бути перерахованим на рахунок, визначений його власником. У такому разі в заяві та в книзі відкритих рахунків проставляється дата закриття рахунку і протягом трьох робочих днів з дня закриття рахунку, включаючи день закриття, територіальне управління зобов'язане повідомити про закриття рахунку у відповідний орган державної податкової служби.

Кореспондентський рахунок банк може відкрити іншому банку-кореспонденту. Для оформлення відкриття кореспондентського рахунку банк-кореспондент подає банку заяву та інші документи згідно із законодавством України і договором, який укладається між сторонами, де вказані реквізити сторін, умови відкриття і закриття рахунку, види послуг, що надаються банком, обов'язки сторін, відповідальність за їх невиконання, умови припинення дії договору тощо. Тут слід виділити два типи кореспондентських рахунків:

- кореспондентський рахунок нашого банку, відкритий в іншому банку, називається рахунок "Ностро";

- кореспондентський рахунок іншого банку, відкритий у нашому банку, називається рахунок "Лоро".

За своїм характером рахунок "Ностро" - активний, а рахунок "Лоро" - пасивний. Ці рахунки можуть відкриватися як на взаємній основі, так і в односторонньому порядку. Рахунок "Ностро", відкритий на балансі одного банку, виступає як рахунок "Лоро" на балансі банку-кореспондента. Вирішальними і головними є записи за рахунком "Лоро", оскільки вони забезпечують своєчасність платежу.

Операції за рахунком "Ностро" здійснюються за методом дзеркальної бухгалтерії. На рахунках "Ностро" відображаються кошти банку, які депоновані в іншому українському або зарубіжному банку-кореспонденті. За рахунок цих коштів виконуються платежі на користь клієнтів банків-кореспондентів. Усі платежі з рахунків "Ностро" проводяться тільки з дозволу банку, якому відкритий цей рахунок. Зарахування грошових коштів на рахунки "Ностро" здійснюють банки-кореспонденти самостійно.

На рахунках "Лоро" відображаються грошові кошти, що належать банку, якому відкритий цей рахунок. Зарахування коштів на рахунок "Лоро" проводиться самостійно з повідомленням банку-кореспондента, а платежі на користь банку, в якому відкритий цей рахунок, і його клієнтів здійснюються лише з дозволу банку, в якому відкритий рахунок "Лоро".

Операції за кореспондентськими рахунками виконуються банком-кореспондентом у межах залишку коштів, які є на рахунку. Розмір залишку коштів, який є на рахунку, залежить від обсягу послуг, а мінімальний розмір обумовлюється угодою.

2.2.6. Відкриття карткових рахунків
2.2.7. Порядок відкриття строкових (вкладних) рахунків юридичним особам і операції за ними
ТЕМА. 2.3 ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ ІЗ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ НА ДЕПОЗИТИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
2.3.1. Види депозитів фізичних осіб. Правові відносини між фізичними особами і банками щодо депозитних операцій
2.3.2. Порядок і механізм здійснення операцій за поточними рахунками фізичних осіб
2.3.3. Строкові депозити фізичних осіб, нарахування процентів за строковими депозитами
2.3.4. Страхування депозитів фізичних осіб
ТЕМА 2.4. ІНШІ ДЖЕРЕЛА ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ БАНКАМИ
2.4.1. Роль міжбанківського кредиту у формуванні ресурсів банків
2.4.2. Емісія банком цінних паперів власного боргу
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru