Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М.П. - Стаття 88. Додаткове рішення, ухвала

Повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів а дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.

(Із змінами і доповненнями, внесеними

згідно із законами України від 21.06.2001 р. N 2539-ІІІ,

від 22.05.2003 р. N 850-ІУ,

від 17.11.2009 р. N 1720-УІ,

від 07.07.2010 р. N 2453-УІ)

КОМЕНТАР:

Коментована стаття встановлює порядок та строк надання повного рішення та ухвали суду сторонам у справі, прокурору та третім особам, які не брали участь у справі.

Пунктом 3.18 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено наступне:

3.18. За змістом статті 87 ГПК надіслання повних рішень та ухвал сторонам, прокурору, третім особам, які були присутні в судовому засіданні, законом не передбачено (за винятком ухвали, в якій роз'яснюється рішення суду, що за змістом частини п'ятої статті 89 ГПК надсилається особам, які брали участь у справі, а також державному виконавцю, якщо рішення суду роз'яснено за його заявою, незалежно від присутності зазначених осіб у судовому засіданні).

Водночас ці сторони, прокурор, треті особи (які були присутні в судовому засіданні) мають право згідно з частиною другою статті 22 ГПК знайомитися з відповідними процесуальними актами, знімати їх копії, а також заявляти клопотання про видачу їм належно засвідчених копій судових рішень.

Передбачений статтею 87 ГПК строк надсилання повного рішення обчислюється з дня, наступного після дати складання такого рішення.

За обґрунтованим письмовим клопотанням учасника судового процесу, який був присутній в судовому засіданні, суд з урахуванням конкретних обставин справи може надіслати повне судове рішення відповідному учасникові рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Підставами для цього може бути, зокрема, знаходження (проживання) заявника не за місцем знаходження господарського суду або інші поважні причини, що перешкоджають отриманню копій судового рішення безпосередньо в суді.

Стаття 88. Додаткове рішення, ухвала

Господарський суд має право за заявою сторони, прокурора, який брав участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою прийняти додаткове рішення, ухвалу, якщо:

1) з якоїсь позовної вимоги, яку було розглянуто в засіданні господарського суду, не прийнято рішення;

2) не вирішено питання про розподіл господарських витрат або про повернення судового збору з бюджету.

Додаткове рішення, ухвала можуть бути оскаржені в установленому порядку.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із законами України від 13.05.97 р. N 251/97-ВР, від 21.06.2001 р. N2539-ІІІ)

КОМЕНТАР:

Додаткове рішення (ухвала) є засобом доповнення змісту рішення суду.

Право на прийняття передбачених статтею процесуальних документів виникає в разі коли:

- з якоїсь позовної вимоги, яку було розглянуто в засіданні господарського суду, не прийнято рішення;

- не вирішено питання про розподіл господарських витрат або про повернення судового збору з бюджету.

Даний перелік випадків є вичерпним, та не підлягає розширеному тлумаченню. В роз'ясненнях Вищого арбітражного суду України від 10.12.96 p. N 02-5/422 "Про судове рішення" (із змінами та доповненнями) зокрема зазначено, що прийняття додаткового рішення припустиме виключно з підстав, передбачених статтею 88 ГПК. Порушення вимог цієї статті тягне за собою зміну або скасування рішення в апеляційному чи у касаційному порядку (пункт 4 частини першої статті 104, стаття ІІІ ГПК).

Право на подання заяви про прийняття додаткового рішення (ухвали) надано лише сторонам та прокурору, який брав участь у судовому засіданні. Суд також має право прийняти додаткове рішення (ухвалу) і за власною ініціативою. Про відхилення заяви сторони чи прокурора щодо прийняття додаткового рішення виносяться ухвала.

Прийняття додаткового рішення здійснюється, як правило, тим же суддею (складом суду), що приймав первісне рішення. Додаткове рішення і ухвала про відхилення заяви щодо його прийняття можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому розділами XII і XII1 ГПК.

Згідно роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 10.12.96 р. N 02-5/422, додаткове рішення підлягає перегляду за правилами ГПК. При цьому питання щодо необхідності перевірки основного рішення зі справи вирішує апеляційна або касаційна інстанція в залежності від змісту додаткового рішення, мотивів, викладених у заяві про його перевірку, характеру і обставин справі і т. ін. За таким же принципом вирішується питання про скасування чи зміну обох рішень або одного з них.

Стаття 89. Роз'яснення і виправлення рішення, ухвали
Стаття 90. Окрема ухвала. Повідомлення господарського суду
Розділ XIIІ. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ В АПЕЛЯЦІЙНОМУ ПОРЯДКУ
Стаття 91. Право апеляційного оскарження
Стаття 92. Визначення апеляційної інстанції
Стаття 93. Строк подання апеляційної скарги
Стаття 94. Форма і зміст апеляційної скарги
Стаття 95. Надсилання копії апеляційної скарги сторонам у справі
Стаття 96. Відзив на апеляційну скаргу
Стаття 97. Повернення апеляційної скарги
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru