Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М.П. - Стаття 91. Право апеляційного оскарження

(Розділ із змінами, внесеними згідно із законами України від 30.06.93 р. N 3345-ХІІ, від 13.05.97р. 251/97-ВР, від 21.12.2000 р. N 2181 -III, від 17.05.2001 р. N 2413-ІІІ, у редакції Закону України від 21.06.2001 р. N 2539-ІІІ)

Стаття 91. Право апеляційного оскарження

Сторони у справа прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду лише у випадках, передбачених статтею 106 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Місцевий господарський суд у триденний строк надсилає одержану апеляційну скаргу разом зі справою, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 106 цього Кодексу,-копіями матеріалів справи відповідному апеляційному господарському суду.

Справа, яка надіслана до апеляційного господарського суду, реєструється в день її надходження з дотриманням порядку, встановленого частинами другою, третьою статті 21 цього Кодексу.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ,

зміни, внесені Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ

щодо запровадження автоматизованої системи

документообігу в судах, вводяться в дію з 1 січня 2011 року)

КОМЕНТАР:

1. Частиною першою коментованої статті встановлюється коло осіб які маю право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. До даних осіб відносяться сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.

В процесі перегляду рішень господарський судів першої інстанції, в судів апеляційної інстанції виникали питання щодо процесуального становища особи, що, не будучи стороною у справі, подала апеляційну скаргу на судове рішення, яке, на думку такої особи, безпосередньо стосується її прав та обов'язків. Відповідь на дане питання міститься в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 29.06.2010 року № 01-08/369 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у 2009 році щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" де в розділі VIII зазначено, що Процесуальний статус відповідної особи може бути визначений як "особа, яка подає (подала) апеляційну скаргу" (пункт 3 частини першої статті 94 ПІК); у тексті судового рішення допустиме також вживання терміну "скаржник".

Дійшовши висновку про те, що рішення суду першої інстанції не стосується прав та обов'язків особи, не залученої до участі у справі, апеляційний господарський суд припиняє апеляційне провадження. Такий висновок випливає і з правової позиції Верховного Суду України (щодо припинення касаційного провадження), викладеної в його постанові від 07.07.2009 зі справи N 01/65-88.

В Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 29.09.2009 року № 01-08/530 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" встановлюється наступна позиція: Верховним Судом України у постанові від 26.09.2006 зі справи N 22/401-05-10793 викладено правову позицію згідно з якою:

- стаття 129 Конституції України визначає як одні з основних засад судочинства законність і забезпечення апеляційного і касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом;

- Пленум Верховного Суду України в пункті 2 постанови від 01.11.96 № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" роз'яснив, що оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії;

- статтею 107 ГПК закріплено право осіб, яких не було залучено до участі у справі, на касаційне оскарження рішень і постанов суду, що стосується їх прав і обов'язків. Обмеження права на апеляційне оскарження для цих осіб суперечить статті 129 Конституції України;

- оскільки оскаржуване рішення суду першої інстанції безпосередньо стосується прав та обов'язків скаржника, якого не було залучено до участі у справі, вирішення спору без залучення його до участі у справі тягне за собою наслідки, передбачені пунктом 3 частини третьої статті 104 ГПК і є безумовною підставою для прийняття апеляційної скарги до розгляду.

Наведена частина коментованої статті визначає порядок подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, що не набрало законної сили. Прийняття і розгляд апеляційної скарги на рішення, яке набрало законної сили, можливе лише з дотриманням приписів частини другої статті 93 ГПК щодо відновлення строку подання скарги.

2. Відповідно до частини другої даної статі, апеляційна скарга подається через суд першої інстанції, який виніс оскаржуване рішення. Подавати апеляційну скаргу можна як безпосередньо через канцелярію суду першої інстанції так і шляхом поштового відправлення апеляційної скарги з додатками на поштову адресу суду першої інстанції. В разі відправлення апеляційної скарги поштою, варто це зробити цінним листом з описом складеного, щоб залишилися дока надсилання саме апеляційної скарги та того, що остання була надіслана саме в певну дату.

3. Після отримання апеляційної скарги суд першої інстанції зобов'язаний у триденний термін надіслати її разом зі справою або копіями матеріалів справи до суду апеляційної інстанції. Оскільки всі судові справи відсилають до апеляційного суду спеціальною кур'єрською службою, то на практиці вказані строки надсилання дещо відрізняються.

4. Після надходження справи з суду першої інстанції до апеляційного суду, остання реєструється в день її надходження.

Стаття 92. Визначення апеляційної інстанції
Стаття 93. Строк подання апеляційної скарги
Стаття 94. Форма і зміст апеляційної скарги
Стаття 95. Надсилання копії апеляційної скарги сторонам у справі
Стаття 96. Відзив на апеляційну скаргу
Стаття 97. Повернення апеляційної скарги
Стаття 98. Прийняття апеляційної скарги
Стаття 99. Порядок розгляду апеляційної скарги
Стаття 100. Відмова від апеляційної скарги
Стаття 101. Межі перегляду справи в апеляційній інстанції
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru