Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М.П. - Стаття 98. Прийняття апеляційної скарги

Про прийняття апеляційної скарги до провадження апеляційний господарський суд виносить ухвалу, в якій повідомляється про час і місце розгляду скарги. Питання про прийняття апеляційної скарги до провадження або про відмову у прийнятті до провадження апеляційний господарський суд вирішує не пізніше трьох днів з дня надходження апеляційної скарги.

Ухвала надсилається сторонам та прокурору, який брав участь у розгляді справи або вступив у розгляд справи.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ)

КОМЕНТАР:

1. Внаслідок прийняття апеляційної скарги до розгляду апеляційним судом виноситься Ухвала. В даній Ухвалі зазначається дата, час та місце проведення судового засідання. В апеляційного суду є термін в розмірі трьох днів, протягом яких останній має вирішити питання щодо відкриття апеляційного провадження чи про відмову у прийнятті до провадження апеляційної скарги.

У разі винесення ухвали про залишення апеляційної скарги без розгляду відповідна апеляційна скарга з доданими до неї документами приєднується до матеріалів справи. Повернення її апеляційним господарським судом у такому разі не передбачено.

2. Відповідно до частини другої коментованої статті, апеляційний суд зобов'язаний після прийняття Ухвали, надіслати її сторонам та прокурору, який брав участь у розгляді справи або вступив у розгляд справи. В даній частині статті прямо не зазначено про обов'язок суду надсилати таку Ухвалу третім сторонам, в результаті чого Вищим господарським судом України було винесено Інформаційний лист від 11.04.2005 р. N01-8/344.

Відповідно до п. 20 наведеного листа, що відповідно до частини 2 статті 98 ГПК названа ухвала надсилається сторонам та прокурору, який брав участь у розгляді справи або вступив у розгляд справи. Треті особи не є стороною в судовому процесі у розумінні статті 21 ГПК. Водночас треті особи, які мають самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами і несуть усі обов'язки позивача (частина 3 статті 26 ГПК), і треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, користуються, за деякими винятками, процесуальними правами і несуть усі процесуальні обов'язки сторін (частина 4 статті 27 ГПК).

Згідно зі статтею 42 ГПК правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу (отже і третіх осіб) перед законом і судом. Частиною 3 статті 43 названого Кодексу передбачено, що господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі (тобто і третім особам), необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства. З огляду на приписи ГПК щодо рівності перед законом і судом та змагальності апеляційному господарському суду слід надсилати ухвалу про прийняття апеляційної скарги до провадження третім особам у справі.

Стаття 99. Порядок розгляду апеляційної скарги

В апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.

Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законом України від 07.07.2010 p. N 2453-VI)

КОМЕНТАР:

Беручи до уваги частину першу коментованої статті, суд апеляційної інстанції наділений правами переглядати рішення суду першої інстанції за правилами того ж таки суду першої інстанції з урахуванням особливостей цього розділу.

Відповідно до п. 8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України", згідно з частиною першою статті 99 ГПК в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ГПК.

Отже, правила, які встановлено тільки для розгляду справ у першій інстанції, застосуванню апеляційним судом не підлягають. Зокрема, не повинні застосовуватись апеляційним судом правила про об'єднання позовних вимог (стаття 58 ГПК), про подання зустрічного позову (стаття 60 ГПК) та про видачу наказу (стаття 116 ГПК).

Положення розділів І - X ГПК мають загальний характер і можуть застосовуватись апеляційним судом з урахуванням конкретних обставин, оскільки під час розгляду справи в апеляційній інстанції суд відповідно до частини першої статті 101 ГПК повторно розглядає справу та згідно із статтею 103 ГПК має право скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення.

Норми ГПК щодо вчинення господарським судом першої інстанції певних процесуальних дій не застосовуються судом апеляційної інстанції у випадках, коли відповідною нормою ГПК прямо передбачено, що процесуальна дія вчиняється лише до прийняття рішення судом першої інстанції, крім передбаченого статтею 24 ГПК права залучати до участі у справі іншого відповідача, здійснити за згодою позивача заміну первісного відповідача належним відповідачем та зазначеного у статті 27 ГПК права залучити до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Апеляційна інстанція не застосовує положення ГПК щодо затвердження господарським судом мирової угоди та відмови позивача від позову.

Стаття 99. Порядок розгляду апеляційної скарги
Стаття 100. Відмова від апеляційної скарги
Стаття 101. Межі перегляду справи в апеляційній інстанції
Стаття 102. Строк розгляду апеляційної скарги
Стаття 103. Повноваження апеляційної інстанції
Стаття 104. Підстави для скасування або зміни рішення
Стаття 105. Постанова апеляційної інстанції
Стаття 106. Апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду
Розділ ХIV. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ У КАСАЦІЙНОМУ ПОРЯДКУ
Стаття 107. Право касаційного оскарження
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru